Polityka

Kurdowie w Iraku widzą Izrael jako model dla Bliskiego Wschodu

TAMA MOSUL – „W zeszłym tygodniu spadały tutaj pociski moździerzowe” – mówi pułkownik Delszad Mawlud. Kiedy przejeżdżamy przez posterunek kontrolny 35 kilometrów od Mosulu w irackim Kurdystanie, kurdyjska peszmerga starannie sprawdza samochody.

Peszmerga to siły zbrojne Regionalnego Rządu Kurdystanu w Iraku północnym. Niedaleko jest linia frontu przeciwko Państwu Islamskiemu. „W niektórych miejscach wróg jest tylko 500 metrów od linii frontu” – mówi pułkownik.

 

Dowódca: „Walczymy z ISIS dla całego świata”.
Kurdowie walczą z ISIS od niemal dwóch lat.Rany wojny nie zaleczyły się na równinach Niniwy. Są tu posterunki kontrolne peszmergi i pojazdy wojskowe. Nadal widać spalone auta, zepchnięte z drogi. Droga od miasta Duhok do Mosulu została w pewnym momencie zablokowana wałem ziemnym, który zmusza pojazdy do jazdy slalomem.Drogowskazy nadal mówią ludziom, jak jechać do Mosulu, chociaż miasto jest okupowane przez ekstremistów od dwóch lat. Tutaj jednak życie toczy się nadal. Ciężarówki załadowane pomidorami jadą nowo wyasfaltowaną drogą, która prowadzi na południe, do stolicy kurdyjskiej, Erbil.Niektóre drogowskazy twierdzą nawet, że jest elektroniczne monitorowanie przekraczania szybkości.Cywile jazydzcy i chrześcijańscy żyją we wsiach zaznaczonych kościołami i świątyniami. W odległości płoną ogniska ISIS, co jest taktyką używaną dla zasłonięcia ich pozycji przed uderzeniami powietrznymi koalicji.

Po dwóch latach wojny przeciwko ekstremistom Kurdowie otrzymują więcej pomocy. USA podpisały w tym tygodniu porozumienie o dostarczaniu bezpośredniej pomocy militarnej dla peszmergi, a kanadyjski minister obrony przybył we wtorek na spotkania i żeby okazać poparcie dla wysiłków wojennych.

„Sytuacja jest lepsza teraz, jeśli chodzi o broń, ale ta pomoc nie wystarcza – mówi pułkownik Mawlud. – Walczymy z ISIS dla całego świata”.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Polityka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.