Uncategorized

Shoah

Polacy w czasie II Wojny Światowej nie byli tylko ofiarami. Bywali również okrutnymi oprawcami. W Polsce kwestia pogromów żydowskich, to wciąż temat niewygodny. Do dziś niektórzy nie potrafią przyznać, że w Jedwabnem Żydów w stodole spalili Polacy a nie Niemcy. Zapominamy też, że Jedwabne nie było odosobnionym przypadkiem. Do podobnych polskich pogromów ludności żydowskiej dochodziło także między innymi w:Wąsoszu (ok.250 do 1200 zabitych), Szczuczynie (prawdopodobnie zabitych ok. 80 żydowskich kobiet oraz nieokreślona liczba mężczyzn i dzieci), Goniądzu (ok.116 zabitych), Rajgrodzie (ok 30-60 zabitych). A po wojnie między innymi w Kielcach.

Nieprawdą jest też, że mordowała tylko polska pijana tłuszcza. Zdarzało się również, że mordowała inteligencja. Tak było między innymi w Wąsoszu, gdzie mordowali między innym niektórzy członkowie Stronnictwa Narodowego i inni prominentni mieszkańcy (źródło). W Wąsoszu według świadków odcinano palce z pierścionkami, rozbijano dziecięce głowy o ściany, wybijano złote zęby, wyrywano Żydom języki (źródło). Natomiast w Rajgrodzie, jednym z kluczowych autorów antyżydowskich zajść, był miejscowy nauczyciel, który w przerwach między zabijaniem – dla relaksu – prowadził inteligenckie konwersacje z miejscowym proboszczem (źródło).

Jednak w tym tekście chciałbym skupić się na pogromie w Radziłowie. Przede wszystkim dlatego, iż relacje świadków tego zdarzenia są wstrząsające. Do tych haniebnych wydarzeń doszło w lipcu 1941 roku, po ataku III Rzeszy na ZSRR. Zginęło wówczas około 800 osób (niektóre źródła podają, że nawet do 1000), a około 500 z nich zostało spalonych żywcem. Przyczyną pogromu była nienawiść do Żydów, chęć zagarnięcia żydowskiego majątku oraz prawdopodobnie chęć zemsty za domniemaną kolaborację na tamtym terenie niektórych Żydów z ZSRR po 17 września 1939 roku. Pozwólmy jednak mówić świadkom. Dodatkowy opis nie jest tu potrzebny…

Relacja Izraela F., Żyda, mieszkańca Radziłowa: Gdy Niemcy przyszli, byłem na miejscu w Radziłowie i wiem, że zaraz Leon K. zebrał bandę składającą się z kilkunastu osób i zaczął rozbijać mieszkania ludności żydowskiej. Wyciągali oni z mieszkania i bili do utraty przytomności. Również bardzo dużo gwałcili młodych dziewczyn, a specjalnie zwróciło uwagę zgwałcenie matki i córki B., które później zabili. Te grasowanie po nocach odbywało się dwa tygodnie aż do 7 lipca 1941 r. (…)

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.