Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

26 października 2016 r. islamscy terroryści ostrzelali rano izraelski pojazd patrolujący granicę izraelsko-libańską w rejonie Metulla. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Strzały padły ze strony Libanu. Izraelscy żołnierze ostrzelali pojazd, w którym siedzieli terroryści po stronie Libanu.

26 października 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai ostrzegł Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy, aby zaprzestali pomagać terrorystom z Hamasu w budowaniu tuneli terrorystycznych prowadzących do Izraela. “Od lata 2014 roku, gdy zakończyła się operacja Obronny Brzeg, około 30 Palestyńczyków zginęło w wypadkach związanych z tunelami. Niektórzy z nich zginęli podczas zawalenia się tunelu, niektórzy w wypadkach przy pracy, a reszta – Bóg wie od czego. Tunele są rozwijającym się przemysłem śmierci w Strefie Gazy. Hamas wykorzystuje je do wspierania interesów swojej organizacji. Ci, którzy kopią tunele, nie dbają o swoje życie, i dla nich stają się one tunelami śmierci. Każdy, kto zbliża się do tuneli, wykopów, lub pomaga w tych pracach – przeznacza swój własny los.” Gen Mordechai po raz pierwszy zasugerował, że izraelska armia może mieć coś wspólnego z przypadkami zawalenia się tuneli. Nie podał jednak żadnych szczegółów, jedynie słowa: “Bóg wie”.

26 października 2016 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy 181 nowych miewszkań w dzielnicy Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Jest to kilka budynków mieszkalnych, które wybuduje prywatny deweloper. Podkomisja planuje zatwierdzenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, aby umożliwić budowę kolejnych domów w okolicy. “Nie ma żadnych zmian w polityce budowlanej miasta. Promowane plany budowlane są przeznaczone zarówno dla Żydów jak i Arabów we wszystkich częściach miasta.”

26 października 2016 r. dwóch młodych palestyńskich terrorystów usiłowało wieczorem przeniknąć do kibucu Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Izraelscy żołnierze zatrzymali napastników, przy których znaleziono noże. Podczas przesłuchań przyznali się, że planowali atak na Żydów. Powiedzieli, że dorosła osoba dała im noże i wysłała w celu przeprowadzenia ataku.

26 października 2016 r. Palestyńczycy wieczorem obrzucili kamieniami tramwaj przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

27 października 2016 r. gabinet bezpieczeństwa poinformował, że wydał zezwolenie na budowę szeregu arabskich domów w strefie C w Autonomii Palestyńskiej. Strefa C znajduje się pod całkowitą jurysdykcją Izraela. Jest to pierwsza od lat podobna decyzja, która ma stanowić formę zachęty dla Palestyńczyków do pokojowego współistnienia z Izraelczykami. Decyzję podjęto w dniu 5 października, jednak utrzymywano ją w tajemnicy. Minister obrony Avigdor Lieberman wyjaśnił, że zezwolenie dotyczy budowy szpitala, boisk sportowych i podobnych budynków użyteczności publicznej. Minister dodał, że armia będzie nadzorować realizację zezwoleń, aby nie powstały budynki związane z działalnością terrorystyczną. “Tu nie chodzi o plany budowy domów mieszkalnych. Czy wolicie, aby wszyscy ranni Palestyńczycy byli leczeni w Hadassah Ein Kerem i Shaare Zedek, czy na przykład w Hebronie? Musimy znaleźć sposoby, aby ułatwić życie, zamiast tylko wywierać nacisk wywierany na palestyńskich terrorystów.”

 27 października 2016 r. koordynator działalności rządu na terytoriach gen. Joav Mordechai poinformował, że we współpracy z Siłami Obronnymi Izraela i marynarką wojenną rozszerzono strefę połowu ryb dla rybaków ze Strefy Gazy z 6 do 9 mil morskich. Rozszerzenie strefy połowów będzie obowiązywać od początku przyszłego tygodniu, na próbny czas 2 miesięcy. Celem jest wzmocnienie arabskiego rybołóstwa i lokalnej gospodarki w Strefie Gazy, aby zachęcić Palestyńczyków do pokojowej współegzystencji.

28 października 2016 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Kochav Hashachar w Samarii. Nikomu nic się nie stało, ale samochód został uszkodzony.

28 października 2016 r. duże opady deszcze spowodowały rano zalanie głównych arterii komunikacyjnych i znacznej części miasta Ejlat. Zalany został także pas startowy lotniska Ejlat, a wszystkie samoloty przekierowano na pobliskie lotnisko Ovda. W nocy spadło 32 mm deszczu. Policja zamknęła w okolicy kilka lokalnych dróg, które zostały podtopione. Dopiero w południe otworzono lotnisko w Ejlacie.

 

Przyslal Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.