Ciekawe artykuly

Firestorm

Przyslal Heniek Lewkowicz

Burza protestów wobec podjęcia się przez izraelskiego rzeźbiarza zaprojektowania pomnika Sprawiedliwych na terenie byłego getta warszawskiego

„To nie jest miejsce dla uczczenia polskiego bohaterstwa,” jeden z oponentów, profesor Jacek Leociak, powiedział do Forward w rozmowie telefonicznej z Warszawy. Getto warszawskie, powiedział Leociak, który jest dyrektorem studiów Holokaustu w Polskiej Akademii Nauk, „to miejsce dla upamiętnienia katastrofy narodu żydowskiego, to miejsce gdzie leżą kości żydowskie w największym cmentarzu żydowskim w Europie.”

„Wiadomość o decyzji D. Karavana wywołała lawinę gniewnych reakcji Żydów z Polski i Żydów z diaspory na stronie Facebooka.”

„My, aktualni potomkowie, moralni potomkowie, polskich Żydów mamy obowiązek bronić integralności tej ziemi, a co za tym idzie, przeciwstawiać się wszelkim rewizjonistycznym inicjatywom takim właśnie jak ten pomnik”, napisał jeden z krytyków.

Spór o planowany pomnik polskich „Sprawiedliwych”, został pogłębiony po dojściu do władzy skrajnie prawicowego rządu polskiego. Przeciwnicy pomnika widzą tą inicjatywę jako wzmocnienie nacjonalistycznej narracji rządu.

W swoim wywiadzie dla Forward Leociak powiedział, że polityką obecnego rządu jest propagowanie, że Sprawiedliwi uratowali miliony w czasie Holocaustu. „To jest absolutne szaleństwo,” powiedział.

Henryk Grynberg, wybitny polski pisarz żydowskiego pochodzenia, ocalały z Holocaust, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych, jest też przeciwnikiem tej lokalizacji. „Jeśli Polacy chcą, aby uczcić tych ludzi, jak powinni, powinni to zrobić w miejscach gdzie ratowano, a nie w getcie,” powiedział. „Powinni zrobić to nie z izraelskim artystą, ale z polskim artystą.”

Calosc po angielsku KLIKNIJ TUTAJ

Przyslal Heniek Lewkowicz

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.