Uncategorized

status quo: dostęp wszystkich religii do Wzgórza Swiątynnego

Szin Bet w ostatnim raporcie sprzed paru dni podaje do wiadomości że terror wygasa, ale ostrzega przed możliwością wzmożenia terroru w pesach, pod hasłami obrony El Akca, podaje Amir Tivon w Walla 11.4.2016.

Miejmy nadzieję, że skończy się na ostrzeżeniu. Przy okazji przypominam czym jest status quo na Wzgórzu Swiątynnym bo istnieje poplątanie pojęć:
Suwerenem nad wzgórzem jest Państwo Izrael . Prawo Jerozolimy (& 3) i Prawo Straży Miejsc Swiętych (& 1) zapewniają swobodne dojście na Wzgórze wyznawcom wszystkich religii.
Orzeczenia Sadu Najwyzszego interpretują to jako prawo do modlitwy indywidualnej, nie zbiorowych ceremonii (dotyczy Zydów, nie muzułmanów).

Policja ma kompetencje wydawania czasowego zakazu wejscia na Wzgórze tym ludziom, czy grupom ludzi, których wejscie może zakłócić porzadek publiczny. Nie jest to zakaz modlenia się lecz zarządzenie czysto administracyjne.

Na samym Wzgórzu administrację sprawuje Wakf.
Zydowski zakaz religijny wejścia na teren Wgórza nie jest obowiązującym prawem państwowym.

Od ostatniego października jest problem zainstalowania aparatów na Wzgórzu, aby fotografować prowokacyjne incydenty. Wakf nie zgadza się na instalację w środku budynków i chyba będą zainstalowane tylko na dziedzińcu. Także przeciw temu występują radykalne organizacje islamskie. aby nie fotografować prowokatorów. O to idzie w przewidywanym wzroście terroru.

Więcej na ten temat – i o zarządzeniach regulujących godziny modlitw tutaj (po hebrajsku).


Wszystkie wpisy Oli Degani

KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.