Uncategorized

Aktualne artykuly z Memri

Interwencja rosyjska rozbija neo-osmańskie marzenie Turcji dla Syrii 

memriWprowadzenie

Od czasu Wiosny Arabskiej 2011 r. polityka zagraniczna Turcji skupiała się na Syrii i na próbach obalenia alawickiego prezydenta Baszara Assada, którego Turcja chciała zamienić na podzielającego jej cele sunnickiego władcę z Bractwa Muzułmańskiego. Przez 13 lat rządów partii Sprawiedliwość i Rozwój (AKP) rząd turecki oddalał kraj od tradycyjnego sojuszu z Zachodem i kierował go ku Bliskiemu Wschodowi i ku światu islamskiemu, roszcząc sobie prawo do historycznej hegemonii nad krajami regionu i odpowiedzialności za nie – rolę tę Turcja widzi jako swoje dziedzictwo osmańskie. Prezydent (poprzednio premier) Recep Tayyip Erdogan i premier (poprzednio minister spraw zagranicznych) Ahmet Davutoglu, prowadzili neo-osmańską, ekspansjonistyczną politykę zagraniczną z wielkimi aspiracjami zostania głównym supermocarstwem regionu. Popierali frakcje dżihadystów islamskich w wielu krajach, narażając się na ostrą krytykę rządów Libii, Tunezji, Egiptu, Iraku, a szczególnie Syrii, gdzie odegrali znaczącą rolę w wywołaniu i rozszerzeniu wojny domowej. Rząd AKP pozwolił na swobodny przejazd tysiącom wojowników dżihadu do Syrii i dostarczał wsparcia materialnego i logistycznego organizacjom radykalnym, które walczą z reżimem Assada, włącznie z ISIS, Dżabhat Al-Nusra i Ahrar Al-Szam – z wyjątkiem sił kurdyjskich, które Turcja określa mianem „terrorystów” mimo ich ważnej roli w walce z ISIS.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*********************

Publicysta z Kuwejtu: Izrael ma prawo do obrony przeciwko palestyńskiemu terroryzmowi noży

18 października 2015 r. publicysta kuwejcki Abdallah Al-Hadlak opublikował niezwykły artykuł w oficjalnej gazecie kuwejckiej, “Al-Watan”, ostro potępiając „palestyński terroryzm noży” i „podżeganie” prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa. Izrael, napisał, ma prawo do obrony i do zabijania palestyńskich napastników, nawet jeśli są kobietami i dziećmi. Al-Hadlak zaatakował także społeczność międzynarodową za to,że nie stanęła po stronie Izraela i zaniechała popierania jego praw. Zakończył artykuł obietnicą, że w końcu zwycięży prawda izraelska i przytłoczy kłamstwo palestyńskie. Jednak w następstwie bardzo negatywnych reakcji „Al-Watan” musiał usunąć ten artykuł ze swojej witryny internetowej.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Al-Hadlak wyraził poparcie dla Izraela. Opublikował poprzednio kilka artykułów popierających Izrael i ostro krytykował Iran i Hamas. Z tego powodu wpisano go na czarną listę autorów arabskich, którzy popierają Izrael i sprzeciwiają się osi oporu, którą opublikowały arabskie gazety i witryny internetowe, popierające oś opozycji

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**

Egipski dziennikarz Ibrahim Issa: Ataki nożownicze na cywilów izraelskich “nie są oporem, nie ma w tym żadnej szlachetności i nie służą sprawie wyzwolenia”

memriGazety i media egipskie na ogół popierają falę ataków palestyńskich w Jerozolimie i innych miastach w Izraelu. Odbiega od tego głos Ibrahima Issy, redaktora gazet „Al-Dustour Al-Aslu” i „Al-Maqal”. W artykule redakcyjnym w „Al-Maqal” zatytułowanym „Noże kuchenne nigdy nie wyzwolą Palestyny”, wyraził współczucie dla sytuacji Palestyńczyków i ich prawa do buntu i ostro krytykował Izrael, ale równocześnie potępił zarówno wcześniejsze intifady, jak i obecne ataki na cywilów jako kontr-produktywne i podważające moralne uzasadnienie sprawy palestyńskiej.

Calosci ; Kliknij tutaj

******

Kampania ISIS: Zachęcanie Palestyńczyków, by przeprowadzali ataki “samotnych wilków”

******

memriW ostatnich dniach kilka organów medialnych Państwa Islamskiego (ISIS) opublikowało serie filmów wideo skierowanych do Palestyńczyków, jako część kampanii poparcia dla fali palestyńskich ataków terrorystycznych dziejących się obecnie w Izraelu[1]. Chociaż największa uwaga skupiona jest naturalnie na zwiększeniu liczby ataków, znaczna część tych wideo poświęcona jest atakom ideologicznym na Hamas i Fatah. Filmy te wyprodukowały różne prowincje Państwa Islamskiego, żeby robiło to wrażenie kampanii globalnej.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Lista z wytycznymi od irańskiego Najwyższego Przywódcy Chameneiego do Prezydenta Rohaniego w sprawie JCPOA ustanawia dziewięć warunków anulujących porozumienie ogłoszone 14 Lipca 2015 r.

memri21 października 2015 r. irański Najwyższy Przywódca Ali Chamenei, wytycznymi opublikował lista z göra irańskiego Prezydenta, Hassana Rohaniego, o realizacji Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA). Publikacja listu zbiega się z dniami Aszura, ktoré mája w Iranie żywotne znaczenie religijne jag Narodowe jag symbolizują niezłomność wobec Sil Zla. Lista tio, zamierzony jako dokument historyczny, zapewniający przyszłość Iranu, został zamieszczony na witrynie internetowej Chameneiego po persku jag tweetowany z jego konta Twittera oraz zamieszczony po angielsku na Stronie Facebooka (patrzAneksy) jag opublikowany po angielsku przez oficjalny Urząd Radiofoniczny Republiki Islamskiej IRIB (patrz poniżej). Lista skoj teraz podstawowym dokumentem vi Wszystkich sprawach dotyczących JCPOA jag przedstawia Warunki, pod jakimi Iran będzie skłonny gå realizować.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

***

Karykatury w prasie Zatoki

Narastające zaangażowanie militarne Rosji w Syrii i rozpoczęcie kampanii nalotów wywołały ostrą krytykę w prasie Zatoki, jak również na syryjskich opozycyjnych stronach internetowych. Ta krytyka wyraziła się między innymi w karykaturach, które przedstawiają prezydenta syryjskiego Baszara Al-Assada oddającego Rosji panowanie nad Syrią w zamian za ochronę rosyjską, lub pokazują Rosję atakującą ludność syryjską pod pretekstem walki z terroryzmem, żeby uratować reżim Assada. Jedne karykatury przewidują, że Rosja utonie w syryjskim grzęzawisku, podczas gdy inne pokazują, że Syria i Bliski Wschód jako całość są używane jako arena do wyrównywania rachunków między Rosją a USA. Są także karykatury przedstawiające USA, które dają Rosji zielone światło na interwencję wojskową w Syrii.

Poniżej przedstawiamy wybór tych karykatur.

KLIKNIJ TUTAJ

****

Gorączkowa odpowiedź Państwa Islamskiego na falę uchodźców z Syrii

memriW odpowiedzi na kryzys uchodźców związany z migracją do Europy setek tysięcy ludzi z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu, Państwo Islamskie (ISIS) uruchomiło na szeroką skalę kampanię medialną, wzywającą muzułmanów, aby nie szukali schronienia na Zachodzie, ale raczej przybywali na terytoria pod kontrolą ISIS. W ramach kampanii, ISIS wypuściło 13 filmów i opublikowało liczne artykuły i broszury; dodatkowo jego działacze zalali tym przekazem media społecznościowe, między innymi w kampanii na Twitterze oznaczonej hashtagiem “Uchodźcy – dokąd?” [1]

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.