Uncategorized

Czarna ziemia

Publikujemy prolog i wprowadzenie do najnowszej książki Timothy’ego Snydera.

czarna_ziemia_okladka (1)

 

 

 

„Czarna ziemia” Timothy’ego Snydera ukaże się 21 października w wydawnictwie Znak. Już teraz zapraszamy na wykład profesora 24 października o godz. 18.00 zatytułowany „Holokaust jako historia globalna”. Po wykładzie z autorem dyskutować będą Adam Michnik i Sławomir Sierakowski. Wydarzenie będzie miało miejsce w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej i Instytutu Studiów Zaawansowanych na Foksal 16.

 

 

***

W modnej szóstej dzielnicy Wiednia historię Holokaustu zapisano na bruku. Przed budynkami, gdzie dawniej mieszkali i pracowali Żydzi – w tych samych chodnikach, które niegdyś musieli szorować gołymi rękami – osadzono kwadratowe mosiężne tabliczki z nazwiskami, datami deportacji oraz miejscami śmierci. W umyśle dorosłego słowa i liczby łączą teraźniejszość z przeszłością. Dziecko widzi to inaczej, gdyż dla niego wszystko zaczyna się od rzeczy.

 

Mały chłopiec z szóstej dzielnicy dzień po dniu obserwuje, jak ekipa robotników posuwa się budynek po budynku po przeciwległej stronie jego ulicy. Patrzy na zrywanie chodnika, jak gdyby mieli naprawiać rurę lub kłaść kable. Pewnego ranka, czekając na autobus do przedszkola, widzi jak mężczyźni – teraz dokładnie naprzeciwko – rozkładają i walcują dymiący czarny asfalt. Pamiątkowe tabliczki w ich dłoniach są dla niego tajemniczymi przedmiotami, w których odbija się anemiczne słońce.
Was machen sie da, Papa? (Co oni tam robią, tato?).
Ojciec chłopca milczy. Spogląda na ulicę, czy nie nadjeżdża już autobus. Chwilę się waha, po czym zaczyna mówić:
Sie bauen… (Budują…).
Przerywa. Nie wie, co powiedzieć. Wtedy nadjeżdża autobus i zasłania widok, otwierając ze świstem automatyczne drzwi – wstęp do zwykłego dnia.

Calosc

KLIKNIJ TUTAJ

Przyslala Ola Bergman

ola zerhavi Bergman

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: