Polityka

Wiadomosci z Izraela 24 – 27 marca

24 marca 2016 r. w wielu izraelskich miastach odbyły się tradycyjne parady przebierańców z okazji święta Purim.

24 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu potępił Radę Praw Człowieka ONZ za decyzję o utworzeniu tzw. „czarnej listy” izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii. „UNHRC stał się anty-izraelskim cyrkiem, atakującym jedyną demokrację na Bliskim Wschodzie, a lekceważącym łamanie praw człowieka w Iranie, Syrii i Korei Północnej. Absurdem jest to, że zamiast zajmować się palestyńskimi atakami terrorystycznymi i atakami terrorystycznymi ISIS w Europie, decydują się na potępienie Izraela.”

24 marca 2016 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało rano nożem izraelskiego żołnierza w Hebronie. Został on umiarkowanie ranny. Pozostali żołnierze zastrzelili obu napastników. Trwa dochodzenie wyjaśniające poprawność zachowania się jednego z tych żołnierzy, który został zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy. Wolontariusze organizacji B’Tselem opublikowali film, na którym widać, jak żołnierz zabija leżącego na ziemi rannego terrorystę. Sprawa jest w toku. Rzecznik armii powiedział: „Wstępne dochodzenie w sprawie incydentu potwierdziło, że jest to bardzo poważny incydent, który narusza wartości Sił Obronnych Izraela i tego, czego oczekujemy od dowódców i żołnierzy. W świetle ustaleń wstępnego dochodzenia przeprowadzonego na miejscu przez dowódcę, dalsze dochodzenie zostało przekazane do Wydziału Śledczego Sił Obronnych Izraela. Żołnierz został zawieszony do czasu zakończenia dochodzenia.” Prawdopodobnie żołnierz obawiał się, że terrorysta ma na sobie pas z ładunkami wybuchowymi i może go w każdej chwili zdetonować.

24 marca 2016 r. Rada Praw Człowieka ONZ podjęła decyzję, że będzie corocznie aktualizować tzw. „czarną listę” izraelskich i międzynarodowych firm, które prowadzą działalność na palestyńskich terytoriach w Judei i Samarii.

25 marca 2016 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały w nocy baterie systemu przeciwrakietowego Iron Dome na południu kraju. Baterie zostały około dwa miesiące temu przewiezione na północ i teraz wróciły. Wydany komunikat mówi, że powrót baterii „jest traktowany jako rutynowy środek ostrożności i nie ma w tej sprawie żadnych szczególnych zaleceń dla ludności cywilnej.”

 25 marca 2016 r. na rozprawie sądu wojskowego w Jafie w sprawie przedłużenia aresztu żołnierza wczoraj zatrzymanego po incydencie w Hebronie, wojskowy prokurator zażądał przedstawienia mu zarzutu morderstwa. Pełnomocnik żołnierza zajął stanowisko, że postępował on zgodnie z procedurami wojskowymi. Postrzelony arabski terrorysta poruszył się kilka razy, co zrodziło podejrzenie, że miał zamiar zdetonować pas z materiałami wybuchowymi. Przedstawione nagrania video potwierdziły tą wersję wydarzeń. Udostępniono 3 filmy. Na jednym z nich słychać jak członek zespołu medycznego mówi do żołnierzy słowa: „Pewnie ma pas wybuchowy. Trzeba na niego uważać. Niech nikt go nie dotyka, dopóki nie przyjadą saperzy.” Dochodzenie trwa.

25 marca 2016 r. po południem na północy kraju rozbił się niewielki samolot, w którym zginął szef administracji cywilnej Sił Obronnych Izraela, gen. Munir Amar. Do wypadku doszło 15 minut po starcie, w rejonie miasta Karmiel w Galilei Północnej.

25 marca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała po południem zaatakować nożem izraelskiego policjanta w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. 15-letnia napastniczka została obezwładniona i aresztowana.

25 marca 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano w Hebronie palestyńską terrorystkę, w której torbie znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznała się, że planowała przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

26 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu napisał na swoim profilu na Face Booku, że „ataki na Siły Obronne Izraela, że jest niemoralną armią, do których doszło w ciągu ostatniego weekendu, są skandaliczne i zaprzeczają prawdzie. Siły Obronne Izraela są armią moralną, która nie wykonuje egzekucji na ludziach. Żołnierze Sił Obronnych Izraela własnymi ciałami powstrzymują mordercze ataki terrorystyczne na izraelskich żołnierzy i zasługują na całe wasze wsparcie. Jeśli chodzi o ostatni incydent, ufał Siłom Obronnym Izraela, że jak zawsze przeprowadzą gruntowne, odpowiedzialne i rzetelne śledztwo.”

26 marca 2016 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki przy miejscowości Kafr Qaddum w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

27 marca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu zdecydowanie potępił ataki na Siły Obronne Izraela. Premier podkreślił, że niezależnie od wyników prowadzonego dochodzenia i wyroku sądu, armia zachowuje najwyższe wartości etyczne. „Każde podkopanie moralności Sił Obronnych Izraela jest oburzające i nie do zaakceptowania. Żołnierze Sił Obronnych Izraela, nasze dzieci, w trudnych warunkach odważnie walczą z krwiożerczymi mordercami, i zachowują przy tym wysokie wartości etyczne. Jestem pewien, że w każdym przypadku, tak też i obecnie, śledztwo uwzględni wszystkie warunki. Wszyscy musimy wspierać Szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela i naszych żołnierzy, którzy chronią naszego bezpieczeństwa.”
 

27 marca 2016 r. izraelskie media doniosły, że w minionym tygodniu w Izraelu był z tajną wizytą szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, admirał Michael Rogers. Celem wizyty było zacieśnienie współpracy oraz doskonalenie metod obrony przed cybernetycznym atakami.

27 marca 2016 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na zewnętrznej ścianie synagogi w Czerkasach (Ukraina): „Zabić Żydów” i „Wyrzucić Żydów z Ukrainy”. Synagoga w Czerkasach jest otwarta od 2003 r.

 27 marca 2016 r. międzynarodowa strona obrony Global Firepower opublikowała zestawienie najsilniejszych armii 125 państw. Siły Obronne Izraelazajęły 11 miejsce na świecie. Pierwsze miejsce zajęły Stany Zjednoczone, a następnie kolejno: Rosja, Chiny, Indie, Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia, Turcja i Izrael. Z sąsiednich państw regionu: Egipt (18), Iran (23), Arabia Saudyjska (28), Syria (42), Zjednoczone Emiraty Arabskie (50), Jordania (65), Oman (69), Kuwejt (71), Liban (86), Irak (112). Widać więc wyraźną przewagę militarną Izraela nad wszystkimi państwami regionu.

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.