Filmy i ksiazki

Premiera filmu „Przy Planty 7/9” w Muzeum Polin

Premiera filmu „Przy Planty 7/9” w Muzeum Polin pod honorowym patronatem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego odbędzie się 22 czerwca o godz. 19.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holokaustu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim. W Polsce jest tematem zakazanym przez władze ludowe. Z upadkiem komunizmu, Bogdan Białek, polski katolik, z wykształcenia psycholog, otwiera puszkę Pandory: zaczyna publicznie mówić o tym, co wydarzyło się w 1946 roku. Przebija się przez teorie spiskowe dotyczące pogromu, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Zbliżenie między kielczanami a Żydami zaczyna się rodzić, lecz ma też swoją cenę.

 

Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

SŁOWO OD REŻYSERÓW

„Dorastając zauważyłem, że wielu Polaków gdzieś pod skórą nosiło rodzaj niechęci do Żydów, mimo że w tym czasie żydowskiego życia w Polsce praktycznie nie było. Z drugiej strony obserwowałem Żydów, którzy przybywali z zagranicy, często w strachu, obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Czasem nawet celem ich podróży było odnalezienie dowodów na antysemityzm w Polsce. Przez dziesięć lat tworzenia tego filmu zdałem sobie sprawę, że należę do pierwszego pokolenia, które jest wolne od bólu wojny oraz czasów komunizmu, który często kierował pokoleniami naszych rodziców i dziadków. Możemy z empatią spojrzeć w przeszłość na ludzi i na okoliczności, w jakich żyli i bez niezdrowych emocji zobaczyć dlaczego ich dobre oraz złe wybory wciąż wpływają na nasze dzisiejsze życie.”

Michał Jaskulski

„Zawsze fascynowało mnie to, co motywuje ludzi, którzy inicjują zmiany w życiu innych. Bogdan Białek, redaktor naczelny czasopisma “Charaktery”, jest jednym z takich ludzi. Każdy kolejny przyjazd do Kielc uzmysławiał mi, że to on zajmuje centralne miejsce w naszej historii. Białek jest kimś, kto sam wiele ryzykując, wkłada wysiłek w to, by ludzie zmienili swoje rozumienie przeszłości. Chcę wiedzieć, co daje siłę takim osobom. Jego działania nakłaniające Kielce do stawienia czoła przeszłości podkreślają złożoność polsko-żydowskich relacji. Chciałbym, żeby nasz film konfrontował widzów ze stereotypami na temat tego, kim są Polacy i Żydzi i pokazał, jak dochodzi do zmian w tym wizerunku. Pracując z Michałem zrozumiałem, że nasza ciągła rozmowa o tym, jak opowiadamy historię w tym filmie, wynika z naszych różnych doświadczeń. Moich, jako starszego amerykańskiego Żyda i Michała, jako młodego, polskiego katolika. Nasza dyskusja znajduje odbicie w ludziach i wydarzeniach, które filmujemy.”

Larry Loewinger


 

Kategorie: Filmy i ksiazki

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.