Ciekawe artykuly

Aktualne i ciekawe artykuly zebral Adam Mer

Ponad 150 księży zamordowano, ponieważ ratowali Żydów

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Jest poświęcony tym, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Ogromne zasługi na tym polu ma Kościół katolicki w Polsce. Sam będąc ofiarą represji niemieckich, nie wahał się pomagać.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Otwarcie muzeum Ulmów zobaczy cała Polska

Znana jest już data otwarcia wybudowanego za prawie 8,5 mln zł Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Uroczystość odbędzie się 17 marca. Udział w niej potwierdził prezydent Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitować TVP.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

****

Ukrzyzowani przez Turkow

Wiele ciężarnych kobiet armeńskich było ukrzyżowanych przez Turków podczas ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Informacje te budzą wątpliwości u obecnych obywateli Turcji, ale niestety wszystko wskazuje na to, że są prawdziwe.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

*****

Władze celowo zatruły alkohol. Zmarło 10 tysięcy osób

 Prohibicja trwała w USA od 1919 do 1933 roku. W tym okresie władze stosowały nawet ekstremalne metody walki z bimbrownikami i ich klientami, ale nikt nie sądził, że posuną się one aż tak daleko.

Tak zwana ustawa Volsteada, jak powszechnie nazywano prawny zakaz produkcji, transportu i sprzedaży alkoholu, miała sprawić, że Stany Zjednoczone staną się państwem wolnym od problemów związanych z niekontrolowanym spożyciem wysokoprocentowych trunków przez obywateli. Międzywojenna rzeczywistość za oceanem miała się jednak inaczej. 18 poprawka do tamtejszej konstytucji sprawiła, że po „zakazany owoc” zaczęło sięgać więcej osób, niż przed jej ratyfikacją.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

**

Andrzej Wajda kończy 90 lat
​”Dzisiejszy człowiek podobno jest zaprogramowany na 120 lat, więc życzę Ci co najmniej tyle w dobrym zdrowiu i w tak wspaniałej formie artystycznej, jaką prezentujesz”. To słowa Mariana Opani dla Andrzeja Wajdy, który obchodzi dzisiaj 90. urodziny. Zobacz, jakie życzenia przygotowali dla solenizanta inni aktorzy.
**
Inne spojrzenie – kobiety polskiego dokumentu
Po dekadach męskiej dominacji, teraz to kobiety nadają ton polskiemu dokumentowi– zdobywają nagrody najważniejszych festiwali i serca publiczności. I opowiadają o świecie, który dotąd rzadko gościł na filmowych ekranach.
Uratował 669 dzieci od śmierci w obozie koncentracyjnym
Brytyjczyk Nicholas Winton, uratował z rąk nazistów setki młodych Żydów. Byli oni skazani na pewną śmierć w obozie koncentracyjnym w byłej Czechosłowacji. Po sześćdziesięciu latach historycy odkryli, że to właśnie Nicholas Winton był głównym organizatorem akcji znanej jako „Kindertransport”: ewakuacji dużej liczby żydowskich dzieci z terenów kontrolowanych przez nazistów. Jego skromność i prostota sprawiły, że świat dowiedział się o jego roli w dopiero w 1988 r.
***
Nagroda Kapuscinskiego
Zaczynamy siódmą edycję jedynej polskiej nagrody dla autorów i tłumaczy książek reporterskich: za reportaż literacki roku i najlepszy przekład.
Po raz pierwszy w siedmioletniej historii nagrody wśród 10 najlepszych reportaży roku jest aż osiem książek Polaków (od nestorki polskiego reportażu Małgorzaty Szejnert po 32-letniego debiutanta Michała Potockiego), które konkurują z reportażami takich sław, jak Szwedka Jenny Nordberg czy Norweżka Asne Seierstad. Autorkami sześciu książek są kobiety. A trzy z dziesięciu nominacji to książkowe debiuty.
*****
You don’t look Jewish- Dla anglo lub hebrajsko jezycznych
 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.