Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

28 kwietnia 2016 r. kancelaria premiera odrzuciła francuską inicjatywę zwołania międzynarodowej konferencji pokojowej, której celem miało być zmuszenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej do zawarcia porozumienia pokojowego. „Izrael pozostaje na swoim stanowisku, że najlepszym sposobem na rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami są bezpośrednie negocjacje dwustronne. Izrael jest gotów rozpocząć je od razu, bez żadnych warunków wstępnych. Każda inna inicjatywa dyplomatyczna dystansuje Palestyńczyków od bezpośrednich negocjacji.” Kilka godzin później premier Benjamin Netanjahu odrzucił palestyński wniosek o wstrzymanie izraelskich operacji wojskowych w „obszarze A” Autonomii Palestyńskiej.

28 kwietnia 2016 r. służby ratunkowe poinformowały, że podczas świąt Pesach na plażach w całym kraju utonęły 2 osoby, a 8 zostało uratowanych.

28 kwietnia 2016 r. dwie palestyńskie terrorystki usiłowały wieczorem zaatakować nożami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy. Żołnierze zneutralizowali obie napastniczki. Ranne terrorystki przewieziono do szpitala.

28 kwietnia 2016 r. włoska policja rozbiła grupę terrorystyczną, która planowała ataki na ambasadę Izraela w Rzymie oraz na Watykan. Aresztowano 6 terrorystów, którzy mieli powiązania z ISIS.

29 kwietnia 2016 r. w południe arabska cysterna z benzyną wywróciła się na drodze przy miejscowości Halhul w Judei. W cysternę uderzył inny samochód, i oba pojazdy stanęły w ogniu. W wypadku zginęło 5 Palestyńczyków.

5 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelskich żołnierzy patrolujących wzdłuż granicy północnej części Strefy Gazy. Hamas wydał w nocy oświadczenie, że uspokoi sytuację wzdłuż granicy Strefy Gazy.

5 maja 2016 r. Siły Obronne Izraela zakazały nad ranem rolnikom wykonywanie prac w odległości 1 km od granicy Strefy Gazy. Zalecenie wydano ze względu na ostrzał snajperski i moździerzowy, prowadzony w ostatnich dwóch dniach ze strefy.

6 maja 2016 r. palestyński terrorysta usiłował nad ranem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali napastnika.

6 maja 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem z moździerza izraelskich żołnierzy, którzy pracowali przy odkopywaniu podziemnego tunelu terrorystycznego w południowej części Strefy Gazy. Żołnierze prowadzili prace po palestyńskiej stronie granicy, tuż przy barierze granicznej. Nikt nie został ranny. W odwecie izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Hamasu w rejonie incydentu.

6 maja 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało, że od 1948 r. w walkach o niepodległość Izraela zginęło 23 447 żołnierzy. W ciągu ostatniego roku do tej listy dodano 68 poległych żołnierzy. Zmarło również 59 weteranów wojskowych, którzy ponieśli wojenne obrażenia. Obecnie w kraju jest 9442 osieroconych rodzin, w których jest 4917 wdów i 1948 osieroconych dzieci. W przyszłym tygodniu, wieczorem we wtorek rozpoczyna się Jom haZikkaron (Dzień Pamięci). Następnego dnia rano w całym kraju rozlegną się syreny, po czym odbędą się uroczystości na cmentarzach wojskowych w całym kraju. Oczekuje się, że 1,5 mln osób odwiedzi 52 cmentarze wojskowe. W tym dniu wiele baz wojskowych będzie dostępnych dla zwiedzających.

6 maja 2016 r. rano zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który omówił sytuację bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy.

6 maja 2016 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Haniyeh powiedział, że jego organizacja nie szuka wojny z Izraelem, ale nie będzie tolerować wkraczania wojsk do Strefy Gazy. „Nie wzywamy do nowej wojny, ale w żadnym wypadku nie będziemy akceptować tych najazdów. Siły izraelskie pod pretekstem szukania tuneli weszły do Gazy na głębokość 150 do 199 metrów. Wielokrotnie wysyłaliśmy wiadomość, że siły oporu nie pozwolą izraelskiej okupacyjnej armii wprowadzać nowych przepisów w granicach Strefy Gazy.Hamas nie zaakceptuje tak zwanej strefy buforowej.”

6 maja 2016 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah wezwał świat arabski do podjęcia działań w obronie Strefy Gazy. „Nie ma znaczenia czy opór jest w Libanie czy w Gazie – zawsze będzie kontynuowany tak długo jak trwa okupacja.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.