Ciekawe artykuly

Zachowanie pamięci – rola autentyzmu

Wykład dr. Piotra Cywińskiego

Przekroczenie tej bramy zmienia życie każdego odwiedzającego Auschwitz na zawsze. Tam, za bramą jest bowiem świat, którego nie da się zrozumieć. Jest, a nie tylko “był”, bo dzięki niezwykłej pracy i pasji ludzi kierujących muzeum, Auschwitz mimo upływu ponad 70 lat zachował autentyczność.

O tej autentyczności i wysiłkach na rzecz jej utrzymania opowiadał w torontońskiej synagodze Beth Sholom dyrektor muzeum dr Piotr Cywiński w swoim wykładzie pt. “Creating a Future that Remembers Holocaust”.

Spotkanie z dr. Cywińskim w wypełnionej po ostatnie miejsce synagodze poprzedziło słowo wstępne jej gospodarza rabina Aarona Flanzraicha, a także Ambasadora RP w Ottawie Marcina Bosackiego, który podkreślił, że Auschwitz ma niezwykłe znaczenie dla Polaków gdyż Polacy byli pierwszymi więźniami Auschwitz i ok. 90 tys. Polaków straciło życie w tym obozie, ale także dlatego, że wśród 6 milionów ofiar hitlerowskiej Zagłady były 3 miliony polskich Żydów, obywateli Polski przedwojennej. Dlatego dzisiaj jest to miejsce znajdujące się pod opieką państwa polskiego, ale także wielu społeczności żydowskich na całym świecie, także w Kanadzie. Tym, którzy hojnie wspierają Państwowe Muzeum AuschwitzBirkenau w Oświęcimiu, Ambasador złożył podziękowania. Wręczył także zawsze wspierającej muzeum byłej senator i dziennikarce Lindzie Frum album “Auschwitz Legacies”, którego dyr. Cywiński jest współautorem.

jasemMówcę przedstawił prezes Polish-Jewish Heritage Foundation Piotr Jassem, który przeczytał list od Nate’a Leipcigera, byłego więźnia tego i innych obozów, który blisko współpracował z dyr. Cywińskim.

Dyrektor Cywiński poświęcił swój wykład nie historii, która jest znana – muzeum powstało w 1947 roku staraniem byłych więźniów KL Auschwitz w celu zachowania “po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem jego prezentacji była obecna sytuacja muzeum i wysiłki na rzecz zachowania go i pamięci o jego ofiarach dla przyszłych pokoleń.

Muzeum odwiedza co roku coraz większa liczba osób. W 2015 roku odwiedziło je 1,7 miliona osób, z czego 70 proc. to młodzież. Zwiedzający pochodzą z całego świata – jedynie trzy kraje świata nie były reprezentowane w 2015 roku. Muzeum stało się zatem obiektem światowego dziedzictwa.

Idea polega na tym, aby zwiedzanie obozu – kilka spędzonych tam godzin – dało odwiedzającym je nie tylko wiedzę historyczną, ale zrozumienie i refleksję. Z obserwacji wynika, że tak właśnie jest. Historii można uczyć się z książek, ale zwiedzanie obozu powinno dostarczać im czegoś czego nie znajdą w książkach – przeżycia autentyzmu tego miejsca i tragedii, która się tam rozegrała. Dlatego ważniejsze niż tablice pamiątkowe czy pomniki jest zachowanie autentycznych przedmiotów, które pozostały po więźniach – butów, okularów, walizek, włosów, a także miejsc – baraków, rampy, krematoriów, łaźni. To te właśnie elementy muzeum robią największe wrażenie na zwiedzających i na zachowanie tychże elementów skierowane są największe wysiłki dyrekcji muzeum.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.