Uncategorized

Co naprawdę dzieje się teraz w Izraelu?

kAROLINARelacja z pierwszej ręki Karoliny Tzenvirt

Kolejny dzień terroru w Izraelu. Poranny przegląd Facebooka zaczyna się, od kilku już dni, od listy ataków z poprzedniego dnia. I lista ta zawsze jest długa. Codziennie na ulicach izraelskich miast niewinni przechodnie dźgani są nożami, potrącani z premedytacją samochodami, atakowani są żołnierze, również po to by zdobyć karabin i kontynuować atak bardziej śmiercionośną bronią niż nóż. Samochody obrzucane są gradem kamieni i koktajli Mołotowa. W najgorszym jak dotąd ataku ludzie zginęli od serii z karabinu w drodze do domu z dziećmi. Strach padł na Izraelczyków. Nie wiadomo gdzie i kiedy stanie się tragedia. Najwięcej ataków miało miejsce w Jerozolimie, ale ostatnie dni pokazały, że terror nie ominął i innych części kraju. Napastnicy zaskakują ofiary na przystankach, w autobusach, na środku ulicy, w drodze do domu czy szkoły.

Wszystko zaczęło się od zamieszek na Wzgórzu Świątynnym, które zainicjowali młodzi Arabowie tuż przed rozpoczęciem żydowskiego Nowego Roku (Rosz Haszana). Policja znalazła schowane w meczecie zapasy kamieni i amatorsko sklecone bomby. Wzgórze to, na którym stała niegdyś Świątynia Salomona, dziś jest fundamentem pod znany wszystkim meczet Al Aksa i Kopułę na Skale, której złota kopuła zdobi jerozolimską panoramę. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, ta część Jerozolimy została odzyskana przez Żydów, pozostając jednak świętym miejscem islamu. Po dziś dzień Wzgórze podlega jednak swoistemu status quo. W wyniku decyzji Moszego Dajana, ówczesnego ministra obrony, Żydom odwiedzającym święte Wzgórze nie wolno się tam modlić. Każda najmniejsza oznaka modlitwy, zamknięte choćby na zbyt długą chwilę oczy, wyławiane są przez izraelską policję czy przez grupki młodych Arabów czuwających nad świętością miejsca. Temat jest oczywiście drażliwy, bo dla Żydów jest to najświętsze z miejsc. Warto dodać , że dla muzułmanów zarówno meczet, jak i Jerozolima, nie stoją aż tak wysoko w hierarchii świętości. Z biegiem lat, posiłkowany
konfliktem izraelsko-palestyńskim, mit o ważności tego miejsca dla islamu urósł do niebotycznych rozmiarów. Ostatnie noworoczne wizyty żydowskie, które zbiegły się w czasie z muzułmańskim świętem Idal-Adha, wywołały falę zamieszek na Wzgórzu Świątynnym i w meczecie.

 

wiecej KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.