Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 12 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi izraelską bazę wojskową Ofarit we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny. Wieczorem zaatakowano także kamieniami policyjny pojazd w dzielnicy Beit Hanina. Nikt nie został ranny, ale pojazd jest poważnie uszkodzony. Do podobnych incydentów doszło także w dzielnicach Silwan, Issawija i Jabal Mukaber, gdzie policja natychmiast interweniowała, by nie dopuścić do rozszerzenia się zajść. W starciach w dzielnicy Silwan zginął 1 Palestyńczyk.

13 października 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Teatralny spektakl UNESCO toczy się dalej. Dzisiaj przyjęto śmieszną uchwałę zaprzeczającą więziom narodu żydowskiego z Zachodnim Murem. To tak, jakby powiedzieć, że Chińczycy nie są powiązani z Wielkim Murem w Chinach, lub Egipcjanie nie mają więzi z piramidami.” Przewodniczący Knesetu, Juli Edelstein powiedział, że „ONZ jest oderwana od rzeczywistości i historii.”

13 października 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej z zadowoleniem przyjęły uchwałę UNESCO, która zaprzeczyła związkom żydowskim ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Rzecznik przewodniczącego Abbasa, Nabil Abu-Rudeineh powiedział: „Jest to jasne przesłanie dla Izraela, że musi zakończyć okupację i uznać palestyńskie państwo ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie. Izrael musi uznać wszystkie części miasta, które są święte dla islamu i chrześcijaństwa, i zakończyć swoją politykę, która zatruwa atmosferę i ma wpływ na cały region.”

13 października 2016 r. minister energetyki Juval Steinitz odwiedził Turcję i spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem. Izrael i Turcja zgodziły się rozpocząć analizę możliwości budowy podmorskiego gazociągu, który umożliwłby dostarczanie gazu ziemnego z izraelskich złóż na Morzu Śródziemnym do odbiorców tureckich i dalej do Europy. Obejmowałoby to współpracę energetyczną z Cyprem i Grecją. Turecki ekspert energetyczny Necdet Pamir powiedział, że „energia jest słodzikiem w normalizacji stosunków turecko-izraelskich. Z punktu widzenia Izraela, wysyłanie gazu do Europy przez Turcję jest najbardziej opłacalną drogą. Turcja jest najbardziej racjonalnym rynkiem dla Izraela.”

13 października 2016 r. syryjski prezydent Baszar al-Assad oskarżył Izrael o wspieranie terrorystów w Syrii. „Dla mnie są to bardzo dziwne rzeczy. ISIS z jej ideologią nie zagraża Izraelowi, a Izrael nie zagraża ISIS. To tak, jakby między nimi było jakieś porozumienie – może nie przyjaźń – ale neutralność. Wszystkie grupy terrorystyczne – nie tylko ISIS lub Al-Nusra – każdy terrorysta, który posiadał karabin maszynowy i zaczął zabijać oraz niszczyć w Syrii, był wspierany przez Izrael. Czasami pośrednio, poprzez wsparcie logistyczne na granicy, a czasami przez bezpośrednią interwencję Izraela w różnych miejscach Syrii. Dlaczego? Ponieważ Izrael jest naszym wrogiem, ponieważ okupuje nasze ziemie, i oni oczywiście spostrzegają Syrię jako wroga. Jeśli oni osłabiają pozycję Syrii, to sprawiają, że słabsze jest społeczeństwo i armia, a wtesy słabsza jest pozycja państwa w rozmowach pokojowych, a ceną pokoju jest oddanie syryjskich Wzgórz Golan. Z ich punktu widzenia, gdy Syria jest zajęta innymi problemami, nie będzie rozmawiać o Golanie lub procesie pokojowym, i nie będzie podejmować działań, by odzyskać swoje ziemie. Dlatego Izrael wspiera wszystkich terrorystów, i nie ma sprzeczności między Izraelem a wszystkimi organizacjami takimi jakAl-Nusra, ISIS lub Al-Kaida … Izrael bezpośrednio wspiera grupy terrorystyczne na dwa sposoby. Po pierwsze daje im wsparcie logistyczne, a także mówi im, jakie miejsca i w jaki sposób zaatakować.” Assad podkreślił, że wszystkie działania syryjskiej armii koncentrują się, aby wypchnąć terrorystów tam, skąd przyszli – i wskazał przy tym na Turcję.

13 października 2016 r. UNESCO przyjęła uchwałę odrzucającą więzi narodu żydowskiego ze Wzgórzem Światynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Uchwała uznała wyłącznie muzułmańskie nazwy tych miejsc. Projekt uchwały przygotowała grupa arabskich państw: Algieria, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar i Sudan. Został on przedłożony UNESCO w zeszłym tygodniu. W głosowaniu 24 państwa poparły projekt rezolucji: Algieria, Bangladesz, Brazylia, Czad, Chiny, Dominikana, Egipt, Iran, Katar, Liban, Malezja, Mauritius, Meksyk, Mozambik, Nikaragua, Nigeria, Oman, Pakistan, Rosja, RPA, Senegal, Sudan i Wietnam. Przeciwko zagłosowało 6 państw: Estonia, Holandia, Litwa, Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Od głosu wstrzymało się 26 państw: Albania, Argentyna, Francja, Ghana, Grecja, Gwinea, Haiti, Hiszpania, Indie, Japonia, Kamerun, Kenia, Korea Południowa, Nepal, Paragwaj, Saint Vincent i Nevis, Salwador, Słowenia, Sri Lanka, Szwecja, Togo, Trynidad i Tobago, Uganda, Ukraina, Włochy i Wybrzeże Kości Słoniowej. Podczas głosowania nie obecne były Serbia i Turkmenistan.

13 października 2016 r. amerykańscy ustawodawcy potępili działania UNESCO, której uchwała zaprzecza związkom żydowskim ze Wzgórzem Świątynnym i Zachodnim Murem w Jerozolimie. Senator Ted Cruz powiedział, że UNESCO„celowo zniekształca historię i zaprzecza konkretnym więziom Żydów z Jerozolimą, które sięgają tysięcy lat. Szkoda, że amerykańska misja UNESCO nie mogła zrobić więcej, aby przekonać naszych sojuszników, by sprzeciwić się tej haniebnej uchwale, której prawdziwym celem jest podważyć tożsamość Jerozolimy jako stolicy państwa żydowskiego. Zdwoimy nasze wysiłki, aby przeciwdziałać tym zgubnym próbom kłamliwych ataków oraz delegitymizowania naszego bliskiego sojusznika za pośrednictwem międzynarodowych instytucji. Nadal będziemy wstrzymywać finansowanie tych podmiotów, które uczestniczą w takich działaniach i potwierdzamy nasze zaangażowanie stania niewzruszenie z Izraelem.”

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Jerozolima była i jest izraelska. Od kiedy żyją w niej Żydzi a od kiedy obecny jest w niej islam?
    Panowie z UNESCO, wiecie czym właściwie jest mur zachodni? Kiedy przyswoicie sobie tę wiedzę, nie uchwalicie już nic kompromitującego was.

  2. Decyzja UNESCO uderza moim zdaniem, takze w dwu miliardowa spolecznosc chrzescijanska. Niezrozumialym wiec dla mnie, jest stanowisko ponoc chrzescijanskiej Brazylii, Meksyku i Rosji ? Moje uznanie dla sprzciwiajacej sie szostki panstw.
    Dzieki wielkie Efraimowi !

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.