Ciekawe artykuly

 Epitafium dla tyrana

Czasem się wściekam na mój kraj. Boję się, że ktoś przyłoży zapałeczkę do naszych rozpalonych głów. Nie ma gorszej rzeczy niż pożar w narodzie.

Z Ewą Lipską rozmawia Donata Subbotko.

Ewa Lipska – ur. w 1945 r. w Krakowie. Studiowała na ASP. Autorka 20 książek poetyckich i powieści „Sefer”. Jej pierwszy tom wierszy ukazał się w 1967 r. Tłumaczona na kilkanaście języków. Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. Andrzeja Bursy, Nagrody Kościelskich, Nagrody Polskiego PEN Clubu, Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego, Nagrody Literackiej „Gdynia” 2011 w kategorii poezja, kilkakrotnie nominowana do nagrody Nike. Jej ostatnie tomiki to „Miłość, droga pani Schubert…” (2014) i „Czytnik linii papilarnych” (2015). Teraz ukazały się „Wiersze wybrane” (Wydawnictwo a5). Ewa Lipska: Najpierw dam pani coś do jedzenia, a potem opowiem o demonstracji KOD-u. Można oczywiście grymasić. Dla siebie samej już nie gotuję, ale jak mam gości, to lubię. Ostatnio we wszystkim doszukuję się chemii. Teraz moda na teorie spiskowe, więc próbuję nadążyć. Ale to, co pani przygotowałam, pochodzi ze sklepów ze zdrową żywnością. Tak należy wierzyć. Ciepłe? Jak nie, to grzejemy dalej. Ewa Lipska:

Pyszne. Tylko jak ja sobie z panią poradzę, jeśli tyle zjem?

  • Niech pani nasze spotkanie potraktuje z przymrużeniem oka. Ot, wymiana energii. Taka dziennikarska metafizyka. Teraz ludzie rzadko ze sobą rozmawiają. A czy rozmowa zostanie wydrukowana, czy nie, to nie ma znaczenia. Zdarzyło się pani odrzucić przeprowadzoną rozmowę?

Niektórzy dużo mówią, a potem skreślają i piszą na nowo, nie na wszystko można się zgadzać

  • To pewnie mój model. Ale zawsze stosuję zasadę, że gdy ktoś zadaje zbyt osobiste pytanie, to od razu odmawiam. Są sprawy, które pozostawiam wyłącznie w sobie. Jeśli ktoś opowiada o swoich intymnych sprawach, to znaczy, że one nie mają dla niego specjalnego znaczenia. Zależy też, w jaki sposób się rozmawia.

No właśnie, pani jest ostrożna.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.