Polityka

Nowosci na MEMRI

W piątą rocznicę rewolucji egipskiej trwa walka o jej dziedzictwo

W przeddzień piątej rocznicy rewolucji 25 stycznia w Egipcie znaczna część prasy egipskiej skupiła się na ambiwalentnym stosunku między obecnym państwem egipskim pod rządami prezydenta Abd Al-Fattaha Al-Sisiego a rewolucją z 25 stycznia, która obaliła reżim prezydenta Hosniego Mubaraka. Z jednej strony Sisi systematycznie przedstawia swoje rządy jako kontynuację i spełnienie rewolucji 2011 r. Ta zasada zapisana jest w preambule do Konstytucji z 2014 r., która odnosi się do 25 stycznia 2011 r. i 30 czerwca 2013 r., dat zaznaczających powszechne poruszenie, które skończyło się usunięciem prezydenta Muhammada Mursiego, jako jednej rewolucji [1]. Z drugiej strony krytycy wskazują na podobieństwa między obecnym reżimem a reżimem Mubaraka, włącznie z represjonowaniem dysydentów i powrotem postaci z czasów przedrewolucyjnych na stanowiska władzy i wpływów. Według tych krytyków, Sisi może chwalić rewolucję 2011 r., ale także grzebie ją.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Opozycja syryjska w przeddzień rozmów genewskich: USA dokonały “przerażającego zwrotu” w stosunku do swojego poprzedniego stanowiska

Pośrednie rozmowy między reżimem syryjskim i opozycją syryjską są planowane w Genewie na 29 stycznia 2016 r. Przed tymi rozmowami niedawno założona Wysoka Komisja Negocjacyjna (HNC) [1], która ma mianować delegację opozycji na te rozmowy i kierować nimi w imieniu opozycji, podlegała ostrym naciskom, by zrezygnowała z warunków wstępnych do takich rozmów, takich jak zaprzestanie bombardowania cywilów i zniesienie oblężenia z wielu obszarów w Syrii. Są także naciski na HNC, by uległa żądaniom rosyjskim w sprawie zmiany składu delegacji opozycji i pozwoliła na uczestnictwo opozycjonistów, którzy są bliscy Rosji i umiarkowani w postawie wobec reżimu syryjskiego, takich jak Kadri Dżamil i Hajtham Manna.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

********

Na Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście irański Najwyższy Przywódca Chamenei publikuje wideo zaprzeczające Holocaustowi

Dzisiaj, 27 stycznia 2016 r., w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście i w rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, irański Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei, opublikował na swojej oficjalnej stronie internetowej wideo zatytułowane „Czy czarne wieki minęły”. Wyraża w nim wątpliwości, czy Holocaust rzeczywiście miał miejsce, pomstuje na europejski zakaz publicznego kwestionowania Holocaustu i napomyka o spisku części Europy Zachodniej i USA – które propagują wolność słowa, a równocześnie nie dopuszczają do otwartej dyskusji, czy Holocaust miał miejsce – żeby wspierać „reżim syjonistyczny” w jego nielegalnych próbach wygnania Palestyńczyków.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

******

Irańska witryna internetowa: Atak w Iranie na saudyjskie przedstawicielstwa dyplomatyczne – strzał do własnej bramki

Irańska witryna internetowa, Asr-e Iran, która jest bliska pragmatycznym kręgom, skrytykowała ataki z 2 stycznia 2016 r. na ambasadę saudyjską w Teheranie i konsulat saudyjski w Maszhad przez protestujących rozwścieczonych saudyjską egzekucją dokonaną na znanym duchownym szyickim Nimr Al-Nimr. Witryna pośrednio krytykowała także władze irańskie za pozwolenie na te zamieszki, co umożliwiło przedstawianie Iranu jako państwa bezprawia.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.