Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

10 września 2016 r. wieczorem na izraelskie Wzgórza Golan spadły dwa pociski moździerzowe wystrzelone z terytorium Syrii. Izraelska artyleria odpowiedziała ogniem.

10 września 2016 r. nieznany sprawca zaparkował rano samochód z butlami z gazem przy synagodze w Marsylii (Francja). Policja usunęła podejrzany samochód. W synagodze trwały poranne modlitwy na Szabat. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające zdarzenie.

11 września 2016 r. parlamentarna komisja nauki i technologii zebrała się, aby omówić przyszłość izraelskiego programu kosmicznego po utracie satelity Amos-6. Satelita został zniszczony podczas eksplozji rakiety w Cape Canaveral na Florydzie. Poseł Nachman Shai powiedział: „Katastrofa satelity Amos-6 ujawniła prawdę o izraelskim programie kosmicznym. Mimo wzniosłych słów, izraelski program kosmiczny stoi na ruchomych piaskach. Jest zbudowany na improwizacji i opiera się na malutkim budżecie. Razem ze zniszczeniem Amos-6 szkodę poniosły długoterminowe plany bezpieczeństwa Izraela, i obecnie nie ma sposobu, aby je zrehabilitować. Izrael jak zwykle, żyje z dnia na dzień, ale w tym przypadku takie zachowanie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Izraela.”

11 września 2016 r. minister budownictwa Joav Galant podpisał umowę z przywódcami 15 lokalnych samorządów arabskich. Docelowo umowa ma być podpisana z władzami 50 arabskich miast i miejscowości, w których planuje się wybudowanie ponad 30 tys. mieszkań. Wszystkie one powstaną na gruntach rządowych i prywatnych, z przeznaczeniem dla arabskiego sektora. Cały projekt jest szacowany na 1,41 mld szekli. Kolejne projekty będą dotyczyć budowy boisk sportowych i remontu istniejących budynków użyteczności publicznej w arabskim sektorze. Galant powiedział: „W ciągu najbliższych 20 lat arabski sektor będzie wymagać 200 tys. mieszkań. W ciągu ostatnich kilku tygodni pracowaliśmy z arabskimi przywódcami nad realizacją szybkiego, przejrzystego i sprawiedliwego procesu, którego skutki będą szybko widoczne na ziemi. Wzmocnienie arabskiego sektora jest narodowym interesem.” Minister sprawiedliwości społecznej Gila Gamliel powiedziała: „Ta odpowiedź jest nie mniejsza niż rewolucja w zakresie istniejącego kryzysu na rynku nieruchomości w arabskim sektorze. Porozumienie zostało osiągnięte po dużym wysiłku we wspólnej pracy między ministerstwem budownictwa a ministerstwem sprawiedliwości społecznej. Będzie ono podstawą wzrostu gospodarczego i minimalizacji różnic społecznych.”

11 września 2016 r. Sąd Najwyższy orzekł, że dozwolone jest karmienie siłą więźniów, którzy prowadzą strajk głodowy. Sędziowie wskazali jednak na potrzebę uzupełnienia przepisów więziennych, aby zapobiec przypadkom szkodzenia zdrowiu więźniów prowadzących strajk głodowy. Przymusowe karmienie dozwolone jest jedynie w skrajnych przypadkach, z podkreśleniem potrzeb humanitarnych i bezpieczeństwa. Sędziowie wskazali, że takie procedury stosowane są w Stanach Zjednoczonych, Francji, Australii, Niemczech i Austrii. Również Europejski Trybunał Praw Człowieka zezwala na karmienie siłą więźniów, pod warunkiem spełnienia szeregu warunków, aby zminimalizować poniżenie osadzonego.

11 września 2016 r. międzynarodowa organizacja humanitarna World Vision zerwała kontrakty ze 120 palestyńskimi pracownikami w Strefie Gazy. Jest to wynik przedstawionych przez Izrael dowodów, że środki międzynarodowej pomocy są przekazywane do organizacji terrorystycznej Hamas. World Visionwstrzymała także realizację wszystkich swoich projektów realizowanych w Strefie Gazy.

11 września 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że użyte przez Netanjahu określenie „czystek etnicznych na rzecz pokoju jest absurdalne”. Skrytykował on rząd Izraela o brak dobrej woli dla pokoju. „Kontynuują budowę osiedli, bezczeszczą święte miejsca, przeprowadzają czystki etniczne i z premedytacją mordują, za co spotyka ich międzynarodowa krytyka na całym świecie. Nie dmuchajcie powietrza w balony pokoju. Apelujemy, abyście wdrożyli go na ziemi.”

11 września 2016 r. Departament Stanu USA skrytykował użycie przez premiera Benjamina Netanjahu słów „czystek etnicznych”, nazywając je nieodpowiednimi i bezużytecznymi słowami. „My oczywiście zgadzamy się z przedstawioną charakterystyką, że ci, którzy sprzeciwiają się działalności osiedleńczej i widzą w niej przeszkodę dla pokoju, w jakiś sposób wzywają do czystki etnicznej Żydów na Zachodnim Brzegu. Uważamy jednak, że tego typu terminologia jest niewłaściwa i nieprzydatna. Budowa izraelskich osiedli w Judei i Samarii rodzi pytania dotyczące długofalowych zamierzeń Izraela na Zachodnim Brzegu.”

11 września 2016 r. ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych, Dan Shapiro powiedział, że kolejny pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Izraela będzie największym pakietem pomocy, jaki kiedykolwiek w historii Stany Zjednoczone udzieliły któremuś państwu. „Umowa o pomocy wojskowej, która jak mam nadzieję zostanie wkrótce podpisana, obejmie potrzeby bezpieczeństwa Izraela aż do 2029 roku. Będzie to największy w historii pakiet pomocy przyznanej przez Stany Zjednoczone innemu państwu.”

12 września 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z delegacją Światowego Kongresu Żydów. Rivlin powiedział, że jego rolą jest budowanie mostów pomiędzy świecką, cheredi-religijną, syjonistyczno-religijną i arabską częścią społeczeństwa Izraela. „Kancelaria wspiera realizację szeregu projektów realizowanych w tych sektorach – w szkołach i na uniwersytetach, w zakresie zatrudnienia i sportu – wspólnie budujemy wspólną przyszłość, wspólną nadzieję. Przed nami jest długa droga, ale widzimy początki zmian.”

12 września 2016 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z premierem Luksemburga, Xavierem Bettel. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: „Przyjechałeś w czasie wielkiego zamieszania na Bliskim Wschodzie. Świat z przerażeniem obserwuje, jak w Syrii zabijane są setki tysięcy, a miliony napływają strumieniem do Europy, uciekając, by ocalić swoje życie. Rozmawialiśmy o tym bardzo obszernie, ale myślę, że jest to również czas wielkiej szansy. Szansy stworzenia licznych partnerstw i sojuszy na całym świecie, co może dać nadzieję regionowi. Wraz z wieloma państwami bronimy cywilizacji przed siłami wojującego islamskiego barbarzyństwa, i razem stoimy w obliczu odradzającego się antysemityzmu.”

12 września 2016 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter powiedział: „Walka z terroryzmem jest grą, która nosi nazwę: wywiad. Drugim krokiem jest aresztowanie i przesłuchiwanie odpowiednich osób wskazanych przez wywiad. Należy wyjaśnić, że beczka z terroryzmem ma dno. Beczka ta wyschnie albo poprzez działania polityczne, albo poprzez wojnę … Każda inicjatywa jednostronnego wycofania pojawia się dlatego, że nie mamy żadnego partnera do rozmów przy stole negocjacyjnym, a to tylko pogarsza niestabilność naszego regionu.”

12 września 2016 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że u mieszkańca jednego z izraelskich osiedli położonych blisko Strefy Gazy zdiagnozowano wirusa Zika. Jego stan zdrowia określono jako zaawansowany stan powrotu do zdrowia.

 12 września 2016 r. władze wodne poinformowały, że poziom wody w jeziorze Kinnaret wynosi obecnie -213,375 metrów poniżej poziomu morza. Oznacza to, że poziom jest o 37,5 metra poniżej Czerwonej Linii. Aby jezioro mogło być uznane jako pełne, poziom wody powinien być wyższy o 4,57 metra niż obecnie. Niski poziom jest wynikiem trzech z rzędu zim, podczas których suma opadów była niższa od średniej. Przy tak niskim poziomie, na jeziorze pojawia się wyspa. Pinchas Green powiedział: „Poziom linii wodnej od początku lata spadł o metr i dwa centymetry. Linia wodna jest obecnie bardzo niska, niższa od dolnej Czerwonej Linii. Brak wody odczuwa się wyraźnie od początku roku. Wszyscy musimy modlić się, aby w tym roku była naprawdę deszczowa zima.” Dr Amir Givati powiedział: „Linia wodna Morza Galilejskiego jest na najniższym poziomie od jesieni 2012 roku. Urząd Wodny nie spodziewa się dużych opadów deszczu tej zimy i oczekuje, że poziom wody jeszcze bardziej spadnie – znacznie poniżej dolnej Czerwonej Linii. Jeśli przez najbliższe miesiące nadal będzie utrzymywać się susza, wyschną rzeki, strumienie i źródła w regionie Morza Galilejskiego. Poziom wody jest znacznie poniżej dolnej Czerwonej Linii, i to pomimo, że znacznie zmniejszono ilość wody pompowanej z jeziora. Ilość wody pompowanej z jeziora jest najniższa w historii. Jednak rzeka Jordan jest na granicy wyschnięcia.” Naukowcy ostrzegli, że utrzymywanie się obecnego stanu rzeczy może przynieść obniżenie się poziomu warstw wodonośnych. „Według modeli pogodowych, które otrzymaliśmy od międzynarodowych ośrodków prognostycznych, a także z izraelskiego centrum meteorologicznego, najgorsze jest jeszcze przed nami.”

12 września 2016 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że populacja muzułmańskiej ludności w Izraelu systematycznie spada, z malejącą dynamiką wzrostu z 3,8% w 2000 r. (współczynnik dzietności na 1 kobietę wynosił 4,7 dziecka) do 2,4% w 2015 r. (współczynnik dzietności wynosił 3,3 dziecka). Pod koniec 2015 r. w Izraelu żyło 1 488 000 muzułmanów, czyli 18% wszystkich mieszkańców kraju (jest to wzrost o 34,2 tys. w porównaniu do końca 2014 r.). Największa koncentracja ludności muzułmańskiej występuje w Jerozolimie, gdzie mieszka ich 311 tys. – jest to 20,9% ogółu muzułmańskiej ludności państwa i 35,9% populacji Jerozolimy. Drugim największym skupiskiem muzułmanów jest beduińskie miasto Rahat na pustyni Negew (62 tys. muzułmanów). Statystyki odnotowały, że stopa bezrobocia wśród muzułmanów jest wyższa niż innych grup społecznych w Izraelu – 7,2% muzułmanów, 5,4% chrześcijan, 4,9% druzów i 5,1% Żydów. Bardzo niewielki odsetek muzułmańskich kobiet jest aktywnych zawodowo, bo tylko 24,6% – dla porównania 65,8% żydowskich kobiet, 45,2% chrześcijańskich i 32,4% druzyjskich kobiet pracuje.

12 września 2016 r. izraelscy żołnierze podczas nocnej operacji antyterrorystycznej w arabskiej wiosce Beit Awa w Judei, przejęli duży magazyn materiałów wybuchowych. Skonfiskowano 100 kg materiałów wybuchowych, dwie bomby domowej roboty oraz koktajle Mołotowa.

12 września 2016 r. izraelska policja wkroczyła rano do jesziwy Nahliel, położonej w żydowskim osiedlu Nahliel w Samarii. Policjanci chcieli aresztować 2 osoby podejrzane o działalność anty-arabską. Gdy policjanci wkroczyli do jesziwy, kilku młodych ludzi zaczęło uciekać, a inni zaatakowali policjantów. W starciu ranny został 1 student jesziwy. Policjanci zatrzymali 4 osoby.

13 września 2016 r. syryjskie media poinformowały, że nad Wzgórzami Golan rano zestrzelono izraelski dron bezzałogowy, który przeprowadzał atak na pozycje syryjskich milicji. Inne doniesienie mówiły o zestrzeleniu drona i innego izraelskiego samolotu wojskowego. Rzecznik izraelskiej armii zaprzeczył tym doniesieniom. „Ostatniej nocy izraelskie siły powietrzne przeprowadziły atak odwetowy na syryjski ostrzał. Z Syrii wystrzelono dwa pociski ziemia-powietrze. Izraelskie samoloty były w dużej odległości i pociski nie zagroziły samolotom.”

13 września 2016 r. koordynator rządu ds. jeńców, Lior Lotan ujawnił informacje dotyczące negocjacji prowadzonych z Hamasem w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników i zwrócenia ciał zabitych żołnierzy ze Strefy Gazy. Okazało się, że Hamas odrzucił izraelską ofertę wymiany więźniów. „Od zakończenia operacji Obronny Brzeg Izrael kilkoma kanałami próbował doprowadzić do powrotu naszych chłopców do domu. Były też przypadki, gdy obywatele chorzy psychicznie przekraczali granicę Gazy i są oni przetrzymywani przez Hamas. Są to niewinni cywile, którzy nie brali udziału w walkach. Hamaszna stan ich zdrowia. Nie jest to kwestia polityczna lub bezpieczeństwa, a Izrael wykorzystał wszystkie środki, aby udowodnić, że jest to kwestia humanitarna. Pierwsza oferta przedstawiona kilkoma kanałami Hamasowi proponowała uwolnienie wszystkich palestyńskich jeńców i ciał zabitych Palestyńczyków w zamian za zwrot szczątków poległych izraelskich żołnierzy. Kolejna oferta proponowała zwrot wszystkich Palestyńczyków, którzy dobrowolnie uciekli z Gazy do Izraela, w zamian z naszych obywateli przetrzymywanych w Gazie. Tego typu wymiany są akceptowaną na całym świecie normą. Na całym świecie po zakończeniu konfliktu wymienia się jeńców i ciała. W tym bezprecedensowym przypadku Hamas odrzucił ofertę. Hamas zażądał uwolnienia palestyńskich terrorystów uwiezionych w izraelskich więzieniach za nożowe ataki. Oczywiście nie mogliśmy zaakceptować tego rodzaju warunków. Mamy wystarczająco dużo sposobów i środków, aby kontynuować nasze działania do przodu. Hamas nie funkcjonuje jak typowe organizacje z infrastrukturą polityczną. Mam na myśli organizacje, które kontrolują populację. Chociaż ludność Strefy Gazy potrzebuje pomocy humanitarnej, to Hamas zachowuje się dokładnie przeciwnie … Dla mieszkańców Gazy ważne jest, aby zrozumieli, że Hamas sprzedaje ich. Dołożymy wszelkich środków, aby sprowadzić naszych chłopców z powrotem. Misja jest jasna, a mamy środki i doświadczenie. Uda się nam to.”

13 września 2016 r. po południem z bazy wojskowej Palmachim wystrzelono rakietę, która wyniosła na orbitę okołoziemską satelitę rozpoznawczego Ofek 11. Satelita będzie prowadził zadania wywiadowcze na obszarze całego Bliskiego Wschodu. Poprzedni satelita Ofek 10 był wystrzelony 2 lata temu.

13 września 2016 r. po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł na Wzgórza Golan. Nie odnotowano żadnych strat, jednak ze względów bezpieczeństwa czasowo zamknięto drogi w zagrożonym regionie. Wieczorem na izraelskie terytorium spadły 3 pociski moździerzowe.

13 września 2016 r. palestyńskie władze podpisały umowę z Israel Electric Company. Zawarte porozumienie zobowiązuje Autonomię Palestyńską do spłacenia długu w wysokości 570 mln szekli w 48 ratach. Jest to dług za dostarczoną do Autonomii Palestyńskiej energię elektryczną.

14 września 2016 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy syryjskie pozycje na Wzgórzach Golan. Celem były pozycje, z których wcześniej wystrzelono pociski na Izrael.

14 września 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozbiły sieć przemytników, która zajmowała się przemycaniem samochodów do Strefy Gazy. Ocenia się, że w 2016 r. przez przejście graniczne Kerem Shalom przemycono ponad 100 terenowych samochodów dla Hamasu. Aresztowano 3 Beduinów. Podczas przesłuchania przyznali się, że byli świadomie faktu, że pracują dla Hamasu.

14 września 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali po południem podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka, który usiłował wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Znaleziono przy nim nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

14 września 2016 r. wieczorem na północną część Wzgórz Golan spadły cztery syryjskie pociski artyleryjskie. Nikt nie został ranny.

 

Efraim

z ostatniej chwil

http://www.izrael.badacz.org/historia/news.html

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.