Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

31 lipca 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: “W kwestii terroryzmu jesteśmy potęgą wywiadowczą. Wszystkie państwa wykorzystują nasze informacje. Izrael dostarcza je, dzięki czemu uniemożliwiono wiele zamachów na całym świecie – to coś podnosi ocenę Izraela w świecie.”

31 lipca 2016 r. palestyński terrorysta wjechał rano samochodem w grupę izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Neve Daniel w bloku Gosz Etzion w Judei. Rannych zostało 3 żołnierzy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

 31 lipca 2016 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Huwara w pobliżu Nablusu w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

31 lipca 2016 r. przedstawiciele polskiej społeczności żydowskiej spotkali się w Krakowie z papieżem Franciszkiem. Wśród gości był naczelny rabin Polski Michael Schurdrich, dyrektor ŻIH-u Piotr Wiślicki, przedstawiciele polskich gmin żydowskich oraz ocaleni z Holocaustu. Dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie Jonathan Ornstein wręczył papieżowi honorową kartę członkowską JCC z numerem V007 (V dla VIP-ów i numer 007). Ornstein zażartował, że numer 007 nawiązuje do agenta Jamesa Bonda, który posiadał “licencję na zabijanie” – natomiast papież posiada “licencję na zabijanie nietolerancji”. Krakowski JCC posiada 600 członków.

1 sierpnia 2016 r. ministerstwo obrony poinformowało o ukończeniu prac nad nowym transporterem opancerzonym, który otrzymał roboczą nazwę Eitan. Jest to pierwszy kołowy transporter opancerzony w Siłach Obronnych Izraela. Zastosowane technologie sprawiają, że jest to jeden z najbardziej zaawansowanych pojazdów bojowych na świecie. Pojazd waży 35 ton i osiąga prędkość 90 km/h. Na pokładzie przewozi 12 żołnierzy. Wykorzystano w nim całe doświadczenie zdobyte podczas II wojny libańskiej i operacji Obronny Brzeg w Strefie Gazy. Wyposażono go w aktywny system obrony przed przeciwpancernymi pociskami rakietowymi. Zastąpi on wysłużone transportery M113. Obecnie transporter przechodzi serie różnorodnych testów. Koszt jednego transportera wynosi około 3 mln USD. Szacuje się, że pierwsze pojazdy będą eksploatowane wraz z transporterami Namer przez Brygadę Golani.

1 sierpnia 2016 r. przewodniczący Izraelskiego Komitetu Olimpijskiego Igal Karmi zaprezentował skład reprezentacji Izraela na Olimpiadę w Rio de Janeiro. Będzie to największa w historii delegacja Izraela. W Brazylii będzie startować 47 izraelskich sportowców w 17 dyscyplinach sportowych. Dodatkowo w zespole znajduje się 34 trenerów i 25 pracowników obsługi. “W porównaniu do innych państw jesteśmy małym zespołem, ale mamy określoną jakość. Jestem bardzo dumny z izraelskiego zespołu. Jesteśmy gotowi do rywalizacji na najwyższym poziomie.” Podczas uroczystości otwarcia olimpiady flagę Izraela poniesie gimnastyczka Neta Rivkin. Część izraelskich sportowców już jest w Brazylii, aby zaaklimatyzować się w tamtejszym klimacie. Większość sportowców przebywa w obozie utworzonym w Sao Paulo, które jest oddalone o 280 km od Rio de Janeiro. Korzystają tam ze wsparcia lokalnej społeczności żydowskiej. Dyrektor sportowy izraelskiej delegacji, Danny Oren powiedział: “W ogóle nie mamy żadnych problemów dotyczących bezpieczeństwa. Czujemy się bardzo bezpiecznie. Ale oczywiście, o tym nie można mówić zbyt wiele.” Oczekuje się, że do Brazylii na olimpiadę przyjedzie także około 10 tys. izraelskich turystów, którzy dołączą do 40 tys. żydowskiej społeczności Rio de Janeiro i innych żydowskich kibiców z Brazylii i innych państw całego świata.

 1 sierpnia 2016 r. minister transportu Israel Katz poinformował o ukończeniu prac budowlanych linii kolejowej Doliny Jizreel. Obecnie prowadzone są jeszcze testy oraz prace wykończeniowe. Linia zostanie oficjalnie otworzona do eksploatacji w dniu 16 października (przed świętem Sukkot). Do 4 listopada przejazd na tej linii będzie darmowy. Przewidziano, że na trasie będą jeździć dwa pociągi pasażerskie na godzinę w obu kierunkach. Z Linii będą również korzystać pociągi towarowe, umożliwiając transport towarów z Portu Hajfa do Beit Shean, a następnie dalej do Jordanii i innych arabskich państw. Linia kolejowa liczy 40 km, posiada 26 mostów i 3 podziemne tunele. Czas przejazdu wynosi 50 minut. Koszt budowy wyniósł około 1 mld USD.

1 sierpnia 2016 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do arabskiej wioski Dura, w pobliżu Hebronu w Judei. Podczas operacji aresztowano 10 członków rodziny mordercy rabina Michaela Marka. Morderca został zastrzelony w zeszłym tygodniu, podczas próby jego aresztowania. W innej nocnej operacji przejęto tokarkę i zlikwidowano warsztat produkujący broń w Samarii. Podczas kontroli na posterunku przy żydowskim osiedlu Tapuach zatrzymano arabskiego kierowcę, który przewoził 6 bomb domowej roboty.

2 sierpnia 2016 r. do Izraela przyleciała grupa 145 nowych żydowskich imigrantów z Francji. Większość z nich (111 osób) pochodzi z Francji. Przyczyną wzrostu imigracji z Francji jest gwałtowny wzrost antysemityzmu w Europie.

 2 sierpnia 2016 r. minister turystyki Jariv Levin zapowiedział wprowadzenie gruntownych zmian w turystyce w Izraelu. “Mówimy o sytuacji, w której ponad 8 tys. nowych pokoi hotelowych powstanie w ciągu najbliższych czterech latach, w tym popularnych sieci hotelowych, które nie są obecnie w Izraelu.” Przyczyni się to do wzrostu konkurencyjności i obniżenia cen.

2 sierpnia 2016 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy dużą operację antyterrorystyczną w Judei i Samarii. Celem były poszukiwania wspólników mordercy rabina Michaela Marka. W wiosce Kfar Dura aresztowano członków rodziny mordercy. Skonfiskowano samochód, który został prawdopodobnie zakupiony w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego. W miejscowości Hizme przejęto środki finansowe Hamasu, a w wiosce Kfar Gamla skonfiskowano karabin maszynowy i amunicję. W operacji wzięli udział żołnierze Brygady Jehuda i Brygady Kfir, których wspierali siły policji granicznej oraz agencji wywiadowczej.

 2 sierpnia 2016 r. kilkuset żydowskich pielgrzymów modliło się w nocy w grobowcu Józefa w Nablusie, w Samarii. Zostali oni przewiezieni konwojem 24 autobusów, pod osłoną żołnierzy z Brygady Nahal. Palestyńczycy usiłowali uniemożliwić im dotarcie do grobowca, i na przedmieściach Nablusu wszczęli zamieszki. Palono opony i rzucano kamieniami w żołnierzy. Nikt nie został ranny.

 Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Piotr Wislicki nie jest dyrektorem ZIH – Pawel Spiewak jest. Piotr Wislicki jest szefem zarzadu Muzeum POLIN

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.