Polityka

Wiadomosci z Izraela

3 sierpnia 2016 r. gen. Raz Sagi skrytykował projekt rozszerzania integracji kobiet w jednostkach bojowych Sił Obronnych Izraela. „Kiedy w 2001 roku utworzono Batalion Caracal, był to mały bojowy batalion 300 żołnierzy, z których większość stanowiły kobiety. Była niewielka szansa, że ktoś wyrządzi im krzywdę. Dzisiaj jednak armia przekształca już całe bojowe jednostki piechoty, i przekształcanie ich w jednostki mieszane jest niepokojące. Dapertament Gotowości Bojowej twierdzi, że już czteroktornie obniżył wymagania fizycznej wytrzymałości i sprawności, aby umożliwić kwalifikację kobietom. A to mnie niepokoi. Bo oczywiście, gdy normy są obniżane, aby ktoś mógł być przyjęty, oznacza to, że rzeczywista przydatność operacyjna i zdolności jednostki spadają. Jaką równością jest, gdy w Siłach Obronnych Izraelażołnierze kobiety mogą przenosić mniejszą wagę broni, a także uczestniczą w ktrótszych marszach. Kobiety jako żołnierze są drugiej klasy. Nie jest to nierównością. Sędzia Strasbourg-Cohen w Sądzie Najwyższym odrzucił sprawę Alice Miller, stwierdzając, że wartość zdolności operacyjnej jest wyższa od wartości równości. Kiedy męscy żołnierze w Caracalchodzą, kobiety stoją, kiedy mężczyźni stoją, kobiety siedzą. To jest równość? Nawet przy obniżonych standardach sprawności, 50% kobiecych żołnierzy w Caracal doznaje trwałych urazów, takich jak pąknięcia kości i inne. Ale jeśli spojrzeć na morale w tych jednostkach, można znaleźć poważny problem. Ludzie, którzy są przypisani do tych jednostek, tracą morale. Kiedy wracają do domu zdejmują znaczniki identyfikujące ich jednostki, ponieważ wstydzą się, że w nich służą. Żołnierze, którzy nie są dumni ze swojej jednostki, nie będą dobrzy na polu walki.”

 3 sierpnia 2016 r. rzecznik pozarządowej organizacji Or Jarok, Oz Dror przedstawił raport o przyczynach dużej ilości ofiar wypadków drogowych w Izraelu. Organizacja Or Jarok ma na celu minimalizowanie ofiar i poprawę standardów warunków jazdy w Izraelu. „Problem leży w sferze kultury i edukacji. Aby stworzyć odpowiednią kulturę na drogach, należy egzekwować prawo. To zachęci ludzi, aby jeździć poprawnie. Jeżeli kierowcy wiedzą, że na drogach są policjanci, będą prowadzić w taki sposób, aby nie stracić swoje licencje.” Wskazano przy tym, że w ciągu ostatnich kilku lat rząd przeznaczył 2 mld szekli na rozwiązanie tego problemu, jednak w 2014 roku z zaplanowanych 400 mln wydano jedynie 156 mln szekli. „W ciągu ostatnich dwóch lub trzech lat w Izraelu widzieliśmy cięcia policji drogowej o ponad 40%. Przedtem mieliśmy prawie 650 policjantów ruchu drogowego, podczas gdy dzisiaj jest ich tylko około 400, a może nawet mniej. Kraj wymaga 450 pojazdów policji drogowej do monitorowania kierowców, ale obecnie mamy ich tylko 100. Do lepszego egzekwowania prawa Izrael potrzebuje około 300 fotoradarów, ale obecnie mamy tylko 30. Jedną z głównych przyczyn śmiertelnych wypadków jest brak zjazdów w obszarach autostrad zwanych czerwonym drogami. Nie ma miejsc, w których można by się zatrzymać. Nawet nowe plany budowy dróg w Izraelu nie wiążą się z takimi miejscami. Oznacza to, że jeśli jesteś zmęczony lub masz awarię, to musisz przez wiele kilometrów jechać, zanim znajdziesz zjazd. W przeciwnym razie musisz zatrzymać się na drodze. Tak czy inaczej, twoje życie jest w niebezpieczeństwie. Ponad 90% śmiertelnych wypadków zdarza się w niebezpiecznych strefach. Jeśli je rozwiążemy, możemy potencjalnie ocalić życie 90 osób. To zależy od nas. Wypadek samochodowy nie jest tylko kwestią losu. Można go uniknąć.”

3 sierpnia 2016 r. wysoki urzędnik amerykańskiej administracji powiedział, że po trzech dniach dyskusji udało się rozwiązać większość luk w negocjacjach nad nowym pakietem pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Izraela. Rozmowy prowadził przewodniczący Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, Jacob Nagel. Doradca bezpieczeństwa narodowego USA, Susan Rice powiedziała, że obecnie negocjowana umowa będzie „największym pojedynczym pakietem pomocy wojskowej w amerykańskiej historii.” Kluczowym problemem jest specjalny układ, który pozwala Izraelowi wydawać 26,3% amerykańskiej pomocy wojskowej na własny przemysł zbrojeniowy, a nie na zakup amerykańskiego uzbrojenia. Izrael twierdzi, że umowa, której nie posiada żaden inny krozystający z amrykańskiej pomocy kraj na świecie, jest potrzebna, aby utrzymać jakościową przewagę wojskową Izraela nad arabskimi wrogimi sąsiadami. Utracenie tego zapisu oznaczałoby likwidację tysięcy miejsc pracy w izraelskim przemyśle zbrojeniowym.

4 sierpnia 2016 r. izraelska policja aresztowała rano arabskiego inżyniera i pięciu pracowników na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Zatrzymani prowadzili prace na zlecenie muzułmańskiego Waqfu. Aresztowania dokonano w związku z podejrzeniem prowadzenia prac przy Kopule Skale z naruszeniem ustawy o ochronie zabytków.

4 sierpnia 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano przeprowadzić atak z użyciem noża w tramwaju w Jerozolimie. Został obezwładniony i aresztowany przez ochroniarza, który zaniepokoił się podejrzanym zachowaniem Araba. W jego torbie znaleziono długi nóż.

4 sierpnia 2016 r. grupa około 260 palestyńskich więźniów rozpoczęło strajk głodowy w dwóch izraelskich więzieniach. Wszyscy są członkami Hamasu. Do strajku głodowego doszło, gdy izraelskie służby więzienne rozpoczęły działania mające na celu rozproszenie członków Hamasu po kilku więzieniach. Wcześniej stwierdzono, że członkowie Hamasukontynuują swoją przestępczą działalność z zakładów karnych. Wykorzystywano w tym celu ukryte telefony komórkowe oraz kurierów. Władze wyraziły obawę przed możliwością wybuchu przemocy.

  4 sierpnia 2016 r. minister pracy i spraw socjalnych Haim Katz przeznaczył 55 mln szekli na potrzeby społeczności żydowskich położonych w pobliżu Strefy Gazy. Budżet ten jest przeznaczony na lata 2017-2018 do wykorzystania na projekty łagodzące wpływ zagrożenia terrorystycznego i wojen w regionie. Środki te pozwolą między innymi uruchomić programy leczenia urazów psychologicznych.

4 sierpnia 2016 r. agencja bezpieczeństwa Szin Bet ujawniła, że jedna z największych na świecie organizacji humanitarnych World Vision była przez lata oszukiwana przez Hamas. Interesy organizacji w Gazie reprezentował Muhammad Halabi, który był członkiem Hamasu i rocznie przekazywał około 7 mln USD pomocy humanitarnej na cele terrorystyczne. Halabi został zatrzymany przez izraelskie służby bezpieczeństwa i ujawnił wiele szczegółów tego procederu. Ocenia się, że 60% środków przekazanych przez World Vision do Strefy Gazy, trafiło do Hamasu i umożliwiło rozbudowę infrastruktury terrorystycznej oraz zakup broni.

4 sierpnia 2016 r. koordynator rządu ds. Judei i Samarii, gen. Joav Mordechai wezwał mieszkańców Gazy, aby się obudzili i uświadomili sobie złowrogą naturę Hamasu. „Hamas pogrzebie was i wasze nadzieje na normalne życie.”

4 sierpnia 2016 r. Australia zawiesiła finansowanie organizacji humanitarnejWorld Vision do czasu zakończenia dochodzenia wyjaśniającego przekazywanie jej środków dla organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy.

4 sierpnia 2016 r. izraelska firma informatyczna Bezeq Internet poinformowała, że przystąpiła do tworzenia pierwszego inteligentnego miasta w Izraelu. Celem jest utworzenie z Modi’in nowoczesnego cyfrowego miasta, w którym inteligentne systemy cyfrowe będą zarządzać wszystkimi usługami komunalnymi. Zintegrowane ze sobą czujniki oraz kamery będą monitorować wszystkie systemy miejskie, parkingi, wywóz i utylizację śmieci, oświetlenie, ale także wodę i ścieki miejskie. Wszystkie czujniki będą połączone do sieci kabli światłowodowych, co pozwoli na szybki transfer danych. Systemy będą współpracować z aplikacjami telefonów komórkowych, dzięki czemu kierowcy będą mieli dostęp do informacji o miejscach parkingowych w czasie rzeczywistym. „Widzimy to jako długoterminową inwestycję i czujemy, że jest to krok we właściwym kierunku. Przez lata rozwijaliśmy podziemne sieci kabli światłowodowych, a teraz wreszcie będziemy pracować na powierzchni.”

4 sierpnia 2016 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że porozumienie jądrowe zawarte z Iranem było sukcesem, co potwierdza nawet Izrael. „Przypominam, że istnieją te wszystkie scenariusze grozy, mówiące o tym, że Iran zamierza nas oszukać i otrzymane 150 miliardów dolarów Iran przekaże na finansowanie terroryzmu, i wszystkie te scenariusze nie działają. I żaden z nich się nie spełni. I nie jest to ocena tylko naszego wywiadu. Jest to ocena armii i wywiadu Izraela. Kraj, który był bardzo przeciwny tej transakcji, potwierdza, że Iran przestrzega warunków umowy, która nie jest krótkoterminowa.”

4 sierpnia 2016 r. szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela gen. Gadi Eizenkot został odznaczony w Pentagonie (Waszyngton) medalem Legion of Merit, w stopniu komandor. Eizenkot od kilku dni jest z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych.

4 sierpnia 2016 r. agencje ONZ poinformowały, że na granicy Jordanii jest uwięzionych około 75 tys. syryjskich uchodźców, którzy uciekają przed wojną domową w Syrii. Jordania zamknęła w czerwcu swoją granicę, jako odpowiedź na zamach terrorystyczny w którym zginęło 7 jej żołnierzy. Od tej pory syryjscy uchodźcy są uwięzieni w strefie przygranicznej, i nie mogą wejść do Jordanii, ani powrócić do Syrii. Mieszkają w prowizorycznych namiotach w trudnych gorących warunkach pustyni i gwałtownych burzach piaskowych, bez wystarczającej ilości pożywienia, z minimalną ilością wody. Cztery agencje ONZ zaapelowały o międzynarodową pomoc dla uchodźców, którzy pilnie potrzebują pomocy medycznej.

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.