Polityka

Wiadomosci z Izraela 31 grudzien 2015 – 4 stycznia 2016

31 grudnia 2015 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że izraelski rząd nie chce wznowienia rozmów pokojowych z Autonomią Palestyńską, a jedyne czego pragnie, to utrwalenia okupacji. „Wasz rząd prowadzi na manowce – nie chce pokoju, i wszystkimi środkami działa na rzecz kontynuowania okupacji i budowy osiedli na naszych ziemiach. Czołgi, samoloty, karabiny, ogrodzenia i wasze osady – wszystkie one nie przyniosą bezpieczeństwa lub spokoju. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy uznacie nasz naród i historyczną niesprawiedliwość w stosunku do nas. Nie zaakceptujemy okupacji i osiedli. Nie zaakceptujemy faktu, że przetrzymujecie ciała naszych męczenników i nadal zatrzymujecie nasze rodziny. Wynoście się z naszego życia i z naszej ziemi, zabierzcie ręce z naszych świętych miejsc. Naprawcie szkody i przywróćcie nasze prawa. Ten, kto będzie miał odwagę, by to zrobić, będzie tym, który przyniesie pokój. Czy jesteście na to gotowi?”
 31 grudnia 2015 r. palestyński terrorysta wjechał w południe samochodem w grupę izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Napastnik został zastrzelony.

31 grudnia 2015 r. egipskie samoloty wojskowe zbombardowały rano pozycje Państwa Islamskiego w rejonie Rafah na Synaju. Następnie wykręciły i przeleciały nad Strefą Gazy. Izraelskie lotnictwo nie interweniowało.

1 stycznia 2016 r. silna śnieżyca dotknęła północną część kraju. Na górze Hermon spadło 60 cm, a na Wzgórzach Golan 20 cm śniegu. Doszło do lokalnych przerw w dostawach energii elektrycznej w rejonie Tel Awiwu, Ramat HaSzaron i Safedu. Temperatura w Jerozolimie spadła do 4 stopni C, w Tel Awiwie do 12 i na Wzgórzach Golan do 7 stopni.

1 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta otworzył po południem ogień do ludzi wSimta Pub na ulicy Dizengoffa w Tel Awiwie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 9 osób zostało rannych. Napastnik zbiegł z miejsca ataku.

1 stycznia 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których dwie spadły na otwarty teren na Negewie. Pozostałe spadły na terenie strefy.

2 stycznia 2016 r. duże siły policyjne przeszukiwały aglomerację miejską Tel Awiwu w poszukiwaniu zbiegłego terrorysty, który w dniu wczorajszym przeprowadził atak w Simta Pub.

2 stycznia 2016 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy dwa ośrodki szkoleniowe Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za wczorajszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
  2 stycznia 2016 r. członek biura politycznego Hamasu, Khalil al-Haya, oświadczył, że Hamas nie będzie uczestniczyć w posiedzeniach komitetu przygotowawczego Rady Palestyńskiej, która jest parlamentem Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Jako przyczynę podjęcia takiej decyzji powiedział, że Hamas nie jest częścią OWP. Dodał jednak, że Hamas jest gotów przyłączyć do komitetu przygotowawczego w ramach porozumienia mającego na celu osiągnięcie pojednania i wspólnego wspierania Intifady. Jako pierwszy krok, al-Haya wskazał potrzebę zwołania kierownictwa OWP aby omówić kwestię pojednania między al-Fatah i Hamasem, oraz wsparcia Intifady.

2 stycznia 2016 r. turecki prezydent Tayyip Recep Erdogan powiedział, że „Izrael potrzebuje w regionie takiego kraju jak Turcja. I my także musimy zaakceptować to, że potrzebujemy Izraela. Taka jest rzeczywistość w regionie. Jeśli wzajemne kroki będą realizowane w oparciu o szczerość, to dojdzie do normalizacji stosunków.”

3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem osobę czekającą na przystanku autobusowym w osiedlu Armon Hanatziv w Jerozolimie. Atak zakończył się jednak niepowodzeniem, a napastnik zbiegł. Po pościgu policjanci aresztowali terrorystę.

 3 stycznia 2016 r. kilku ekspertów wojskowych ostrzegło przed możliwością wojny z Egiptem. Wskazali oni, że rozpoczęta przez Egipt w sierpniu 2011 r. operacja „Eagle” spowodowała powrót dużych egipskich sił wojskowych na Synaj. Do walki z terrorystami na Synaj weszło wtedy ponad 1 tys. żołnierzy, oraz transportery opancerzone i czołgi. Siły te były kolejno zwiększane i wzmocnione helikopterami bojowymi oraz zgodą na działania egipskiego lotnictwa wojskowego. Dr Ehud Elam powiedział, że „w pewnych okolicznościach może dojść do kryzysu, a nawet do konfrontacji między Izraelem a Egiptem na piaskach Synaju. W ostatnich latach Izrael pozwolił Egiptowi na wprowadzenie sił na Synaj, co spowodowało erozję demilitaryzacji półwyspu, co stanowiło centralny element traktatu pokojowego. Jeśli Egipt bez zgody Izraela w znaczący sposób wzmocni swoją obecność wojskową, może to doprowadzić do konfliktu.” Płk. Eli Dekel dodał, że „nie ma wątpliwości, że zrobią wszystko, aby ograniczyć to, co pozostało z traktatu pokojowego. Rozmieszczane przez Egipt siły nie są charakteru defensywnego, ale ofensywne. Traktat pokojowy pozwalał im utrzymywać tam jedną dywizję, a oni rozbudowali ją do wielkości armii (sześć razy większej). Egipt nawet teraz przygotowuje się do wojny z Izraelem. Siły wprowadzone na Synaj mogą być rozbudowane w celu wykorzystania ich jako trampoliny do zaatakowania Izraela.” Eli Eshed podkreślił, że w najbliższym czasie wojna wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobna. Stosunki między Izraelem a egipskim prezydentem Abdel Fattah a-Sisi są doskonałe. W obliczu licznych wewnętrznych problemów, wojna z Izraelem okazała by się dla a-Sisiego katastrofą. Jednak eskalacja konfliktu w Strefie Gazy może wywrzeć silne naciski na a-Sisiego, aby anulować traktat pokojowy, co może doprowadzić do gorszych scenariuszy.
  3 stycznia 2016 r. Siły Obronne Izraela opublikowały raport ofiar za miniony rok. W całym 2015 r. zginęło 36 izraelskich żołnierzy, z czego 6 w działaniach operacyjnych, 7 w wypadkach drogowych, 6 zmarło w wyniku chorób, 2 w innych wypadkach, a 15 było ofiarami samobójstw popełnionych podczas służby wojskowej. W porównaniu, w 2014 r. zginęło 112 żołnierzy, a w 2013 r. 40 żołnierzy. Miniony rok okazał się więc całkiem bezpieczny, z najmniejszą liczbą ofiar.

3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta ostrzelał w nocy żydowski samochód w rejonie osiedla Har Hevron w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
 3 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta snajper postrzelił izraelskiego żołnierza w Hebronie. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, jednak napastnik zbiegł.

3 stycznia 2016 r. egipska armia poinformowała, że podczas ostatnich działań antyterrorystycznych prowadzonych w rejonie miasta Rafah na Synaju, przejęto 1,5 tony materiałów wybuchowych oraz 2,5 tys. sztuk broni. Zatrzymano 30 osób.
 

3 stycznia 2015 r. izraelska artyleria po południem ostrzelała tereny przygraniczne w południowym Libanie. Działania te mają na celu uniemożliwić ataki ze strony Hezbollahu, który może wykorzystać w tym celu sztormową pogodę.

4 stycznia 2016 r. islamscy terroryści po południem zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej armii w rejonie Har Dov na granicy z Libanem. Celem był opancerzony spychacz Caterpillar D9. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznał się Hezbollah. Ze względów bezpieczeństwa z zagrożonego terenu ewakuowano dwie szkoły.
 4 stycznia 2016 r. palestyński terrorysta zranił nożem 2 przechodniów w Jerozolimie. Do ataku doszło po południem w pobliżu głównej komendy policji w mieście. Policjanci zastrzelili napastnika.

4 stycznia 2016 r. izraelscy żołnierze od rana rozpoczęli szeroko zakrojoną operację w Hebronie, której celem jest znalezienie arabskiego snajpera, który wczoraj postrzelił żołnierza w mieście.

4 stycznia 2016 r. izraelska artyleria ostrzelała po południem cele Hezbollahu w południowym Libanie. Wystrzelono 50 pocisków. Był to odwet za detonację bomby przy izraelskich żołnierzach w rejonie Har Dov.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.