Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 31 .10 – 03 .11

31 października 2015 r. Arabowie obrzucili po południem kamieniami żydowskich nastolatków w Hajfie. Ranny został 1 Izraelczyk.

31 października 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały nad ranem dwa cele w rejonie Qalamoun na granicy Libanu z Syrią. Jest to stały punkt przeładunkowy towarów na granicy pomiędzy tymi państwami. Prawdopodobnie miało miejsce udaremnienie przemytu broni dla libańskiego Hezbollahu.
    31 października 2015 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby skrytykował palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa za jego spotkanie zMiędzynarodowym Trybunałem Karnym w próbie pozwania Izraela za zbrodnie wojenne. „Uznajemy, że Palestyńczycy nie mają prawa być częścią konwencji rzymskiej i przyłączenia się do Międzynarodowego Trybunału Karnego, ponieważ Autonomia Palestyńska nie jest państwem. Sprzeciwiamy się działaniom podjętym przeciwko Izraelowi w sądzie w Hadze, i oczekujemy od Palestyńczyków, aby wyjaśnili, co przekazali na spotkaniu. Nadal naciskamy na obie strony, aby zakończyły przemoc i zaprowadziły spokój, co pomoże obu stronom. Popieramy prawo Izraela do zapewnienia bezpieczeństwa swoim mieszkańcom, ale mamy nadzieję, że wszystkie środki, które używa Izrael są czynione z minimalną szkodą dla ludności cywilnej.”

1 listopada 2015 r. szef Departamentu Wywiadu Sił Obronnych Izraela powiedział, że Izrael i Iran są w środku wojny technologicznej i Iran pokonał przewagę jakościową, jaką Izrael posiadał nad ich krajem. „Jesteśmy w stanie wojny z Iranem. Jesteśmy w samym środku wojny technologicznej z Iranem. Nasi inżynierowie walczą z irańskimi inżynierami.”
    1 listopada 2015 r. minister finansów Moseh Kahlon zatwierdził wzrost miesięcznej płacy minimalnej do 5300 szekli do grudnia 2017 r. Oczekuje się, że płace będą rosły w czterech etapach – pierwszy miał miejsce w kwietniu tego roku, gdy miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 350 szekli, z 4300 miesięcznie do 4600 NIS. Drugi jest zaplanowany na 1 sierpnia 2016 roku, gdy pensja wzrośnie do 4825 NIS. Trzeci planowane jest na 1 stycznia 2017 roku, ze wzrostem do 5000 NIS. Wreszcie w grudniu 2017 r. minimalna płaca wzrośnie do 5300 NIS.

1 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem przeprowadzić atak nożem w pobliżu osiedla Kiryat Arba w Judei. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika. Wieczorem terrorysta wjechał samochodem w grupę żołnierzy przy osiedlu Beit Einun. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy. Napastnik zbiegł.

2 listopada 2015 r. minister obrony Mosze Jaalon ujawnił część informacji dotyczących negocjowanego ze Stanami Zjednoczonymi pakietu pomocy strategicznej, którego Izrael domaga się w zamian za umowę jądrową z Iranem. Pakiet obejmuje nową eskadrę ciężkich myśliwców przewagi powietrznej F-15, nowoczesne samoloty-cysterny, śmigłowce, wielozadaniowe samoloty pionowego startu i lądowania V-22 Osprey, precyzyjne bomby oraz wsparcie finansowe programu rakietowego Arrow-3.
    2 listopada 2015 r. palestyński terrorysta przeprowadził po południem atak nożem przed dworcem autobusowym w Rishon Letzion. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Napastnik usiłował ukryć się w sklepie, jednak cywile ujęli go i przekazali policji.
 2 listopada 2015 r. palestyński terrorysta zranił wieczorem nożem przechodnia na ulicy w centrum Netanji. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika. Rozwścieczony tłum usiłował zatrzymać karetkę z rannym terrorystą.

2 listopada 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas polecił organizowanie wojskowych uroczystości pogrzebowych wszystkim zabitym terrorystom, których ciała będzie zwracał Izrael. W uroczystości mają uczestniczyć uzbrojeni policjanci w pełnym umundurowaniu, a rodzinom zabitych będzie przysługiwać specjalne odszkodowanie pieniężne. Zezwolono także na machanie flagami Hamasui innych organizacji terrorystycznych.

2 listopada 2015 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie samoloty zbombardowały nad ranem dwa cele w rejonie Qalamoun na granicy Libanu z Syrią. Celem był transport rakiet Scud, które były przeznaczone dla Hezbollahu.
    2 listopada 2015 r. izraelski ambasador w ONZ Danny Danon spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. „Izraelska publiczna postrzega ONZ jako organizację, która jest stronnicza wobec Izraela. Musimy budować mosty między Izraelem i ONZ, aby całemu światu pokazać prawdziwe fakty o Izraelu.”

3 listopada 2015 r. premier Benjamin Netanjahu podczas wizyty w mieście Afula powiedział: „Izrael znajduje się w burzliwym regionie. Wszędzie wokół nas jest radykalny Islam, który rozszerza swoje ramiona również pośród nas. W chwili obecnej walczymy z falą terroru. Najpierw były rakiety, a teraz są noże. Pokonaliśmy pierwszą falę; pokonamy też tę drugą. To wymaga dużo cierpliwości. Zwiększyliśmy nasze siły i działamy w różne sposoby. Chociaż nie uchylamy się od niezbędnych działań aby pokonać terroryzm, wiemy, że w końcu możemy liczyć na siłę woli, żelazną siłę woli naszego narodu, który był tutaj w ciągu ostatnich 100 lat, który pokonał wszelkie przeszkody i rozwija swoje państwo w sposób, który inspiruje świat.
    3 listopada 2015 r. kilkudziesięciu rabinów z organizacji Derech Chaima podpisało odezwę do rządu, która wzywa do ustanowienia kary śmierci dla terrorystów. „W tych trudnych czasach, gdy krew żydowska jest rozlewana jak woda, musimy powtórzyć oczywiste słowa: każdy, kto chce zaszkodzić Żydowi, powinien być uprzedzony, że może zginąć zanim wykona swój czyn.”

3 listopada 2015 r. izraelscy żołnierze zajęli w nocy stację radiową Al-Huriyeh w Hebronie, w Judei. Stacja była finansowana przez Hamas i nadawała audycje wzywające do nienawiści wobec Żydów. Skonfiksowano urządzenia techniczne oraz nadajnik. W innych operacji w Hebronie, w opuszczonym domu odkryto skład broni i amunicji.
    3 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano przekroczyć przejście graniczne w pobliżu Dżeninu w Samarii. Znaleziono przy nim bombę domowej roboty oraz nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że był w drodze na wybrzeże, gdzie planował przeprowadzić zamach terrorystyczny.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.