Uncategorized

Rakiety z Syrii: ogólny widok na sytuację.

Ci, którzy powininni drżeć ze strachu o swe istnienie z powodu zaistnienia nowej sytuacji na naszej granicy, to Szyici i Hezbollah bo, jak widzimy, przerwana jest linia obrony, przez 90-tą brygadę, zboczy Hermonu i powstańcy sunniccy wdarli się już na teren Libanu. Jest to największy strach Hezbollahu: że sunnici, ich zagorzali wrogowie, zaatakują ich od południa i od północy.

Wyrzut rakiet z Syrii na Izrael: Jaki jest ogólny widok na sytuację?

1. W przeciwieństwie do pogłosek i ostrzeżeń z różnych stron, że niby Hezbollah i Iran szykują się do desantu na nasze granice, poniższa mapa pokazuje sytuację w terenie: siły szyickie, czyli Assada, Hezbullahu i doradcy irańscy nie siedzą na całej naszej granicy(art. po hebrajsku). Innymi słowy, siły sunnickie, rozmieszczone na naszej granicy, nie dopuszczą ich śmiertelnych wrogów szyitów, do naszej granicy, bo wcześniej ich zaatakują.

Co prawda siły Assada są w odległości kilku kilometrów od granicy, resztki 90-tej brygady, ale te siły walczą o utrzymanie linii frontu i o przetrwanie. Zacząć teraz z Izraelem byłoby z ich strony fatalnym błędem i oni to wiedzą. Wówczas Izrael ich osłabi, wrogie armie nadejdą i ich wykończą.

Obrazek
– władze syryjskie,
– dżabhat el nusra,
– powstańcy Wolnej Armii,
– ISIS,
II – ISIS+dżabchat,
– PKK kurdowie

2. Odwrotnie, nie my, lecz Hizbullah i Szyici powinni być w panicznym strachu przed nową sytuacją na naszej granicy. Powstańcy sunniccy przerwali (art. po hebrajsku) obronę zboczy Hermonu przez 90-tą brygadę i już wdarli się na teren Libanu. Największym strachem Hezbollahu jest, że sunnici, ich zagorzali wrogowie, zaatakują ich od południa i od północy, jak widać na mapie. Hezbollah w dalszym ciągu ponosi ofiary w bitwach o miasteczko Zabadani, pomiędzy Syrią a Libanem i legenda o „niezwyciężonej sile” znika. Trupy terrorystów hezbollackich przesyłane są do Libanu dzień po dniu , można ocenić ich ilość na kilka tysięcy i to się nie kończy.

Także ISIS dołączyła się w ostatnich dniach do walki na granicy Syrii i Libanu i to jest dodatkowy kłopot dla Hezbollahu. W tym tygodniu zaczęły się potężne starcia pomiędzy Hezbollahem a ISIS i to jest wiadomość aktualna.

3. Dlatego Hezbollah jest zajęty ponad miarę. Jeśli zacznie przeciw Izraelowi, będzie to z jego strony samobójstwo. Hezbollah walczy o życie, a sunnici mogą wedrzeć się do Libanu w każdej chwili. Rosyjsko – irańskie próby zawieszenia broni zostały pogardliwie odrzucone przez siły sunnickie. Problemem Hezbollahu jest linia obrony. Jeśli będzie przerwana, sunnici wedrą się do Libanu.

13940222000234_PhotoI

 

 

 

Szyici mogą zaatakować Izrael, ale to będzie z ich strony samobójstwo.

„Uwaga: te ujęcia są fragmentem z archiwum wojny w Syrii i należy je pokazywać w celach edukacyjnych. Nie oznaczają pochwały wojny ani brutalności. Zawierają wyłącznie dokumentalną informację o wojennym konflikcie.” (cytat z filmu) .

Piekło trwa dalej: Siły Dżabhat al Nusra (al Ka’ida) w północnej Syrii w tym tygodniu wciąż ciągną w kierunku morza i enklaw Allawickich. Jeśli tam dotrą, krwawa masakra zabarwi Morze Sródziemne. Ale stojące przed nimi siły sunnickie walczą o swe życie. Jest to więc walka o istnienie. (Zdjęcia filmu są sunnickie).

Jakie jest wyjście? Tajemnica Maaluli – nowi przyjaciele Obamy. (art. po polsku).

4. Więc kto wysłał dziś rakiety na Izrael? Teren na południu Syrii jest pełen band wszelkiego rodzaju. Na terenach sunnickich powstańców są grupy które przybyły z wszystkich krańców świata. Na terenach które jeszcze znajdują się w rękach reżimu Assada, są Palestyńczycy i ochotnicy szyiccy z Iraku. Wszystko jest możliwe. Ale trudno przypuścić, że Iran i Hizbullah postanowili otworzyć front przeciw Izraelowi. To zupełnie nie jest odpowiedni czas, z ich punktu widzenia.

Zarobiliśmy na poziomie strategicznym, bo ogromna armia syryjska jest starta, ale płacimy za to na poziomie taktycznym, terrorem, mimo to nasza granica z Syrią nie będzie stale płonąć. Stronom walczącym w Syrii nie opłaca się tracić sił na starcia z Izraelem, gdy walczą o przetrwanie pomiędzy sobą.

5. ISIS już włada na 50 % terenów w Syrii, jak widać na mapie, kolor czarny i obszary do niego przylegające.Władze syryjskie władają nad 25 % obszaru. Innymi słowy, ISIS włada nad podwójnym obszarem, niż władze. Trzeba zwrócić uwagą na posuwanie się ISIS w kierunku granicy Jordanii, bo okrąża Jordanię zarówno od Irackiej jak od syryjskiej granicy. To prowadzi do przypuszczenia, że ISIS szykuje atak na Jordanię i Jordańczycy są tym bardzo zaniepokojeni. Na tym obszarze, blisko granicy syryjskiej, są obozy około 2 milionów uchodźców palestyńskich, którzy mogą ruszyć na Rabat Amon.

Wielki Wybuch: ruina Bliskiego wschodu jest już nieodwracalna. art. po polsku.

6. Należy zwrócić uwagę na linię granicy tureckiej, na obszar na którym panują siły Kurdyjskie, należące do PKK. Erdogan obawia się, że Kurdowie ustanowią enklawę, która wciągnie tureckich Kurdów i właśnie to się dzieje. Przewidywaliśmy, że Turcja przez to wpadnie w chaos państwowy, militarny i polityczny i to już mamy. Wydarzenia w Turcji skomplikują się jeszcze bardziej. Dlatego Erdogan pozornie atakuje ISIS, ale w rzeczywistości osłabia Kurdów, aby ISIS od nowa zawładnął terenami enklawy kurdyjskiej na granicy Turcji.

Jest już kilka okręgów kurdyjskich w Turcji, które zdeklarowały coś w rodzaju „niezawisłości” od Turcji, i walczą przeciw armii tureckiej.

Trzy artykuły po hebrajsku na temat Turcji:

http://www.gplanet.co.il/prodetailsamew … ro_id=3100

http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=3137

http://gplanet.co.il/logon.asp?pro_id=3157

Alzabadani

 

Al-Zabadani

Miasteczko syryjskie Zabadani, obecnie arena walk pomiędzy sunnitami i szyitami, tak wyglądało, zanim się to zaczęło. Tę wyjątkową pieśń pieśniarki Feiruz („drogą pszczół”) przetłumaczyłem w jednym z ostatnich artykułów w Gplanet Prime: Tarcza Raju, do Piekła.

 

7. Trzeba zwrócić uwagę na krwawą arenę walk na północy Syrii: powstańcy frontu al Nusra i ISIS postępują na zachód i zagrażają strefie Alawitów, czyli Latakiji i rodzinnemu miejscu rodziny Asada – wiosce al Kardaha. Reżim Asada bardzo to martwi, jest wspomagany siłami i bronią nadchodzącymi z Iranu i z Rosji. Sunnici ze swej strony bardzo pragną dojścia do Morza Sródziemnego, także Kurdowie chcą dojścia do tego morza.

Siły obce działające w tej wojnie: sunnitów popiera Turcja, Saudia i inni, Assada i Hezbollah popiera Iran. Saudia i Iran walczą między sobą, Syryjczykami.

8. Dlatego, następna wielka walka w Syrii będzie o opanowanie enklawy kurdyjskiej i o Damaszek, dwa ostatnie tereny Asada, i należy zauważyć, że jego siły są wciąż odsuwane na zachód. Jasne, że nie będzie to łatwa walka i, jak w innych miejscach w Syrii, może się obrócić w ciągnącą się bez końca wojnę podjazdową.

zabadanismoke

Ostatnio widzimy że walki się wzmagają, bo obydwie strony chcą mieć sukcesy przed nadejściem srogiej zimy syryjskiej. Walki są tak intensywne, że aż mowa o setkach zabitych dziennie, w Syrii. Jasne, że nikogo na świecie to nie obchodzi, bo nie tyczy Izraela. W samej Syrii jest 300 000 zabitych i miliony uchodźców.

Zabadani, lipiec 2015: ofensywa wojska syryjskiego i Hezbollahu (zdjęcia od strony szyickiej). Do dzisiaj to miasteczko jest zupełnie zniszczone i walki wciąż się toczą. Dlaczego Zabadani? Bo leży w dolinie, pomiędzy wznoszącym się łańcuchem Kalamun (góry „antylibańskie”), graniczne pomiędzy Syrią i Libanem, (dlatego wygodne dla przemytu broni) i także włada nad drogą pomiędzy Beirutem a Damaszkiem.

9. Warto także zwrócić uwagę na front południowy. Powstańcy sunniccy i Dżabhat al Nusra w dalszym ciągu napierają na resztki sił Asada. Przed sobą mają obszar druzyjski w al – Suwajda, już uzbrojony z tysiącami wojowników druzyjskich, zdeterminowani bronić swego górskiego obszaru. Oni nie potrzebują pomocy Izraela, współpracują z Hezbollahem i z Iranem. Jednak, na razie, aktualne główne wydarzenia w Syrii dzieją się na północy, mniej na południu.

Pamiętacie, niektórzy walczyli o oddanie Wyżyn Golanu Assadowi, i ci sami ludzie wciąż żądają zrezygnowania z Judei i Samarii. Na tej stronie internetowej byliśmy przeciw zwróceniu Wyżyny Golanu, i dziś każdy wie co mogłoby się stać gdybyśmy, broń Boże, byli posłuszni tym głosom. Teraz już jasne co nas oczekuje od wzgórz Judei i Samarii, jeśli dostaną się w ręce organizacji terrorystycznych. Jak w Syrii: anarchia, w barwie agresji irańskiej.

10. Wydaje nam się, że cały świat ma uwagę skierowaną na nas, na strajk głodowy jakiegoś więźnia palestyńskiego (wcale to nie obchodzi mediów światowych), na rakiety które dziś wystrzelano z terytorium syryjskiego. Ale rzeczywistość jest zupełnie inna: wokół nas szaleje straszna zawierucha, jakiej nigdy nie widziano na współczesnym Bliskim Wschodzie, a my znajdujemy się na jej marginalnym marginesie. Dlatego fokus zainteresowania odsunął się od nas: zajmują się prawdziwymi wojnami.

Tylko dzisiaj: na Synaju porwano działaczy Hamasu, najprawdopodobniej przez ISIS, w Kahirze wielki wybuch spowodowany przez ISIS, w Iraku wzmagają się walki, także w Jemenie, i jak już widzieliśmy też w Syrii. PKK kontynuuje walkę przeciw oddziałom tureckim, Libia stała się trzecią stolicą ISIS, po Mosulu i Ar-Rakka, i zbrojnie zdobywa nowe tereny u progu Europy.

Należy zrozumieć: to już nie my, Asad Iran i Hizbullach, jak to było w przeszłości, lecz zawierucha sunnicko szyicka, szalejąca w całej jej okazałości, a my jesteśmy na marginesie.

Może dzisiejszy wyrzut rakiet nie jest miły, ale jest to mniejsze zło, na płonącym Bliskim Wschodzie. Takiego widowiska nie widziałem w ciągu 35 lat pracy w tej dziedzinie .

20.8.2015

Obrazek

Dr. Guy Bechor, heads the Middle East Division at the Lauder School of the Governement. He has written several books and academic articles on Arab civil law and the politics and history of the Arab Middle East. Dr. Bechor has served as a lecturer and consultant to the IDF, Israel Police and Israeli Ministry of Foreign Affairs. He helped establish the Arabic website of the Yedioth Aharonot daily newspaper and has been an Arab affairs commentator for leading newspapers and TV stations like CNN, Al-Jazeera and the BBC. Dr. Bechor is a member of the Israeli Bar Association and the Israeli Press Council.

Przetlumaczyla i przyslala

Olga Degani

Przypominam: w pojęcie Bliski Wschód (Mizrach ha’ Tichon) włączam także północną Afrykę.

http://www.fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9698&sid=b34cd27b02016956871eba19da371efe

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.