Uncategorized

Wiadomosci z Izraela 11- 17 grudnia

11 grudnia 2015 r. elitarna jednostka izraelskich komandosów wkroczyła nad ranem do arabskiej wioski Al-Luban w Samarii. Aresztowano terrorystę zHamasu, który w dniu wczorajszym przeprowadził atak samochodem raniąc 4 izraelskich żołnierzy.

11 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta otworzył rano ogień do izraelskich żołnierzy na przejściu kontrolnym Jalame w pobliżu Dżeninu w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc napastnika. Terrorysta wsiadł do samochodu i uciekł na palestyńskie terytorium.

11 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował przed południem wjechać samochodem w izraelskich żołnierzy na jednym ze skrzyżowań miejscowości Halhoul w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika zanim zdołał ich dosięgnąć. Nikt nie został ranny.

11 grudnia 2015 r. jordański król Abdullah II powiedział, że strategia Zachodu w walce ze światowym terroryzmem musi obejmować działania mające na celu, że prawa Palestyńczyków będą szanowane. „Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ale dopóki Palestyńczycy nie otrzymują swoich praw, będzie panować hipokryzja w temacie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości.”

12 grudnia 2015 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa obiekty infrastruktury terrorystycznej Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

13 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem wjechał samochodem w przystanek autobusowy w Jerozolimie. Następnie wysiadł z siekierą, został jednak zastrzelony przez policjantów. Rannych zostało 11 Izraelczyków.

13 grudnia 2015 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Beit Arie w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

14 grudnia 2015 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z ministrem bezpieczeństwa wewnętrznego Giladem Erdanem i ministrem transportu Israelem Katz. Postanowiono w trybie pilnym rozmieścić specjalne betonowe bariery ochronne na około 300 przystankach autobusowych w rejonie Jerozolimy. Jest to doraźne rozwiązanie problemów coraz częstszych ataków na przystanki autobusowe. Bariery mają chronić przed uderzeniami samochodów. Koszt instalacji barier jest oceniany na 2 mln szekli. W obecnej fali terroru zginęło łącznie 22 Izraelczyków, a ponad 250 zostało rannych, w tym 21 ciężko rannych.

14 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że obecna fala ataków terrorystycznych jest wynikiem frustracji młodych Palestyńczyków. Podkreślił, że młodzi zamachowcy nie są przez nikogo wysyłani, a żadne palestyńskie ugrupowanie nie organizuje tych ataków. „Po rezygnacji z dwóch państw, młode pokolenie jest zmuszone do życia z punktami kontrolnymi, osiedlami i atakami osadników – znalazło to odzwierciedlenie w tych atakach.” Abbas konsekwentnie odmawia potępienia ataków terrorystycznych przeciwko Izraelczykom.

14 grudnia 2015 r. Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych Federica Mogherini stwierdziła, że decyzja w sprawie znakowania produktów pochodzących z osiedli żydowskich w Judei i Samarii nie zostanie anulowana.

14 grudnia 2015 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że normalizacja stosunków między Turcją i Izraelem jest możliwa. Dodał, że „cały region może duży zyskać na takim procesie normalizacji.”

15 grudnia 2015 r. agencja bezpieczeństwa ujawniła informacje z których wynika, że libański Hezbollah stracił ponad jedną trzecią swoich sił walczących w wojnie domowej w Syrii. Liczbę zabitych szacuje się na około 1300-1500 ludzi, a rannych na 5 tys. Hezbollah walczy u boku z sunickimi rebeliantami razem z irańską Gwardią Republikańską i armią Assada, ze wsparciem rosyjskiego lotnictwa.

15 grudnia 2015 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem przeprowadzić atak na ulicy Dorot Rishonim w Jerozolimie. Swoim nerwowym zachowaniem zwróciła na siebie uwagę policjantki, która ją zatrzymała do kontroli. Znaleziono przy niej zaostrzony śrubokręt, którym planowała przeprowadzić atak.

15 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta po południem zranił młotkiem 2 izraelskich robotników na budowie w Modiin. Policjanci aresztowali napastnika.

16 grudnia 2015 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do obozu uchodźców w mieście Kalandia w Samarii. Celem operacji było aresztowanie poszukiwanych terrorystów. Podczas akcji doszło do dwóch odrębnych ataków terrorystycznych w innych częściach obozu. W obu przypadkach terroryści usiłowali rozjechać samochodami izraelskich żołnierzy. Rannych zostało 3 żołnierzy. Obaj napastnicy zostali zastrzeleni.

16 grudnia 2015 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnich miesiącach kilkakrotnie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Izraela przez egipskie samoloty, które prowadziły działania antyterrorystyczne na Synaju. Wszystkie przypadki były ściśle koordynowane z Izraelem, i najczęściej dochodziło do nich w pobliżu Strefy Gazy. Bombardowany były wówczas celePaństwa Islamskiego położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od izraelskiej granicy, w pobliżu El Arish i Asz-Szajch Zuwajjid w północnym Synaju.

16 grudnia 2015 r. ministerstwo absorpcji imigracji poinformowało, że do końca 2015 r. do Izraela przyjedzie 30 tys. nowych imigrantów, co stanowi rekord ostatniej dekady. Wśród imigrantów znajduje się 8 tys. francuskich i 7 tys. ukraińskich Żydów.

16 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 1 napastnika. Podczas incydentu doszło do wybuchu, który prawdopodobnie pochodził od podłożonej bomby. Do ataku doszło w rejonie Khan Younis na południu strefy.

17 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy wiosce Hawarra w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika, zanim zdołał on kogokolwiek zranić.

17 grudnia 2015 r. duże opady deszczu spowodowały rano lokalne podtopienia w rejonie Aszkelonu. W ciągu jednej godziny na miasto spadło 41 mm deszczu. Zalane zostały szkoły oraz szpital Barzilai. Wydano ostrzeżenie przed możliwymi powodziami na równinie przybrzeżnej, na pustyni Negew i w rejonie Morza Martwego.

17 grudnia 2015 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę, która spadła wewnątrz strefy.

 

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

reunion-691.jpg

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.