Uncategorized

wiadomosci z Izraela 13 – 17 marca

13 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział, że za wszystkie przypadki ostrzału rakietowego z terytorium Strefy Gazy odpowiada Hamas.

13 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wydał wieczorem oświadczenie, w którym „potępił atak terrorystyczny na dużą skalę w Ankarze. Stracili w nim życie niewinni ludzie, a kilkudziesięciu zostało rannych. Izrael wyraża solidarność z tureckim narodem w walce z terroryzmem i wzywa międzynarodową społeczność do zjednoczenia się w walce z terroryzmem.” W wybuchu samochodu-pułapki w Ankarze zginęło 27 osób, a 75 zostało rannych.

13 marca 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Dża’bad, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Przejęto skład broni, w którym znaleziono 15 karabinów szturmowych.

13 marca 2016 r. wysoka delegacja Hamasu w Kairze poprosiła władze egipskie o zaprzestanie niszczenia podziemnych tuneli na granicy Strefy Gazy. Na czele delegacjiHamasu stał Moussa Abu Marzouk. Przedstawił on dowody egipskiemu wywiadowi, żeHamas nie bierze udziału w atakach terrorystycznych i nie jest powiązany z grupami terrorystycznymi działającymi na Półwyspie Synaj. Ponadto zobowiązał się do współpracy z siłami egipskimi, aby zbadać te ataki. W odpowiedzi, przedstawiciel Egiptu zapowiedział, że zbadane zostaną powiązania Hamasu z Bractwem Muzułmańskim. Dodał także, żeHamas musi zobowiązać się, że nie będzie prowadzić żadnych działań na terytorium Egiptu.

14 marca 2016 r. islamscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski pojazd wojskowy patrolujący granicę izraelsko-egipską. Strzały padły z terytorium Egiptu. W pojazd trafiły trzy kule. Nikt nie został ranny. Armia wydała oświadczenie, że był to przypadkowy ostrzał.

14 marca 2016 r. Kneset uchwalił ustawę zakazującą zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Koncentruje się ona na karaniu pracodawców, którzy zatrudniają nielegalnie przebywających w Izraelu pracowników.


 14 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że „państwa arabskie zaczynają rozumieć, że państwo Izrael stoi na czele wojny z obrzydliwą falą islamskiego ekstremizmu, który zagraża całemu światu. Wierzę, że ta współpraca z arabskimi sąsiadami może przynieść bardziej realistyczne i odpowiedzialne stanowisko Palestyńczyków w rozmowach z nami.”

14 marca 2016 r. po południem doszło do masowego wypadku drogowego na skrzyżowaniu Ohalim na drodze nr 40 na Negewie. W wypadku uczestniczyła ciężarówka, kilka autobusów i 5 prywatnych samochodów. Rannych zostało 24 osoby.

 14 marca 2016 r. policja poinformowała, że w najbliższym czasie w arabskich miastach Izraela powstanie 10 nowych komisariatów policji. Powstaną one w miejscowościach: Sakhnin, Iksal, Maghar Kanie, Tamra, Madżd al-Krum, Dżisr az-Zarka, Baka al-Gharbia i Akka. Arabowie stanowią 21% populacji Izraela, jednak w tej grupie społecznej popełnianych jest aż 59% morderstw, 47% rabunków, 32% napaści i 27% przestępstw związanych z narkotykami. W celu realizacji kompleksowego planu wzmocnienia egzekwowania prawa tworzone są nowe komisariaty oraz trwa akcja rekrutacji 1350 nowych policjantów z arabskiej społeczności Izraela. Po przejściu szkolenia będą oni służyć w nowych komisariatach. Policja liczy, że obecność arabskich policjantów zwiększy zaufanie muzułmańskiej społeczności.

14 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano przejechać samochodem ludzi stojących na popularnym przystanku przy miejscowości Kiryat Arba w Judei. Potem usiłowali otworzyć ogień, zostali jednak zastrzeleni przez izraelskich żołnierzy. Ranny został 1 żołnierz. Około 20 minut później, inny palestyński terrorysta usiłował wjechać samochodem w ten sam przystanek, na którym prowadzone były działania ratunkowe. Żołnierze zastrzelili napastnika. Rannych zostało kolejnych 2 izraelskich żołnierzy.

 14 marca 2016 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały wieczorem przejść z nożami przez przejście graniczne HaZeitim i dostać się do Jerozolimy. Zostały zatrzymane przez izraelskich żołnierzy. Podczas przesłuchania przyznały się, że planowały przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

14 marca 2016 r. rosyjski prezydent Władimir Putin nakazał rozpoczęcie wycofywania wojsk rosyjskich z Syrii. Od 27 lutego w Syrii obowiazuje formalny rozejm broni, z którego wyłączone są operacje prowadzone przeciwko Państwu Islamskiemu.

15 marca 2016 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

  15 marca 2016 r. w rejonie miasta Dimona na pustyni Negew zderzyły się wcześnie rano dwa pociągi towarowe. Doszło do rozszczelnienia się kilku cystern z bromem. Wstępne dochodzenie wskazuje, że przyczyną wypadku były zaniedbania oraz błąd techniczny obsługi.

 15 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskiego żołnierza strzegącego wejścia do bazy wojskowej Sde Dov w Tel Awiwie. Żołnierz zdołał uniknąć ciosu, ale napastnik zbiegł. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły akcję poszukiwawczą.

15 marca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano przejść z ukrytym nożem przez punkt kontrolny przy osiedlu życowskim Tapuach w Samarii. Izraelscy żołnierze zatrzymali go, a w jego tobie znaleziono długi nóż rzeźniczy. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował atak terrorystyczny. Policja graniczna otrzymała wcześniej informacje wywiadowcze i uważnie obserwowała tego 17-letniego Araba.

 15 marca 2016 r. władze administracyjne ogłosiły wywłaszczenie 234 hektarów gruntów w rejonie miasta Jerycha i Morza Martwego. Ziemie te uznano za własność państwa.

15 marca 2016 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon skrytykował izraelski rząd za decyzję o wywłaszczeniu ziemi w rejonie miasta Jerycha. „Takie działania wydają się wskazywać, że Izrael rozwija działalność osadniczą i kontynuuje ich rozwój w stronę konsolidacji osiedli i kontroli Zachodniego Brzegu. W świetle międzynarodowego prawa osady są nielegalne i sekretarz generalny wzywa rząd Izraela do zatrzymania i odwrócenia takich działań w interesie sprawiedliwego i kompleksowego porozumienia pokojowego.”

15 marca 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby skrytykował izraelski rząd za decyzję o wywłaszczeniu ziemi w rejonie miasta Jerycha. „Jest to niepokojąca sytuacja. Decyzja ta stanowi dodatkowy krok w tym, co wygląda na trwający proces wywłaszczania gruntów i ekspansji osadniczej, które podważają fundamenty rozwiązania dwupaństwowego. Jak mówiliśmy w przeszłości, zdecydowanie sprzeciwiamy się wszelkim krokom, które przyśpieszają rozbudowę osiedli, które budzą poważne wątpliwości dotyczące długofalowych zamierzeń Izraela.”

16 marca 2016 r. policjanci zatrzymali rano 14-letniego Palestyńczyka, który usiłował pośpiesznie przejść przez punkt kontrolny w obozie uchodźców Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzić atak terrorystyczny.

16 marca 2016 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało rano, że rosyjskie samoloty myśliwskie zostały już wycofane z terytorium Syrii.

16 marca 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. W związku z zapowiedzią wycofania rosyjskich wojsk z Syrii, Rivlin przedstawił obawy Izraela względem aktywności Iranu i aktywnym zaangażowaniu się libańskiego Hezbollahu w syryjską wojnę domową. Poruszono także kwestię statusu Wzgórz Golan, które Izrael od 1981 r. uznaje za swoje własne terytorium. Rivlin określił czerwone linie w Syrii. Pierwsza linia jest związana ze zdecydowanym stanowiskiem Izraela, który nie zaakceptuje obecności irańskich sił zbrojnych w pobliżu swojej północnej granicy. W związku z tym, Siły Obronne Izraela będą podejmować prewencyjne działania, aby uniemożliwić transfer zaawansowanych broni z Syrii dlaHezbollahu w Libanie. Działania takie uniemożliwią przesunięcie irańskich sił wojskowych w pobliże izraelskiej granicy na Wzgórzach Golan. Drugą czerwoną linią jest zdecydowane stanowisko wobec Wzgórz Golan, które są uznawane za część terytorium Izraela i takimi pozostaną w przypadku każdej zawartej w przyszłości umowy. Rivlin wyraził nadzieję, że siły pokojowe ONZ przywrócą bufor na granicy syryjsko-izraelskiej, który został zniesiony wraz z wycofaniem międzynarodowych oddziałów w 2013 r. Putin powiedział, że Rosja ma zobowiązania zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi, a dodatkowo rosyjski prezydent ma „osobiste zobowiązanie wobec wszystkich tych Rosjan, którzy wyemigrowali do Izraela.” Zapowiedział on także, że w najbliższym czasie spotka się z premierem Netanjahu, z którym omówi istotne kwestie bezpieczeństwa. Spotkanie obu polityków trwało 3 godziny.

17 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało nożem izraelską żołnierkę na skrzyżowaniu przy mieście Ariel w Samarii. Żołnierka została ranna. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.