Polityka

Wiadomosci z Izraela

4 lipca 2016 r. rząd zatwierdził plan budowy 560 nowych domów w mieście Maale Adumim w Judei. Równocześnie wydano zgodę na budowę 600 nowych domów w arabskiej dzielnicy Bajt Safafa we Wschodniej Jerozolimie. W ten sposób połączone zostaną arabskie dzielnice Bajt Safata i Sur Bahar, tworząc arabską ciągłość terytorialną w południowej części Jerozolimy. Spowoduje to między innymi odcięcie żydowskiej dzielnicy Ramat Rachel od Gilo. Niektórzy ministrowie wyrazili z tego powosu swoje zaskoczenie i zaniepokojenie. Plan został zatwierdzony przez ministerstwo obrony.

4 lipca 2016 r. minister ds. Jerozolimy, Ze’ev Elkin skrytykował decyzję o budowie arabskich domów w południowej części Jerozolimy. “Ci, którzy chcą mieć pewność, że większość mieszkańców Jerozolimy będzie Żydami, nie mogą promować budowy dla arabskiej ludności. 600 mieszkań w Bajt Safafa w rzeczywistości utworzy nową arabską dzielnicę Givat HaMatos. Nie można zatwierdzać budowy Givat HaMatos dla arabskiej ludności, a jednocześnie promować budowy przyszłej żydowskiej dzielnicy Givat HaMatos. Wzywam premiera do zatwierdzenia budowy żydowskiej dzielnicy Givat HaMatos. Jerozolima musi mieć ponad 2 tys. mieszkań w tej okolicy w trybie pilnym. Rejon Givat HaMatos ma strategiczne znaczenie dla rozwoju Jerozolimy, podobnie jak okolica Har Homa w swoim czasie. Podobnie jak podczas swojej pierwszej kadencji premier Benjamin Netanjahu utworzył historyczne sąsiedztwo Har Homa, tak wzywam go w tej kadencji, aby podjął natychmiastowe działania i promował rozwój Givat HaMatos. Nie przypuszczam, aby rozwiązanie znajdowało się w promowanej próbie znalezienia równowagi w budownictwie. Prawda, że jest to na etapie planowania, ale moje oczy spoglądają dużo dalej niż równowaga. Musimy budować w Ma’ale Adumim niezależnie od kwestii równowagi w Jerozolimie. Jeśli chcemy zatrzymać emigrację z Jerozolimy i zatrzymać erozję żydowskiej większości w stolicy, to brakuje nam w Jerozolimie tysięcy mieszkań dla sektora żydowskiego.”

4 lipca 2016 r. po południem pierwsza ciężarówka z turecką pomocą humanitarną przejchała przez przejście graniczne Kerem Szalom i dotarła do Strefy Gazy. Tureckie towary są przeładowywane ze statku w porcie Aszdod. Pierwszy transport zawierał pluszowe misie, pieluchy dla dzieci oraz kartony z tureckimi flagami. Ogółem do strefy wjechało 10 ciężarówek z paczkami żywnościowymi, zabawkami, odzieżą i obuwiem dziecięcym. Turecki ambasador Mustafa Sarnic powiedział: “Są to pierwsze ciężarówki z turecką pomocą dla Gazy. Turcja będzie kontynuować swoje wysiłki, aby pomóc mieszkańcom Strefy Gazy i pomóc rozwiązać kryzys wody i energii.”

4 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Entebbe z prezydentem Ugandy, Joweri Kaguta Museveni. Obaj politycy podkreślili konieczność współpracy w walce z terroryzmem. Netanjahu upamiętnił 40-rocznicę izraelskiej operacji odbicia zakładników z porwanego samolotu na lotnisku w Entebbe (zginął wtedy jego brat, Jonatan Netanjahu). Politycy mówili także o potrzebie współpracy gospodarczej między oboma państwami. Netanjahu rozpoczął w ten sposób historyczną wizytę w Afryce, podczas której odwiedzi Ugandę, Kenię, Rwandę i Etiopię. Uganda jest ważnym regionalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, który jest szczególnie przydatny w sprawach bezpieczeństwa dotyczących Somalii. W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że izraelskie firmy budowlane będą mocno zaangażowane w budowę infrastruktury w Ugandzie, w tym w rozbudowę lotniska w Entebbe.

4 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu wziął po południem udział w międzynarodowej konferencji antyterrorystycznej w Ugandzie. W szczycie uczestniczyli przywódcy siedmiu państw afrykańskich: Ugandy, Etiopii, Kenii, Rwandy, Południowego Sudanu, Tanzanii i Zambii. Netanjahu powiedział: “Myślę, że to spotkanie będzie kamieniem milowym. Spotkanie przywódców siedmiu państw afrykańskich z Izraelem. Myślę, że podkreśla to fakt, że jesteśmy w trakcie wielkiej zmiany w stosunkach między Izraelem i Afryką. Dajemy w ten sposób wielki impuls, aby zrobić skok w rozwoju do możliwości nowego stulecia, ze wszystkimi obietnicami technologii. Ale jednocześnie stoimy w obliczu dzikich zagrożeń, które zamierzają cofnąć w rozwoju nasze społeczeństwa, aby zniszczyć je, zniszczyć naszą wolność i zniszczyć nasze nadzieje. Tak więc, od razu trzeba robić dwie rzeczy. Pracować nad rozwojem naszych krajów w przyszłość, i walczyć z siłami, które chcą nas sprowadzić do ciemnej przeszłości. Możemy to zrobić. Wierzę, że Izrael jest idealnym partnerem dla państw Afryki. Zaczęliśmy nad tym pracować między naszymi państwami. Ale wierzę, że istnieją możliwości rozwoju dla Afryki jako całości. Izrael walczył z terroryzmem i rozwinął pewne zdolności, które moim zdaniem są istotne dla obrony świata przed atakami globalnego terroryzmu. Ale mamy także inne ogromne możliwości. Pomimo, że jesteśmy bardzo suchym krajem, musieliśmy rozwiązać nasz problem wody. Musieliśmy rozwiązać nasz problem rolnictwa. Zajeliśmy się produkcją o dużej wydajności warzyw, nabiału. Zawsze chlubimy się krową, która daje najwięcej mleka na krowę na świecie. Myślicie, że to francuska lub holenderska krowa? To izraelska krowa. Jest to skomputeryzowana krowa, która jest cały czas monitorowana. Jesteśmy chętni, aby podzielić się z naszymi afrykańskimi przyjaciółmi tymi technologiami w wielu dziedzinach. Uważamy, że Izrael jest teraz najlepszym partnerem, jakiego kraje Afryki mogą mieć. I to jest coś, co jest bliskie sercu. Twórca nowoczesnego syjonizmu, narodowego ruchu Żydów, Theodor Herzl powiedział: Po tym, jak wyzwolimy Żydów, pojadę do Afryki, aby pomóc wyzwolić czarnych ludzi. W naszym społeczeństwie mamy afrykańskich braci z etiopskich Żydów, i osobiście spotykam się z nimi co kilka tygodni, aby ich coraz lepiej integrować i włączać do naszego społeczeństwa. Wierzę w Afrykę. Wierzę w naszą przyszłość i wierze w nasze partnerstwo w przyszłości. Wierzę, że to spotkanie będzie spostrzegane jako punkt zwrotny w zdolności Izraela we współpracy z szeroką liczbą afrykańskich państw, co jest naszym celem. Chcemy lepszej przyszłości dla nas, lepszej przyszłości dla nas wszystkich, i sądzimy, że możemy być idelnymi partnerami.

 4 lipca 2016 r. Tanzania poinformowała, że zamierza w krótkim czasie otworzyć swoją ambasadę w Izraelu.

4 lipca 2016 r. Egipt zamknął wieczorem przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Przejście było otwarte przez pięć dni, aby umożliwić załatwienie pilnych spraw humanitarnych. W tym czasie Gazę opuściło 3099 osób, w tym 546 posiadaczy egipskich paszportów.

5 lipca 2016 r. spółka wodna Mekorot przedstawiła raport z którego wynika, że ponad połowa niedoboru w dostawach wody w Judei i Samarii jest wynikiem nielegalnej kradzieży wody w Autonomii Palestyńskiej. Obecny popyt na wodę w Samarii wynosi 58-60 tys. m3 wody dziennie, ale istniejąca infrastruktura umożliwia dostarczenie jedynie 51 tys. m3 wody na dobę. Z liczby tej każdego dnia odnotowuje się niedobór 7-9 tys. m3 wody. W związku z niedoborem wody, spółka Mekorot ograniczyła o 15% dostawy wody do osiedli żydowskich w Samarii, zwłaszcza w godzinach szczytu. Obniżone ciśnienie wody w rurociągach powoduje duże trudności zwłaszcza w osiedlach położonych wysoko na wzgórzach. Przeprowadzone dochodzenie wykazało, że z niedoboru 7-9 tys. m3 wody na dobę, co najmniej 5 tys. m3 jest spowodowane nielegalnymi przyłączami wody w Autonomii Palestyńskiej. Dyrektor spółki Alex Kushnir powiedział: “Musimy agresywnie walczyć z kradzieżami, ponieważ są one jedną z głównych przyczyn obecnego kryzysu. Dotychczas niewiele zrobiono w celu ograniczenia nielegalnych podłączeń wody. Do tej pory nie postawiono żadnego oskarżenia złodziejom wody.” Gen. bryg. Guy Goldstein powiedział, że wojsko “działa zgodnie z rządowymi instrukcjami. Potrzebna jest polityczna decyzja dla całego regionu, która umożliwi spółce wodnej jasne planowanie i szukanie skutecznych rozwiązań.”

5 lipca 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w minionym tygodniu aresztowały 2 Palestyńczyków, którzy byli zatrudnieni przez Hamas jako kurierzy przemycający pieniądze z Judei i Samarii do Strefy Gazy. Obaj zatrzymani są mieszkańcami Strefy Gazy. Podczas zatrzymania znaleziono przy nich ponad 10 tys. euro, które przemycali w butach. Podczas przesłuchań okazało się, że obaj posiadają dużą wiedzę o podziemnych tunelach przemytniczych, które są nadal wykorzystywane przez Hamas. Okazało się, że wejścia do wielu tuneli znajdują się pod budynkami mieszkalnymi i meczetami. Niektóre z tuneli są bezpośrednio połączone z tunelami terrorystycznymi, wykorzystywanymi do ostrzału rakietowego Izraela. Jeden z zatrzymanych pracował jako kierowca ciężarówki wywożącej ziemię z kopanych tuneli. Wywiad wojskowy uzyskał w ten sposób wiele informacji dotyczących lokalizacji tuneli. “Izrael pozwala każdego miesiąca tysiącom mieszkańców Gazy przekraczać terytorium Izraela, ze względów humanitarnych, medycznych i innych. Grupy terrorystyczne wykorzystują to do celów niezgodnych z prawem, w tym do tranferu pieniędzy na terroryzm. Jest to poważny problem, któremu z powagą się przyglądamy.”

 5 lipca 2016 r. wieczorem Izrael przekazał 500 mln szekli (130 mln USD) do Autonomii Palestyńskiej. Jest to pełna kwota kolejnej transzy opłat, które Izrael pobiera z opłat celnych w imieniu Autonomii Palestyńskiej. Przelew odbył się bez żadnych potrąceń, pomimo wcześniejszych gróźb ze strony izraelskiego rządu.

5 lipca 2016 r. palestyńska terrorystka usiłowała rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu w pobliżu miasta Ariel w Samarii. Żołnierze postrzelili napastniczkę, którą w stanie krytycznym przewieziono do szpitala.

5 lipca 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kiryat Arba w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

5 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Nairobi z prezydentem Kenii, Uhuru Kenyatta. Premier powiedział: “Toczy się bitwa z terroryzmem – ISIS, Al Kaida, Boko Haram, Al Shabab. Wszystkie te grupy atakują nasz świat. Jeśli z wyprzedzeniem wiesz o ataku, możesz go uprzedzić i zapobiec, bezpośrednio ratując życie. Izrael może wam w tym pomóc.” Netanjahu podkreślił potrzebę współpracy Kenii i innych afrykańskich państw z Izraelem.

 5 lipca 2016 r. wieczorem w Kenii odbyło się specjalne forum gospodarcze z udziałem 80 izraelskich i 150 kenijskich przedsiębiorców. Premier Benjamin Netanjahu i kenijski prezydent Uhuru Kenyatta namawiali do inwestowania w Kenii. Podpisano szereg porozumień. 

 5 lipca 2016 r. rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby skrytykował plany Izraela dotyczące budowy nowych domów we Wschodniej Jerozolimie i w osiedlach w Samarii i Judei. “Jeśli jest to prawda, to będzie to kolejny krok tego, co wydaje się być systematycznym procesem konfiskaty ziemi, rozwijania osadnictwa i legalizacji placówek osiedleńczych, które zasadniczo podważają perspektywy rozwiązania dwupaństwowego.”

5 lipca 2016 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wyraził zaniepokojenie planami Izraela budowy nowych domów na Zachodnim Brzegu Jordanu. “Rodzi to uzasadnione pytania na temat długoterminowych zamierzeń Izraela, które zrodziły się po kolejnych wypowiedziach niektórych izraelskich ministrów wzywających do aneksji Zachodniego Brzegu.” Ban Ki-moon podkreślił, że Izrael powinien wstrzymać budowę osiedli.

6 lipca 2016 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w dniu 22 czerwca przeprowadzono pomyślne testy integracji systemów obrony przeciwrakietowej Izraela i Stanów Zjednoczonych. Był to pierwszy tego rodzaju test. Sprawdzane były systemy łączności w czasie rzeczywistym pomiędzy tymi dwoma systemami obrony. Scenariusz ćwiczeń zakładał masowy atak rakietowy, w którym tysiące rakiet wystrzelono z Libanu i Iranu w kierunku Izraela. Sprawdzano w jaki sposób sześć różnych systemów obrony przeciwrakietowej może poradzić sobie z tego typem zagrożenia. Współpracowały ze sobą izraelskie systemy Arrow 2,Arrow 3 i David’s Sling oraz amerykańskie Aegis Ships, Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) i Patriot. Test przebiegł pomyślnie.

6 lipca 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe żydowski samochód w pobliżu osiedla Kefar Tapuach w Samarii. Nikt nie został ranny.

6 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Kigali z prezydentem Rwandy, Paulem Kagame. Jest to kolejny etap historycznej podróży po Afryce.

6 lipca 2016 r. rada ministrów przyjęła szeroki plan wsparcia dla żydowskich społeczności z rejonu Hebronu, ze szczególnym naciskiem na rozwój Hebronu i Kiryat Arba. Projekt ma kosztować około 50 mln szekli, które będą przeznaczone na wzmocnienie lokalnej infrastruktury i obronności społeczności. Plan będzie omawiany na niedzielnym posiedzeniu rządu, po czym zostanie poddany pod głosowanie. Minister rolnictwa Uri Ariel powiedział: “Terroryści usiłują usunąć nas stamtąd, musimy więc pozostać silni i zjednoczeni. Od pierwszych dni syjonizmu było jasne, że pokonanie arabskiego terroryzmu jest możliwe przez działania bezpieczeństwa i aktywność osadniczą. Tak dzieje się wzdłuż granicy Gazy, tak jest na granicy północnej, i także na Har Hebron. Naszym przesłaniem jest: Wszędzie tam, gdzie nas mordują, wzmacniamy nasze życie. Wszędzie, gdzie nas niszczą, będziemy budować osiedla. Rozwijanie tych społeczności jest naszym prawem, zwłaszcza w tych czasach.”

6 lipca 2016 r. minister transportu Israel Katz powiedział, że jest najwyższy czas, aby zacząć promować prawo Izraela do wielkiej Jerozolimy w skład której należy włączyć okoliczne społeczności żydowskie – Ma’ale Adumim, Givat Ze’ev i osiedla z bloku Gusz Etzion. Nie wolno przy tym zamrażać budownictwa w tych osadach, gdyż one muszą rozwijać się zgodnie z potrzebami tamtejszych mieszkańców. Odnosząc się do fali terroru, powiedział: “Dla wzmocnienia odstraszania należy wydalać rodziny terrorystów. Jeśli Izrael ma przejąć inicjatywę, to nie będziemy mieli do czynienia z francuską lub arabską inicjatywą, lub jakąkolwiek inną inicjatywą. Musimy zrezygnować z moratorium na budowy. I tak jesteśmy skazani na to wszystko. Jedna potępiająca rezolucja jest lepsza niż cząstkowe potępienia przez cały czas. Nadszedł czas, aby zadecydować o promocji inicjatywy budowania sztucznej wyspy naprzeciwko Gazy, która będzie miała port morski i lotnisko, i wreszcie zakończyć rozłączenie z Gazą.” Minister ds. Jerozolimy, Ze’ev Elkin powiedział: “Najnowsza fala terroryzmu jest zakorzeniona w podżeganiu i żarliwej nienawiści młodych ludzi, którzy potrafią wejść do mieszkalnego pokoju i zamordować dziecko we śnie. Początki tego podżegania tkwią z placówkach edukacyjnych, w piątkowych kazaniach w meczetach, podżeganiu w mediach i wypowiedziach przywódców Autonomii Palestyńskiej. Jest to niepojęte, że pensje palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach są takie same, jak wynagrodzenia palestyńskich ministrów! Każdy dzisiaj zdaje sobie sprawę, że jednym z największych błędów Oslo była koncepcja, że nie naszą sprawą jest wszystko co dotyczy edukacji, mediów i podżegania palestyńskich przywódców. Dzisiaj płacimy tego cenę. Również przyszłość przyniesie nam listy z ery Mahmouda Abbasa i demontaż Autonomii Palestyńskiej. Pod względem bezpieczeństwa będzie to trudny okres i musimy się do niego z wyprzedzeniem przygotować, zanim będzie za późno. Premier Netanjahu miał rację, kiedy powiedział, że tak długo, jak arabska inicjatywa obejmuje granice z 1967 roku i podzielenie Jerozolimy – możemy ją wprost odrzucić. Jest to niemożliwe, aby inicjatywa ta stanowiła podstawę do przyszłych negocjacji z Palestyńczykami. To samo odnosi się do francuskiej inicjatywy. Nigdy nie będziemy w stanie zaakceptować inicjatywy, która będzie próbować narzucić nam plan szkodzący interesom bezpieczeństwa narodowego państwa Izrael.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.