Uncategorized

DZIECI DYKTATORÓW

 

dzieci-dyktatorowDZIECI DYKTATORÓW Jean-Christophe Brisard, Claude Quétel

Nadopiekuńczość, krytykanctwo, nadmierna kontrola, lekceważenie, odsunięcie na dalszy plan, faworyzowanie, pobłażanie, brak wsparcia, “programowanie” na swój obraz i podobieństwo – to tylko niektóre z długiej listy możliwych do popełnienia błędów wychowawczych. Błędów nieobcych żadnej rodzinie, bez względu na to, jakie nosi nazwisko. Castro, Pinochet, Husajn, Łukaszenka… Jednak niektóre budzą grozę i kojarzą się przede wszystkim z przemocą. Czy także wobec własnych dzieci?

 Na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej książce duet Brisard – Quétel, który z pomocą historyków, politologów, dziennikarzy przybliża sylwetki siedemnastu dyktatorów i ich pociech. Nie są to optymistyczne portrety, ani sielskie opowieści. Wszystkie relacje śmiało możemy określić mianem toksycznych, różnicując jedynie stopień patologii.

 Saddam Husajn zmuszał swoich nastoletnich synów do udziału w egzekucjach przeciwników politycznych. Niebawem sami stali się postrachem Bagdadu, zwłaszcza Udajj – morderca, gwałciciel, zwolennik średniowiecznych tortur.

 Li Na – ukochana córeczka Mao Zedonga, nie mogąc znieść presji ideologicznej spadkobierczyni ojca wpadła w depresję i wylądowała w szpitalu psychiatrycznym. 75-letnia kobieta nadal zmaga się z chorobą.

 Nieśmiały, skromny, wyśmiewany przez bliskich “jąkała” i “słabeusz” – Baszar al-Asad świetnie radził sobie w Londynie. Ukończył studia medyczne, podjął pracę, założył rodzinę. Po śmierci brata, ojciec zażądał powrotu Baszara do Syrii. Dziś sam jest niechlubnym despotą.

 Kat, ofiara i typ pośredni… Dzieci z grupy wysokiego ryzyka.

 Mniej spektakularne koleje losu potomków dyktatorów owocują dostatnim zazwyczaj życiem poza granicami rodzinnego kraju, niesnaskami na linii brat – siostra, procesami o utracony majątek, niewielkimi obyczajowymi skandalami i… niejedną bestsellerową biografią tatusia. Lubimy zaglądać w przysłowiowe cztery ściany (nie)sławnych ludzi – tam, gdzie Wielka Historia spotyka się z życiem rodzinnym. Do ich kuchni, sypialni, teraz także pokoju dziecinnego.

 Aleksandra Buchaniec-Bartczak

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Horyzont.

http://www.fzp.net.pl/ksiazki/dzieci-dyktatorow

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.