Uncategorized

Teatr Żydowski – „dmuchany konflikt”?

„Nie jesteśmy stroną tego konfliktu” – tak o sprawie siedziby Teatru Żydowskiego mówił przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych w RP, Lesław Piszewski, podczas spotkania z nim i Anną Chipczyńską w ramach Festiwalu Warszawa Singera, organizowanego przez Fundację Shalom, nazywając jednocześnie cała sprawę „dmuchanym konfliktem”.

Spotkanie dotyczyło funkcjonowania gmin żydowskich w Polsce, ich specyfiki i pól działalności. Piszewski – aktualny przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych w RP – podkreślił, że jest jednym z twórców warszawskiej GWŻ i jej pierwszym przewodniczącym. Obecną przewodniczącą GWŻ jest Anna Chipczyńska, druga kobieta na tym stanowisku.

Jednym z pierwszych pytań gości spotkania (na które przyszło ok. 20 osób) było to o sytuację Teatru Żydowskiego. – Nie jesteśmy właścicielem tego budynku – przypomniał Piszewski. – Właścicielem budynku teatru i tych budynków przyległych jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. To jest świecka organizacja, której kontynuacja trwa od czasów powojennych. TSKŻ było organizacją założoną w komunistycznej Polsce. Komunistyczna Polska chciała pokazać światu zewnętrznemu, że tutaj Żydzi mają się całkiem nieźle, że mogą kultywować swoją kulturę, prowadzić teatr, gdzie grają w jidysz, gdzie się spotykają, gdzie są kulturalne akademie, wieczernice, wieczory poetyckie.

Wiecej TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.