Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 25 – 27 pazdziernika

25 października 2015 r. większą część kraju dotknęła silna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu. Największe szkody powstały w nadmorskim rejonie Ra’anana i Netanji, gdzie około 60 tys. domów zostało pozbawionych energii elektrycznej. W Pardes Hannah silny wiatr obalił mur, zabijając robotnika budowlanego. W Tel Awiwie dźwig runął na ruchliwą ulicę. Nikomu nic się nie stało. Z powodu powodzi zamknięto przejście graniczne z Jordanią oraz część dróg na pustyni Negew.
   25 października 2015 r. ratunkowe służby medyczne poinformowały, że podczas obecnej fali arabskiego terroru zginęło 10 osób, a 127 zostało rannych – 14 ciężko, 19 umiarkowanie, 94 lekko – a dodatkowo udzielono pomocy 65 osobom, które doznały lekkich urazów. Wezwano społeczeństwo do zwrócenia uwagi na instrukcje i ostrzeżenia sił bezpieczeństwa, aby zachować czujność i wzywać służby w razie potrzeby.
    25 października 2015 r. palestyńscy terroryści rzucili wieczorem bombę domowej roboty w stronę izraelskiego patrolu przy dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.

25 października 2015 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem osoby czekające na przystanku autobusowym w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze zastrzelili napastnika. Po południu palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w Hebronie w Judei. Została zastrzelona zanim dosięgła pierwszą ofiarę.
    25 października 2015 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanija oświadczył, że „żadna siła na świecie nie może zatrzymać intifady. Jesteśmy gotowi do jedności narodowej i politycznej na wszystkich poziomach, i gotowi pojednać się dla zjednoczonej naradowej strategii w celu ochrony Intifady, odzyskania praw Palestyńczyków, i odzyskania niezbywalnych praw narodowych … Żadnej sile na świecie nie udało się ugasić Intifady Al-Quds. Niektórzy myślą, że nasi ludzie są zmęczeni intifadami, rewolucją i ruchem oporu, a u podstawy ich strategii jest myśl, że nasi  nie powstaną. Jednak Intifada Al-Quds  pokrzyżowala wszystkie ich plany.”

25 października 2015 r. sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Izrael zgodził się w celu uspokojenia napięć zainstalować całodobowe kamery systemu monitoringu przy wejściach na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Kerry dodał, że była to propozycja jordańskiego króla Abdullaha.
    25 października 2015 r. jordański król Abdullah II powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje oświadczenie premiera Benjamina Netanjahu, że utrzymania status quo na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. „Zobowiązanie to jest mile widziane ze względu na to, że oczekujemy na jego realizację na miejscu.” Dodał, że oświadczenie Netanjahu pomoże zakończyć przemoc i złagodzić napięcia, umożliwiając ponownie rozpocząć starania o wznowienie negocjacji.

26 października 2015 r. rzecznik policji poinformował, że fala zamieszek ze strony izraelskich Arabów ustała. „Przez dwa tygodnie panowało wzburzenie i nasilenie protstów oraz zamieszek. Ale ostatnie półtora tygodnia w Dystrykcie Północnym jest zupełnie spokojnie.” Zamieszki rozpoczęły się 1 października od zorganizowanych protestów w kilku arabskich miastach i wioskach na północy. Przemoc szybko rozprzestrzeniła się na większość społeczności arabskich na północy. Palono opony i blokowano drogi, obrzucano kamieniami i bombami zpalającymi pojazdy policyjne i cywilne. Za udział w zajściach aresztowano 164 Arabów. Dr Nohad Ali wyjąsnił, że Arabowie najwyraźniej obawiają się represji gospodarczych. „Boją się reakcji izraelskiego społeczeństwa, które może sprowadzić bojkot gospodarczy na dwóch poziomach. Rządowi dostawcy, tacy jak firmy komórkowe Bezeq, energetyczne IEC, poczta, mogą ze względów osobistego bezpieczeństwa swoich pracowników odmówić usług dla arabskich społeczności. Bojkot mogą również ogłosić dostawcy żywności i usług, tacy jak koncerny Tnuva, Strauss i firma autobusowa Egged, która na kilka dni odwołała linie autobusowe do arabskich społeczności. Zaprzestanie odwiedzania przez Żydów społeczności arabskich w 200 r. przyniosło regres lokalnych gospodarek, który był odczuwalny przez wiele lat.”
26 października 2015 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając w Knesecie powiedział, że Izrael nadal będzie działać na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej Palestyńczyków i to pomimo faktu, że „w tym samym czasie wszystkimi naszymi możliwościami walczymy z terrorem. Wierzę, że każdy inteligentny przywódca zrobiłby to samo, wszystkimi znanymi i nowymi sposobami, oraz przy pomocy innych państw regionu. Musimy zdławić nadzieję Palestyńczyków, że pewnego dnia siłą miecza zmuszą nas do poddania się. Tylko wtedy, gdy zrozumieją, że to nie zadziała, schowają miecz do pochwy. Pomimo wszelkich wysiłków, żadnemu z sześciu premierów od śmierci Rabina, nie udało się urzeczywistnić wizji pokoju nakreślonego w Oslo. Jeśli oni nie są przygotowani do uznania Izraela jako ojczyzny narodu żydowskiego i zrezygnować z ich marzeń o powrocie do Hajfy i Jaffy, jeśli nadal uczą swoje dzieci nienawiści do Żydów i widzą w Izraelczykach imperialistów, oczywiście nie będzie pokoju.”
    26 października 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Do ostrzału przyznały się Brygady Szejka Omar Hadida, które są stowarzyszeone z ISIS.
    26 października 2015 r. służby energetyczne poinformowały, że wieczorem jeszcze 24 tys. domów pozostawało bez energii elektrycznej. Przez całą noc będą nadal pracować służby awaryjne, i oczekuje się, że do rana jeszcze 8 tys. domów będzie bez prądu. Jest to wynik uszkodzeń powstałych w niedzielnej burzy.

26 października 2015 r. palestyński terrorysta rano ugodził nożem w szyję izraelskiego żołnierza. Pozostali żołnierze zastrzelili napastnika. Ranny żołnierz w ciążkim stanie został przewieziony do szpitala. Do ataku doszło na skrzyżowaniu przy osiedlu Kiryat Arba, blisko Hebronu w Judei. Po południem palestyński terrorysta usiłował przeprowadzić atak z użyciem noża przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Został jednak śmiertelnie postrzelony zanim dosięgnął pierwszej ofiary. Wieczorem w starciach przy wiosce Beit Anoun w Judei, zginął 1 Palestyńczyk.
    26 października 2015 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem zamieszki przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamieniami. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    26 października 2015 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem dwa obiekty terrorystyczne w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

27 października 2015 r. rzecznik Hamasu odrzucił plan rozmieszczenia kamer monitoringu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. „Hamas nie zgodzi się na te działania przy świętym meczecie i wzywa do eskalacji Intifady.

 Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.