Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 5 – 7 listopada

5 listopada 2015 r. rząd zatwierdził umowę z Narodowym Funduszem Żydowskim. na mocy której Izrael sfinansuje projekty państwowe i środowiskowe o wartości 1 mld NIS rocznie. Projekty będą od 2016 r. realizowane przez Żydowski Fundusz Narodowy (wartość 2,2 mld NIS rocznie).

5 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety, które z powodu błędu obsługi spadły wewnątrz strefy.
    5 listopada 2015 r. palestyński terrorysta usiłował po południem przeprowadzić nożowy atak na przystanku autobusowym w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Został jednak zastrzelony przez izraelskich żołnierzy gdy tylko wyjął nóż.

5 listopada 2015 r. przywódca polityczny Hamasu Khaled Mashaal powiedział, że „przywództwo Autonomii Palestyńskiej nie robi wystarczająco dużo na arenie międzynarodowej, aby poradzić sobie z polityką i zbrodniami osadników. Musi być sformowana strategia narodowa. Musi być koordynacja między siłami oporu i wysiłkami dyplomatycznymi. To od palestyńskiego przywództwa zależy wspólna wizja tej intifady.”
    5 listopada 2015 r. Izba Reprezentantów USA wystosowała list do przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, z żądaniem zaprzestania podżegania do terroru. List wystosował przewodniczący komisji spraw zagranicznych Ed Royce, a podpisało się pod nim 369 członków Izby Reprezentantów. List wezwał także Abbasa do potępienia obecnej fali terroru i wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych z Izraelem. W liście bezpośrednio oskarżono Abbasa i innych palestyńskich urzędników o podżeganie do terroru, ostrzegając, że nie przywrócenie spokoju może zaprzepaścić szansę na powstanie dwóch państw.

6 listopada 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety, które spadły do Morza Śródziemnego. Była to kolejna próba rakietowa Hamasu, którą po raz pierwszy przeprowadzono z ruin dawnego żydowskiego osiedla Gusz Katif.

6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta postrzelił rano 2 Izraelczyków przed wejściem do Grobowca Patriarchów w Hebronie. Izraelscy żołnierze przeszukali wszystkie okoliczne budynki w poszukiwania osoby odpowiedzialnej za atak, ale nie znaleziono snajpera.
    6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta przeprowadził w południe atak z użyciem noża przed supermarketem Rami Levy w strefie przemysłowej Shaar Beniamin na północ od Jerozolimy. Ranny został 1 Izraelczyk. Napastnik zbiegł z miejsca ataku. Duże siły wojskowe zabezpieczyły całą okolicę, poszukując napastnika.
    6 listopada 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem wjechać samochodem w grupę izraelskich żołnierzy podczas arabskich zamieszek w wiosce Halhoul, na północ od Hebronu w Judei. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę. Terrorystka okazała się 72-letnią kobietą. Jej córka jest żoną wysokiego dowódcy Hamasu w Judei.
    6 listopada 2015 r. palestyński terrorysta ciężko zranił nożem wieczorem Izraelczyka na skrzyżowaniu Beit Anun w pobliżu Hebronu.

7 listopada 2015 r. w swoim domu w Jerozolimie zmarł były prezydent Izraela, Icchak Nawon. Miał 94 lata. Urodził się w 1921 r. w Jerozolimie. Był piątym prezydentem Izraela w latach 1978-1983.

7 listopada 2015 r. izraelskie morskie służby ratownicze odnalazły nad ranem zagubionych 2 Izraelczyków na Morzu Śródziemnym. Dwa dni temu wypłynęli z Hajfy jachtem w kierunku Cypru. Gdy nie dotarli do celu w zaplanowanym czasie, służby morskie rozpoczęły poszukiwania. Odnalezieni są w dobrym stanie zdrowia.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.