Uncategorized

“Ida” i “Pianista” wśród najlepszych filmów XXI wieku

“Ida” Pawła Pawlikowskiego i “Pianista” Romana Polańskiego to jedyne dwa polskie filmy, które znalazły się w zestawieniu 100 najlepszych filmów świata powstałych po 2000 roku przygotowanym przez BBC na podstawie ankiet rozesłanych do czołowych krytyków filmowych z całego globu. W zestawieniu nie brakuje niespodzianek.

Ranking BBC Culture powstał przy udziale 177 recenzentów, krytyków, akademików i twórców festiwali filmowych “reprezentujących wszystkie kontynenty – poza Antarktyką” z 36 krajów. Polską kinematografię w rankingu reprezentują dwa szeroko komentowane filmy: “Pianista” Romana Polańskiego oraz “Ida” Pawła Pawlikowskiego. Słynny obraz o Władysławie Szpilmanie z 2002 roku zajął 90. miejsce. “Ida”, która jest pierwszym polskim filmem nagrodzonym Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, uplasowała się na 55. miejscu.

Amerykanie na czele

W pierwszej piątce znalazły się: “Mulholland Drive” Davida Lyncha (miejsce 1.), “Spragnieni miłości” Wong Kar-waia” (2.), “Aż poleje się krew” Paula Thomasa Andersona (3.), anime “Spirited Away: W krainie Bogów” Hayao Miyazakiego (4.) oraz “Boyhood” Richarda Linklatera. Oznacza to, że aż trzech amerykańskich reżyserów znalazło się na szczycie rankingu. W rankingu BBC nie brakuje zaskoczeń. Już sam fakt, że setkę zamyka “Toni Erdmann” niemieckiej reżyserki Maren Ade jest dużą niespodzianką (na 100. miejscu znalazło się również “Requiem dla snu” Darrena Aronofsky’ego). Jest to jedyny film w rankingu, którego premiera miała miejsce w 2016 roku. Przez krytyków uznany został za największe objawienie tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Uznanie ze strony ankietowanych jest tym bardziej zaskakujące, że wschodząca gwiazda niemieckiej kinematografii jest jedyną przedstawicielką swojego kraju, a przecież w minionych 16 latach powstało wiele docenianych przez świat filmowych niemieckich produkcji (filmy Fatiha Akina, “Good Bye Lenin!”, “Pina” czy nagrodzone Oscarem “Życie na podsłuchu” Floriana Henckela von Donnersmarcka).

W zestawieniu nie pojawiły się żadne “seryjne” superprodukcje, nie ma filmów o Harrym Potterze, “Piratów z Karaibów” czy “Władcy pierścieni”. Nie brakuje jednak komercyjnych hitów, w rankingu znalazły się “Mad Max: Na drodze gniewu” George’a Millera (19.), “WALL-E” Andrew Stantona (29.) czy ”

Najpopularniejszymi reżyserami, jak to wynika z zestawienia są: Wes Anderson, Apichatpong Weerasethakul, Christopher Nolan, Michael Haneke, Paul Thomas Anderson oraz Joel i Ethan Coenowie. Każdy z nich ma aż po trzy filmy w zestawieniu.

Calosc KLIKNIJ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.