Ciekawe artykuly

LIST OTWARTY NAUCZYCIELI PRZECIWKO MANIPULOWANIU NAJNOWSZĄ HISTORIĄ POLSKI

Przyslal Heniek Grengras

Rzetelna wiedza i postawa szacunku dla człowieka są najważniejszymi aspektami nauczania i wychowania. Dużą rolę w ich kształtowaniu odgrywa edukacja historyczna, a szczególnie wiedza o wydarzeniach, które są cezurą w historii świata i rzutują na współczesność. Takim wydarzeniem była zagłada Żydów. Jej bezprecedensowość i tragizm wymagają szczególnego namysłu i rozwagi w formułowaniu wypowiedzi na ten temat.

My nauczyciele, wykonujący zawód zaufania społecznego, jesteśmy głęboko poruszeni i zaniepokojeni publicznymi wystąpieniami wysokiej rangi urzędników państwowych o wojennych i powojennych wydarzeniach z historii Polski.

Pani Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej, w publicznym wystąpieniu unikała klarownej odpowiedzi na pytania dotyczące sprawstwa zbrodni na polskich Żydach w Jedwabnem i Kielcach, podważając tym samym ustalenia historyków i prokuratorów.

Nasze zdumienie budzą także słowa doktora Jarosława Szarka, obecnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej (ośrodka pragnącego odgrywać ważną rolę w edukacji historycznej), który obarczył odpowiedzialnością za mord jedwabieński wyłącznie Niemców.

Jako nauczyciele od wielu lat w kraju i zagranicą pogłębiamy swą wiedzę i doskonalimy umiejętności metodyczne nauczania o Zagładzie po to, by nasi uczniowie stali się odpowiedzialnymi i świadomymi obywatelami Polski, Europy i świata. Nasza praca spotyka się z uznaniem i podziwem wielu instytucji edukacyjnych i ośrodków naukowych na świecie. Tym większe zdziwienie wzbudziło w nas publiczne wystąpienie nauczyciela historii, a jednocześnie kandydata na prezesa IPN, doktora Marka Chrzanowskiego, w którym przyznał się do niewiedzy i bezradności w nauczaniu o zagładzie polskich Żydów.

Tego typu wypowiedzi postrzegamy jako próby manipulowania wiedzą historyczną. Kierując się w naszej pracy nauczycielskiej poczuciem odpowiedzialności w przekazywaniu prawdy historycznej, oświadczamy, że nie mamy wątpliwości co do sprawstwa i udziału polskiej ludności w zbrodniach w Jedwabnem i Kielcach. Z pełną świadomością przyjęliśmy na siebie obowiązek przepracowania z uczniami tej trudnej i bolesnej karty naszych dziejów.

Sprzeciwiamy się wszelkim działaniom, które w rażący sposób zaprzeczają udokumentowanej wiedzy i świadczą o manipulowaniu faktami historycznymi. Apelujemy o merytoryczność i rozwagę w formułowaniu wypowiedzi na ten temat, a także o niezaprzepaszczanie dorobku badaczy i nauczycieli w tej dziedzinie.

 

Adam Musiał, nauczyciel języka angielskiego i wiedzy o kulturze z Krakowa

Małgorzata Rusiłowicz, nauczycielka języka polskiego z Białegostoku

Barbara Subko, nauczycielka języka polskiego z Warszawy

Bożenna Sucharska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze z Gdańska

Robert Szuchta, nauczyciel historii z Warszawy

Agnieszka Wozowicz, nauczycielka historii sztuki z Krakowa

Kategorie: Ciekawe artykuly

4 odpowiedzi »

  1. Dzisiaj ludzie zajmujący wysokie stanowiska w Rządzie,zakłamują historię.Jedyna nadzieja aby prawda nie zginęła jest w nauczycielach.Jestem pełna uznania dla nauczycieli,którzy nie zgadzają się z obecną sytuacją i sprzeciwiają się temu.Im głośniej będzie się o tym mówić,to prawda się obroni.Nadzieja jest jeszcze w ludziach,którzy przeżyli te okrutne i nieludzkie czasy.Należy o tych zbrodniach głośno mówić dopóki jeszcze żyją wśród nas.

  2. LUDZIE SA BARDEZO RUZNI TACY CO NIC NIE WIEDZA, TACY CO NIE CHCA WIEDZIEC TACY CO WIEDZA ALE NIEMA SESU O TYM MOWIC. JA UWAZAM ZE MOWIC NALEZY, ABY
    PRZYSZLI OBYWATELE SWOJEJ OJCZYZNY ZNALI JEJ HISTORIE NIE ZAKLAMANA I ABY POTRAFILI ZDROWO OCENIACF CO JEST ZLE A CO DOBRE
    MADA CREM

  3. Stanowisko tej grupy nauczycieli jest całkowicie zasadne i wszystkim sygnatariuszom wystawia jak najlepsze świadectwo zdrowego rozsądku,przyzwoitości i odwagi.
    A czynownicy-jak to czynownicy.Akurat od tej formacji niczego dobrego spodziewać się nie można.

  4. Brawo, to sie nazywa odwaga i prawdziwe powolanie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.