Bruno Schulz powraca do Drohobycza

Na zachodniej Ukrainie rozpoczął się 3 czerwca 2016 siódmy festiwal Brunona Schulza. Nieznana wcześniej w ukraińskiej Galicji twórczość urodzonego tu autora „Sklepów cynamonowych” powraca do jego rodzinnego Drohobycza.

To organizowane co dwa lata wydarzenie jest jedną z najważniejszych imprez poświęconych Schulzowi.

schultz

 

„Schulza nie można oddzielić ani od Drohobycza, ani od Galicji” – powiedział Jurij Andruchowycz, znany pisarz ukraiński i tłumacz prac artysty. „W latach 90. jego nazwisko było dla Ukraińców prawie nieznane. Kilkanaście lat temu było z tym trochę lepiej, lecz dopiero teraz dochodzimy do czasów, kiedy Ukraińcy mówią, że nie tylko go znają, ale i uważają za swojego, za człowieka z Drohobycza” – wyjaśnił Andruchowycz.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

One Response to “Bruno Schulz powraca do Drohobycza”

  1. Aleksander 21/06/2016 at 08:28

    Myśle,ze pan Andruchowycz trochę przesadził.Schulza przede wszystkim nie można oddzielić od Polski.Ukraińcy nigdy go nie znali,nigdy nie uważali go swojego bo niby na jakiej podstawie.Schulz zawsze był i jest pisarzem polskim a z Ukrainą łączy go jedynie fakt,że urodził się w Drohobyczu,który dzisiaj jest w granicach Ukrainy.O stosunku Ukraińców do Żydów w okresie okupacji już nie wspomnę.Dyskretnym milczeniem pominę też fakt pozbycia sie przez nich fresków Schulza namalowanych w czasie wojny, ocalałych cudem na ścianie mieszkania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: