Ciekawe artykuly

Historie Sprawiedliwych, makieta sztetla. “Muzeum na kółkach” podczas ŚDM

“Muzeum na kółkach” podczas Światowych Dni Młodzieży zaprezentuje w Warszawie wystawę na temat współistnienia w Polsce społeczności polskiej i żydowskiej, przypominającą też historie Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Ekspozycję można oglądać od czwartku.

Wystawa, którą będzie można oglądać do 24 lipca na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Adama Mickiewicza adresowana jest do mieszkańców stolicy, turystów i uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Celem wystawy jest przypomnienie historii współistnienia społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili do 10 procent ludności.

  • Ekspozycja muzeum na kółkach przygotowana została w wersji angielskojęzycznej, dostosowanej do gości, którzy w Światowe Dni Młodzieży odwiedzać będą Warszawę i Kraków – powiedziała PAP Monika Sadkowska, koordynatorka projektu z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Model miasteczka, makieta sztetla

Na wystawie znajdują się między innymi mapa i model żydowskiego miasteczka, kalendarium 1000 lat historii polskich Żydów, fragmenty wspomnień i wywiadów. Sąsiadująca z mapą trójwymiarowa makieta sztetla przybliża najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka, wskazując, jaki układ urbanistyczny, architektoniczny i społeczny mogły mieć miasteczka, w których mieszkali Żydzi.

Opis pod każdym z trzynastu mini-budynków wyjaśnia między innymi, czym była mykwa, dlaczego kirkut musiał być położony w pewnym oddaleniu od miasta i kto uczył się w jesziwie.

  • Centralne miejsce na naszej wystawie zajmuje interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza “Muzeum na kółkach”. Znajduje się na niej kilka lub nawet kilkanaście punktów związanych z żydowską historią danej miejscowości. Jednak tu w Warszawie mapa będzie się różniła od map, które przygotowujemy planując wizyty muzeum w małych miasteczkach – zaznaczyła Sadkowska.

Mapa na warszawskiej ekspozycji wiąże się z częścią interaktywną wystawy, czyli aplikacją “Dobry adres. Historie ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie”, za pośrednictwem której “Muzeum na kółkach” zaprasza do poznania historii Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Historycy szacują, że Żydów ukrywających się na terenie stolicy w różnych okresach mogło być do 27 tysięcy.

  • Nigdy nie dowiemy się ilu i gdzie dokładnie przeżyło. Polacy, którzy nieśli im ratunek, ryzykowali życie. Niemcy za pomoc Żydom karali śmiercią. Ta aplikacja wskazuje miejsca, w których Żydzi byli ukrywani przez mieszkańców Warszawy, gdzie się uratowali – dodaje koordynatorka.

Jakimi językami mówili Żydzi?

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

 

Przyslala Rimma Kaul

rimma kaul

 

 

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.