Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 21 – 23 pazdziernika

21 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu polecił przyśpieszenie procesu rozbudowy sieci przekaźników sieci telefonii komórkowej w Samarii i Judei, aby zapewnić pełne pokrycie terytoriów zasięgiem telefonów komórkowych. Decyzję uzasadniono kwestiami bezpieczeństwa.
    21 października 2015 r. policja zniosła przed południem punkty kontrolne z otoczenia dwóch arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie. Decyzję podjęto po uspokojeniu się sytuacji i szczegółowej analizie stanu bezpieczeństwa.

21 października 2015 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym obok osiedla Shiloh w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnik zbiegł do sąsiedniej arabskiej wioski Silwad. Inny terrorysta usiłował rano wedrzeć się do żydowskiego osiedla Itzachar w Samarii. Izraelscy żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    21 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon spotkał się przed południem z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem, starając się obie strony do obniżenia napięcia i powstrzymania eskalacji przemocy.

  21 października 2015 r. po południem 2 palestyńskich terrorystów zaatakowało nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w rejonie Benjamina w Samarii. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze zastrzelili jednego napastnika, a drugiego postrzelonego aresztowali.
    21 października 2015 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie osiedla Beit Ummar w Judei. Gdy na miejsce przyjechał patrol wojskowy, izraelscy żołnierze stali się celem ataku samochodowego. Rannych zostało 4 żołnierzy. Kierowca samochodu został postrzelony i aresztowany.

21 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Na wspólnej konferencji prasowej oboje politycy wyjaśnili, że Autonomia Palestyńska nadal kontynuuje podżeganie i wspieranie terroru, a Izrael poszukuje dróg do pokoju. Netanjahu powiedział: „Jeśli chcemy mieć spokój, musimy powstrzymać terror. I aby terror ustał musi być zakończone podżeganie. Myślę, że jest ważne, aby społeczność międzynarodowa wywarła nacisk na prezydenta Abbasa, aby zatrzymał rozprzestrzenianie podżegania i przestał mówić kłamstwa o państwie żydowskim oraz o polityce Izraela. Izrael chce pokoju. Chcę spokoju. Izrael jest zainteresowany pokojem, który jest oparty na zasadzie wzajemnego uznania i bezpieczeństwa, które pozwoli Izraelowi na obronę własnymi siłami. Ale Palestyńczycy nie są niezainteresowani pokojem i ciągle odmawiają skończenia wspierania terroru. Palestyńczycy odmówili negocjacji i odmawiają potępienia terroryzmu. Abbas dołączył do Islamistów w podżeganiu do niedawnej fali przemocy. Wśród fałszywych oświadczeń wydanych przez Abbasa są słowa, że Izrael stara się zniszczyć meczet Al-Aksa. Izrael jest jedynym gwarantem świętości świętych miejsc w Jerozolimie i w innych miejscach kraju.”
    21 października 2015 r. sekretarz generalny ONZ Ben Ki-moon rozmawiał telefonicznie z Ammanu wieczorem z Radą Bezpieczeństwa ONZ, której powiedział, że „nie jest optymistą” po rozmowach z izraelskimi i palestyńskimi przywódcami. Podkreślił, że przemoc może z łatwością wymknąć się spod kontroli.
    21 października 2015 r. UNESCO przyjęło uchwałę uznającą Grobowiec Patriarchów w Hebronie i grobowiec Racheli w Betlejem jako muzułmańskie święte miejsca. Przyjęta rezolucja potępiła Izrael za „agresję i nielegalne środki podjęte przeciwko wolności wyznania i ograniczające dostęp muzułmanów do meczetu Al-Aksa, co jest próbą złamania status quo z 1967 r.” Za rezolucją głosowało 26 państw, 6 było przeciw (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Czechy i Estonia), a 25 wstrzymało się od głosu. Rezolucję przyjęto po wycofaniu przez Palestyńczyków wniosku o uznaniu Zachodniego Muru w Jerozolimie za miejsce muzułmańskie.

22 października 2015 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało nad ranem nożem przechodniów w mieście Beit Szemesz. Ranny został 1 Izraelczyk. Policjanci zastrzelili obu napastników. Do ataku doszło na przystanku autobusowym przed synagogą.

22 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i obrzucono granicę kamieniami. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozproszenia tłumu. Rannych zostało 3 Arabów. Hamas wezwał do kontynuowania zamieszek i ogłosił na jutro „Dzień gniewu„.

23 października 2015 r. izraelska policja zniosła rano ograniczenia wiekowe dotyczące muzułmanów wchodzących na modlitwy na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Ograniczenia obowiązywały od września.
    23 października 2015 r. mieszkańcy osiedla Nof Tzion w Jerozolimie, zauważyli rano Palestyńczyka, który zachowywał się w podejrzany sposób. Przybyła na miejsce policja przeszukała Araba, przy ktrórym znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak na Żydów.

23 października 2015 r. palestyński terrorysta dźgnął rano nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Żołnierz został ranny w rękę. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika. Terrorysta znajdował się w grupie arabskich robotników wpuszczanych do pracy w sąsiednim gaju oliwnym.
    23 października 2015 r. w południe arabskie zamieszki wybuichły w Hebronie, Beit Umar, Ramallah i Betlejem. Hamas od wczoraj wzywał do kontynuowania zamieszek i ogłosił na dzisiaj „Dzień gniewu„.

23 października 2015 r. Państwo Islamskie opublikowało nagranie video z pogróżkami w języku hebrajskim: „Prawdziwa wojna jeszcze się nie rozpoczęła. To co jest teraz, jest dziecięcą wojną w porównaniu do tego, czego możecie się spodziewać wkrótce. Obiecujemy, że ani jeden Żyd nie pozostanie w całym kraju.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.