Uncategorized

Rosyjska strona internetowa wzywa ochotników do akcji militarnej Rosji w Syrii

memriRosyjska strona internetowa, Dobrovolec.org, zamieściła wezwania do ochotników, by zgłaszali się do akcji militarnej Rosji w Syrii..

Dobrovolec został założony zimą 2014 r., podczas kryzysu krymskiego i w tym czasie wzywał ochotników do zgłaszania się do akcji militarnej na Ukrainie. Określa siebie jako non profit „ochotniczy ruch wojskowy”, który nie jest związany z żadną organizacja polityczną, religijną lub komercyjną. Jego dział „O nas” stwierdza: „Nasza inicjatywa powstała jako projekt promowania organizacji jednostek samoobrony podczas wydarzeń ‘Rosyjskiej Wiosny’ na Krymie i wschodniej Ukrainie… Nasza działalność nie jest ograniczona do konfliktów Noworosja – Ukraina; obecnie uczestniczymy aktywnie w organizowaniu ruchu ochotników w Syrii…”

Strona ta stwierdza również, że nie zajmuje się rekrutowaniem najemników, ponieważ jest to sprzeczne z prawem rosyjskim. Jednak w wezwaniu ochotników do walki w Syrii pisze, że werbunek będzie „oparty na kontrakcie”.

Poniżej podajemy fragmenty tego wezwania [1]:

Dobrovolec.org: „Werbujemy ochotników do uczestnictwa w działaniach specjalnych” w Syrii


„Rosjanie w Syrii!” – wezwanie do ochotników na Dobrovolec.org

„Ogłaszamy niniejszym, że werbujemy ochotników do uczestnictwa w działaniach specjalnych jako część misji rosyjskiej zmierzającej do ustabilizowania sytuacji w regionie [Bliskiego Wschodu], chroniąc ważne obiekty i wzmacniając rosyjską obecność militarno-polityczną w Syrii w celu zapobieżenia stworzeniu się tam reżimu proamerykańskiego lub ekstremistów religijnych, co zagroziłoby całemu cywilizowanemu światu.

Werbunek jest oparty o kontrakt na minimum sześć miesięcy z możliwością przepustki. Więcej informacji będzie dostarczone na punkcie zbiorczym, którego lokalizacja zostanie podana po wstępnym wywiadzie i przedłożeniu niezbędnych dokumentów…

Kandydaci muszą być:

• Mężczyznami w wieku 23 lata i powyżej

• Bez kryminalnej przeszłości

• W dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym

• Z doświadczeniem wojskowym (preferencja dla działalności opartej o kontrakt i doświadczenia bojowego/edukacji wojskowej)

• Spełniającymi wymagania fizyczne [rosyjskiej] piechoty (dla ich grupy wieku) dla broni palnej i szkolenia taktycznego

• Bez problemów alkoholowych i narkotykowych i [innych] złych nawyków; znajomość języków obcych – zaletą”.

Strona internetowa dostarcza kandydatom wielu formularzy do wypełnienia oraz adresu e-mailowego do przedłożenia ich.

Rzecznik prezydenta rosyjskiego: wspieranie jednostek ochotniczych nie jest rolą państwa

Należy zanotować, że admirał Władimir Komojedow, szef komisji sił zbrojnych w parlamencie rosyjskim, nie wykluczył, że rosyjskie jednostki ochotnicze, włącznie z żołnierzami, którzy zdobyli doświadczenie w Donbasie (w Ukrainie wschodniej), mogą dołączyć do syryjskich sił rządowych. Dodał, że możliwość zarobienia pieniędzy, obok innych czynników, jest tym, co przyciąga ochotników do Syrii [2]. Jednak rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Maria Zacharowa, podkreśliła w odpowiedzi na jego twierdzenia, że Rosja nie ma planów przeprowadzania operacji naziemnych w Syrii i że “nie ma żadnych oficjalnych planów powołania, zapisywania lub rekrutowania żadnych ochotników” [3]. Dmitri Peskow, rzecznik prezydenta rosyjskiego, Władimira Putina, także powiedział, że popieranie jednostek ochotników nie jest rolą państwa i że ta sprawa nie znajduje się obecnie na porządku dnia [4].

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Dobrovolec.org, no date.
[2] Interfax.ru, October 5, 2015.
[3] Mid.ru/foreign_policy, October 6, 2015.
[4] Ria.ru/world, October 6, 2015.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.