Ciekawe artykuly

Ciekawe i aktualne artykuły minionego tygodnia zebrał MER

Niemcy: „Mein Kampf” można już swobodnie wydawać

Dotychczas „Mein Kampf” nie można było drukować. 1 stycznia wygasły jednak prawa autorskie. Oznacza to, że książkę można już swobodnie wydawać.

Niemieccy historycy zaprezentują dziś (8.01.2015) nową edycję książki „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Chodzi o specjalne wydanie opatrzone krytycznym naukowym komentarzem.

 „Mein Kampf” nazywana „biblią nazizmu” to ideologiczny manifest Adolfa Hitlera, w którym wyłożył swoje pseudoteorie na temat rasy czy polityki.
*****

Jezus Żyd

Jezus był Żydem, poddanym obrzezaniu, uczęszczającym do Chederu, znającym psalmy na pamięć i wiążącym tefilin. Bez odniesienia do judaizmu, my chrześcijanie, bylibyśmy nie tylko ubożsi, ale nawet niezrozumiali. Bez znajomości kontekstu kulturowego i religijnego Jezusa z Nazaretu nie będziemy w stanie zrozumieć pełnego przesłania Ewangelii.
BARDZO PODOBAŁO MI SIĘ OKREŚLENIE BENEDYKTA XVI, KTÓRY POWIEDZIAŁ, ŻE ŻYDZI SĄ NASZYMI OJCAMI W WIERZE. 
.
****************************************
Pełny program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, Olimpiada Teatralna i spotkanie chórów z państw europejskich – to niektóre z wydarzeń artystycznych, które odbędą się we Wrocławiu w 2016 r. z okazji przyznania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).
  Calosc KLIKNIJ TUTAJ
 .
*****
Frank Stella i synagogi dawnej Polski
Od 19 lutego 2016 r. w Muzeum POLIN będzie gościć wystawa dzieł Franka Stelli, zaliczanego do czołówki artystów XX w. Oprócz niezwykłych prac nowojorskiego twórcy, poznamy również fascynującą historię ich powstania. Dowiemy się jak nieistniejące już, zniszczone obiekty żydowskiej architektury sakralnej zainspirowały tego klasyka współczesnego malarstwa.
 .
  ********
Trzecie polsko-izraelskie spotkanie mlodziezy – 2015 – w Nowym Dworze Mazowieckim

13 listopada w hali NOSiR-u odbyło się trzecie polsko-izraelskie spotkanie młodzieży. Tym razem do Nowego Dworu przybyła grupa około 100 uczniów i nauczycieli z Liceum Darca Menachem Begin w Gederze w Izraelu; to druga delegacja z tej szkoły (pierwsza – w 2012 roku).

​Calosc KLIKNIJ TUTAJ
 
****
Na terenie dawnego obozu Płaszów pies odkopał ludzkie szczątk

Jak podaje Radio Kraków, znaleziska dokonał mężczyzna, który wybrał się z psem na spacer na teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w krakowskim Płaszowie. Zwierzę zaczęło kopać w ziemi. W pewnym momencie właściciel zauważył, że pies natknął się na ludzką czaszkę.

 .
*******
Palestyńczycy: Uratujcie nas przed poczciwymi ludźmi Zachodu !

Co można zrobić z tymi wszystkimi Amerykanami i Europejczykami? Nieustannie wydają się marzyć o dialogu między Izraelczykami i Palestyńczykami, który zakończy się porozumieniem pokojowym, niemniej wszyscy wydają się świadomi tego, że Palestyńczycy nie zgadzają się na najmniejsze nawet żądania Izraela: zaprzestanie podżegania (uzgodnione nawet w umowach w Oslo – i nie wymagające żadnego finansowania!) oraz uznania Izraela jako państwa żydowskiego. Wielu ludzi na całym świecie widzi Izrael jako kolejne państwo arabskie.

 .
********

 Przywódcy palestyńscy zapowiadają kolejny rok przemocy

Nie dając swojej ludności żadnej nadziei na przyszłość, Fatah i Hamas mówią Palestyńczykom, że powinni szykować się na więcej przemocy i więcej rozlewu krwi w 2016 roku.

 .
*****
Ujarzmić energię gwiazd – reaktor termojądrowy przyszłością energetyki ?
W Instytucie Maxa Plancka w niemieckim Greifswaldzie powstał eksperymentalny reaktor termojądrowy nazwany Wendelstein 7-X. To przełomowy wynalazek mogący zrewolucjonizować światową energetykę – pisze w swoim komentarzu dla Energetyka24.com Marcin Jakubowski, fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zajmujący się badaniami nad syntezą termojądrową. 
 
250 kg paliwa termojądrowego odpowiada 3 milionom ton węgla  — bez hałd, odpadów radioaktywnych i emisji gazów cieplarnianych.  Na dodatek paliwo to jest powszechnie dostępne: deuter występuje w olbrzymich ilościach w wodzie oceanicznej, a tryt możemy uzyskać z litu, typowego składnika skał. Dwie butelki wody i trzy niewielkie kamienie zawierają wystarczającą ilość deuteru i litu, która pozwoliłaby zasilać jedno domostwo przez cały rok.
 .
******
Lekcja bezpieczeństwa z Izraela
​Seria zamachów w Paryżu utwierdziła rząd Izraela w przekonaniu, że Europa powinna jak najszybciej skorzystać z jego doświadczeń w zwalczaniu terroryzmu. Oto garść porad z kraju, w którym zamachy są chlebem powszednim.​
​​Calosc  KLIKNIJ TUTAJ
 .
******
Rzeczywiste zagrożenie dla chrześcijan palestyńskich: radykalny islam
Nie było to szczęśliwe Boże Narodzenia dla naszych palestyńskich braci na Zachodnim Brzegu, którzy są chrześcijanami. Palestyńscy chrześcijanie są teraz malutką mniejszością w Betlejem. W tym roku mieli szczęście, że Boże Narodzenie przeszło bez dużego ataku terrorystycznego lub poważnego wybuchu przemocy.
 
 .
***

Garb czy skarb? Jak być Żydem w Polsce

Wygląda na to, że Polska cofa się w przeszłość, do grajdoła. Zapyziałego kraju ksenofobii i nacjonalizmu. Pora na wewnętrzną emigrację? Niekoniecznie.
.
 .
*******
Zebate kolo historii

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.