Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

2 września 2016 r. przedstawiciel rabinatu, rabin Mosze Dagan odrzucił propozycję kompromisu w sprawie pracy w szabat, którą przedstawił premier Benjamin Netanjahu. Premier zaproponował, aby na szabat zostało wstrzymanych 17 z 20 projektów infrastrukturalnych realizowanych na kolei. Rabinat odrzucił jednak tę propozycję, domagając się wstrzymania wszelkich prac na szabat. „Jako przedstawiciel naczelnych rabinów chciałbym powiedzieć, że nasze stanowisko jest następujące … wykonywanie pracy w Szabat jest niedozwolone i prowadzenie prac w Szabat nie może się zdarzyć. Nie ma zagrożenia życia.” Podobne pisma w tej sprawie wystosowali obaj naczelni rabini Izraela, rabin aszkenazyjski David Lau i rabin sefardyjski Icchak Josef. Obecnie pociągi kończą swoje kursy na 20 minut przed rozpoczęciem Szabatu i rozpoczynają jazdę 20 minut po jego zakończeniu.

2 września 2016 r. premier Benjamin Netanjahu nakazał wieczorem wstrzymanie wszystkich infrastrukturalnych prac prowadzonych na kolei w czasie Szabatu. Decyzję wydano na 5 minut przed rozpoczęciem Szabatu. Równocześnie kancelaria wydała oświadczenie premiera, oskarżające ministra transportu Israela Katza o próbę wywołania kryzysu rządowego. „Zaledwie miesiąc temu, Katz spotkał się z liderami partii cheredim i obiecał im, że w Szabat nie będzie prowadzonej żadnej pracy. Wkrótce potem Katz poniósł porażkę w próbie przejęcia instytucji Likudu. Oszołomiony minister transportu pokazał wtedy liderom partii cheredim decyzje o przeprowadzeniu kilkudziesięciu projektów w Szabat. Katz twierdził, że te prace nie są niezbędne do przeprowadzenia w Szabat, aby nie zakłócać ruchu w środku tygodnia. Jednak twierdzenie to stoi w sprzeczności z faktem, że Katz ukrywa decyzję premiera, że zamknięcie ruchu kolejowego będzie trwało przez osiem kolejnych dni, w tym dni powszednie. Oczekuje się, że przestój spowoduje liczne korki i poważnie utrudni życie podróżującym, w tym podróżującym żołnierzom. W ubiegłą środę, dyrektor generalny Israel Railways Boaz Tfafrir ogłosił, że 17 z 20 zaplanowanych na Szabat projektów może być odroczonych, a dzisiaj kancelaria premiera i partie cheredim są zszokowane informacją, że minister Katz polecił przeprowadzenie wszystkich 20 projektów w Szabat. Nie potrafimy zrozumieć działania Katza w inny sposób, niż jako celową próbę doprowadzenia do niepotrzebnego kryzysu z partiami cheredim w celu destabilizacji rządu. Najwyraźniej Katz próbuje zdobyć punkty wśród nieświadomego ogółu społeczeństwa, tworząc kryzys z cheredim wokół bezczeszczenia Szabatu. Minister Katz podsyca kryzys, który stworzył własnymi rękami.” Okazało się, że pracownicy rozpoczęli już zaplanowane wcześniej pracy i zdemontowano niektóre urządzenia techniczne na linii kolejowej Tel Awiw-Herzlija. Następnie prace zostały przerwane. W tej sytuacji linia nie będzie mogła być uruchomiona po skończeniu Szabatu, do czasu przywrócenia zdemontowanych urządzeń w niedzielę. Spowoduje to zakłócenia w komunikacji.

2 września 2016 r. przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, dr Josef Schuster powiedział, że jest przerażony wzrostem poparcia dla populistycznej prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (Alternative für Deutschland, AfD). „Uważam, że jest to przerażające. Wyborcy nie zdają sobie sprawy, że będą głosować na partię, która nie chce odróżniać się od skrajnej prawicy. Partia prezentuje tylko slogany i nie ma żadnych rozwiązań problemów.”

2 września 2016 r. turecki port Mersin opuścił drugi statek przewożący pomoc humanitarną Turcji dla Strefy Gazy. Statek zawienie do izraelskiego portu Aszdod, skąd po przejściu kontroli, towary zostaną drogą lądową dostarczone do Gazy. W transporcie znajdują się: 100 wózków inwalidzkich, 1000 rowerów, 100 tys. plecaków i zestawów szkolnych, 300 tys. sztuk odzieży i 350 tys. pieluch dla dzieci. Dodatkowo przesyłka zawiera 1288 ton mąki, 170 ton ryżu, 64 tony cukru i 95 ton oleju roślinnego.

3 września 2016 r. Egipt otworzył rano przejscie graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Do Egiptu przeszło ogółem 593 Palestyńczyków, a do Strefy Gazy weszło 494 osób.

4 września 2016 r. na rannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu odniósł się do rządowego kryzysu wokół prowadzenia infrustrukturalnych prac podczas Szabatu. „Ten kryzys jest zupełnie niepotrzebny. Nie było potrzeby, aby doprowadzać do tej sytuacji. Przez wiele lat w państwie Izrael utrzymywał się status quo i możemy go honorować. Gdy potrzebujemy coś zrobić w Szabat – to to robimy, jak to miało miejsce w zeszłym Szabat na autostradzie Ajalon. Jeśli nie musimy tego wykonać w Szabbat – nie jest to wykonywane. To było naszą zasadą, i nadal będziemy przestrzegać tej zasady. W ciągu ostatnich siedmiu lat rząd zainwestował prawie 30 miliardów szekli w rozbudowę autostrad, linii kolejowych, a także – oczywiście – węzłów komunikacyjnych i tuneli. Udało nam się to zrobić bez zbędnych kryzysów. Gdy nikt nie chce tworzyć kryzysu, to jest możliwe, aby go uniknąć. W tej sprawie oczekuję pełnej współpracy wszystkich ministrów. Ministrowie są powoływani w celu uniknięcia kryzysów i rozwiązywania problemów, a nie tworzenia ich.”

4 września 2016 r. po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł na centralną część Wzgórz Golan, nie powodując żadnych strat materialnych. Siły Obronne Izraela poinformowały później, że w południowej części syryjskich Wzgórz Golan operowały trzy grupy terrorystów pod flagami ISIS. Grupy te były uzbrojone w ciążką broń, w tym w czołgi.

4 września 2016 r. Egipt otworzył rano przejscie graniczne Rafah ze Strefą Gazy, aby przepuścić konwój humanitarny. Ze Strefy Gazy wyjechały cztery autobusy i kilka amulansów przewożących chorych do szpitali w Egipcie.

4 września 2016 izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem pozycje na syryjskich Wzgórzach Golan, z których wcześniej wystrzelono pocisk na terytorium Izraela. Wysoki urzędnik syryjskiego rządu powiedział wieczorem: „Izraelski wróg nadal wspiera organizacje terrorystyczne, i wystrzelił dwie rakiety z samolotów rozpoznawczych w obszarze wsi Mashati Hadar w prowincji Al-Kunajtira, powodując szkody materialne.”

5 września 2016 r. palestyński terrorysta usiłował w nocy staranować samochodem izraelski punkt kontrolny przy wyjeździe z dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Żołnierze zastrzelili napastnika. Drugiego pasażera postrzelono i aresztowano

 5 września 2016 r. izraelska firma Space Communication poinformowała, że otrzyma ponad 2 mln USD odszkodowania od Israel Aerospace Industries za eksplozję rakiety, która miała wynieść na orbitę okołoziemską satelitę Amos-6. Druga firma SpaceCom Ltd. spodziewa się odszkodowania w wysokosci 50 mln USD. Środki te mają umożliwić rozpoczęcie prac nad budową nowego satelity komunikacyjnego Amos-7. Satelita Amos-6 został wybudowany przez Israel Aerospace Industries i był własnością spółki SpaceCom Ltd. we współpracy z Eutelsat Communications France. Spodziewano się, że będzie pracował przez 16 lat udostępniając usługi internetowe oraz telewizję do Afryki subsaharyjskiej, Europy i na Bliski Wschód. W projekt był także zaangażowany właściciel portalu Facebook, Mark Zuckerberg.

 5 września 2016 r. przed południem doszło do katastrofy budowlanej w dzielnicy Ramat Hahayal w Tel Awiwie. Na placu budowy przewróciłsię dźwig, raniąc 30 osób.

5 września 2016 r. palestyński ambasador w Rosji, Al-Abed Hafeez Nofal poinformował, że przewodniczący Mahmoud Abbas zgodził się na rosyjską propozycję, aby w Moskwie odbyły się rozmowy z premierem Benjaminem Netanjahu. Rozmowy miały odbyć się 9 września, jednak strona izraelska poprosiła o więcej czasu na przemyślenie rozmów.

6 września 2016 r. Sąd Najwyższy wydał tymczasowy nakaz, który zakazuje premierowi Netanjahu interweniowanie w celu wstrzymania prac przy rozbudowie infrastruktury na kolei w Szabat. Sąd wskazał, że takie decyzje może podejmować minister opieki społecznej i minister pracy Haim Katz. Minister Katz zapowiedział wieczorem, że dokona przeglądu wszystkich zaplanowanych prac infrastrukturalnych na kolei, które mają być wykonywane w najbliższy Szabat. I dopiero później podejmie decyzje.

6 września 2016 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami tramwaj. Powybijane zostały okna, ale nikomu nic się nie stało.

6 września 2016 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem do domniemanych pozycji terrorystów. Nikt nie został ranny.

6 września 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Hadze z duńskim premierem Markiem Rutte. Netanjahu powiedział: „Jestem gotów spotkać się z Mahmoudem Abbasem w dowolnym czasie na bezpośrednie rozmowy bez warunków wstępnych. Mówiłem to setki razy i powtarzam jeszcze raz. W każdym miejscu, w Holandii, Moskwie, czy gdziekolwiek indziej – to nie jest problem, i na pewno może to być w Moskwie. Powiedziałem to prezydentowi Putinowi. Powiedziałem to w niedzielę jego wysłannikowi Bogdanowi. Oczywiście, głównym pytaniem jest, czy Mahmoud Abbas jest gotów spotkać się bez warunków wstępnych? Słyszymy sprzeczne doniesienia w tym temacie. Jeszcze wczoraj palestyńscy urzędnicy jasno mówili, że są gotowi się spotkać, ale stawiają warunki – uwolnienie więźniów bez względu na wynik rozmów. Jeśli MAhmoud Abbas jest gotów spotkać się na bezpośrednie rozmowy bez warunków wstępnych, jestem gotowy w dowolnym momencie. I wzywałem go, aby to zrobił od siedmiu lat. I jeśli zgodzi się to zrobić – spotkanie odbędzie się.”

6 września 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podczas wizyty w Warszawie powiedział, że spotkanie z premierem Netanjahu było wstępnie zaplanowane na najbliższy piątek, jednak na życzenie izraelskiej strony zostało opóźnione. „Przedstawiciel Netanjahu zaproponował opóźnienie spotkania na późniejszy termin. Więc spotkanie nie odbędzie się. Ale jestem gotowy i oświadczam, że pojadę na każde spotkanie.”

6 września 2016 r. Komisja Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju przedstawiła raport dotyczący sytuacji gospodarki Autonomii Palestyńskiej. Raport obwinił izraelską okupację za problemy gospodarcze i zdrowotne Palestyńczyków.

6 września 2016 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon wezwał sekretarza generalnego ONZ do odrzucenia raportu Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju. Danon powiedział, że wnioski przedstawionego raportu są pełne półprawd i obrzydliwych kłamstw przeciwko Izraelowi. Podkreślił, że rozpowszechnianie kłamstw przeciwko Izraelowi spowoduje poważne i bolesne cięcia w budżecie organizacji, której powierzono przygotowanie raportu. Danon zwrócił uwagę, że częścią wysiłku przywództwa Autonomii Palestyńskiej jest umiędzynarodowienie konfliktu z Izraelem, aby uzyskać dyplomatyczne zyski bez potrzeby negocjacji z Izraelem. „Nie wolno pozwolić Autonomii Palestyńskiej przejąć kontrolę nad agencjami ONZ, i odwrócić je od ich pierwotnej misji uczynienia świata lepszym miejscem, aby za wszystkie nieszczęścia obwiniać Izrael.”

Efraim

http://www.izrael.badacz.org/

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.