Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

 

8 listopada 2016 r. izraelska policja graniczna przeprowadziła w nocy operację antyterrorystyczną we Wschodniej Jerozolimie. W obozach uchodźców Szuafat i El-Aida aresztowano 9 poszukiwanych Palestyńczyków, którym postawiono oskarżenia o udział w zamieszkach w sąsiednich żydowskich dzielnicach.

8 listopada 2016 r. koordynator działań rządu na terytoriach, gen. Joav Mordechai ostrzegł, że jeśli Autonomia Palestyńska nadal będzie odmawiać współpracy w kwestii modernizacji infrastruktury wodnej w Samarii i Judei, może nastąpić całkowita awaria tej sieci na palestyńskich terytoriach. Od 2010 r. Autonomia Palestyńska odmawia współpracy w tej kwestii. „Strefa Gazy całkowicie opiera się na swojej warstwie wodonośnej, a jakość jej wody spada każdego roku w wyniku nadmiernego pompowania i zanieczyszczeń. Według palestyńskich szacunków, 96% wody czerpanej z warstwy wodonośnej na Zachodnim Brzegu nie nadaje się do picia, więc Palestyńczycy muszą korzystać z wody z Izraela … Istniejąca infrastruktura wodna nie wystarczy do zaspokojenia potrzeb ludności, co doprowadza do niedoboru wody w niektórych obszarach. Tymczasem nadal występuje poważny brak oczyszczania ścieków w Autonomii Palestyńskiej. Według oficjalnych szacunków, w ciągu najbliższych lat wystąpi niedobór wody w wielkości kilkudziesięciu milionów sześciennych wody. Izrael zatwierdził ostatnio dostawy 10 milionów metrów sześciennych wody do Gazy i 6 milionów metrów sześciennych wody na Zachodni Brzeg. To dodatkowe zaopatrzenie w wodę do Gazy jest odpowiedzią na palestyńską prośbę o pomoc. Ale Palestyńczycy dali jasno do zrozumienia, że nie są zainteresowani większą ilością wody. Izraelskie władze wodne już wiele lat temu opracowały długoterminowy plan budowy infrastruktury wodnej dla całej populacji żyjącej na Zachodnim Brzegu. Ponadto państwo Izrael popiera i promuje projekty odsalania wody oraz budowy infrastruktury oczyszczania ścieków w Strefie Gazy, w tym budowę największego zakładu odsalania planowanego w Gazie. Były prowadzone rozmowy o dwóch olbrzymich projektach w Gazie. Wybudowany zakład odsalania wody mógłby dostarczać 55 mln metrów sześciennych wody. Jednak Palestyńczycy odmawiają wszelkiej współpracy, a problem pozostaje nierozwiązany. My ostrzegamy społeczność międzynarodową, że jeśli nie nastąpi bezpośrednia zmiana obecnej sytuacji, to w kolejnych latach możemy spodziewać się kryzysu braku wody. Izrael będzie kontynuował swoje wysiłki nawiązania współpracy w tej kwestii z palestyńskimi władzami, i mamy nadzieję, że nasze wysiłki przyniosą owoce. Wzywamy społeczność międzynarodową, aby wznowiła swoje poparcie dla naszych działań, aby przyspieszyć nasze projekty infrastruktury wodnej na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.”

8 listopada 2016 r. w całym kraju po raz pierwszy obchodzono Dzień Aliji, który upamiętnia wkład imigrantów w budowę państwa Izrael. Z tej okazji odbyło się szereg sesji naukowych. Przewodniczący Agencji Żydowskiej Natan Szarański powiedział, że chciałby aby wszyscy Żydzi zamieszkali w Izraelu.

8 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami tramwaj przy dzielnicy Szuafat we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie został ranny, ale tramwaj jest uszkodzony.

8 listopada 2016 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę nazywając Wzgórze Świątynne w Jerozolimie arabską nazwą „al-Haram Sharif”, bez jakiejkolwiek wzmianki o starożytnej światyni żydowskiej w tym miejscu.

9 listopada 2016 r. minister edukacji Naftali Bennett gratulował rano Donaldowi Trumpowi wygranej w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. „Jest to zwycięstwo prawdy nad starymi rozpadającymi się założeniami, zwycięstwo prostych ludzi nad interesami walących się na naszych oczach elit.” Dodał, że zwycięstwo Trumpa będzie okazją, aby Izrael wycofał się z pomysłu dwupaństwowego rozwiązania. Wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała: „Spodziewam się, że spełni obietnicę przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Będzie to ważny historyczny krok.” Premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Będziemy razem współpracować, aby osiągnąć bezpieczeństwo, stabilność i pokój w naszym regionie. Silne więzi między Stanami Zjednoczonymi i Izraelem opierają się na wspólnych wartościach, zainteresowaniach i przeznaczeniu. Jestem pewien, że prezydent-elekt i ja, w dalszym ciągu będziemy wzmacniać wyjątkowe więzi pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, i wzniesiemy je na nowy poziom.”

9 listopada 2016 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować śrubokrętem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Huwara przy Nablusie w Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

9 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w rejonie bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

9 listopada 2016 r. syryjski pocisk moździerzowy spadł przed południem na izraelskich Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny i nie odnotowano żadnych szkód.

9 listopada 2016. Siły Obronne Izraela zaatakowały pozycje syryjskiej artylerii na Wzgórzach Golan. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

10 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochody w pobliżu osiedla Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

10 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano koktajlami Mołotowa izraelskie pojazdy wojskowe w pobliżu Ramallah w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 1 Araba.

10 listopada 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się rano z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Rivlin powiedział: „”Rosja zawsze odgrywała ważną rolę w naszym regionie, obecnie być może bardziej niż kiedykolwiek. Stoimy w obliczu wielu wyzwań, a zarazem możliwości czasowych i musimy być przygotowani na jedno i drugie.” Minister rolnictwa Uri Ariel spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Levinem. Podpisano długoterminową umowę o współpracy w dziedzinach rolnictwa, technologii wodnych i rozwoju przemysłu mlecznego. Później doszło do spotkania premiera Benjamina Nethaniahu z Dmitrijem Miedwiediewem. Obaj politycy zadeklarowali współpracę w walce z terroryzmem. Miedwiediew powiedział: „Terroryzm zagraża całej kuli ziemskiej, ale tutaj, w tym regionie, jest on odczuwalny szczególnie surowo. Federacja Rosyjska również cierpi od terroryzmu. W świetle tych faktów musimy współpracować w walce z terroryzmem, i odnosi się to do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Dzięki wspólnym wysiłkom musimy zniszczyć zierno terroryzmu, które leży w rękach ISIS … Izrael jest naszym ważnym partnerem w obszarze gospodarki. Musimy przyśpieszyć współpracę gospodarczą i handlową. Dzlatego dzisiaj spotkaliśmy się i podpisaliśmy umowy. W Rosji istnieją szczególne warunki rolnicze, a w Izraelu istnieją technologie, których połączenie może przynieść duże korzyści.”

10 listopada 2016 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy rozbiły grupę terrorystyczną działającą w Samarii i Jerozolimie. Aresztowano 9 terrorystów oraz przejęto laboratorium produkujące improwizowane ładunki wybuchowe, w którym znaleziono 120 kg materiałów wybuchowych.

10 listopada 2016 r. ministerstwo obrony zleciło zakup kilkuset zestawów systemów aktywnej obrony Trophy dla pojazdów pancernych. System jest produkowany przez koncern Rafael. Prawdopodobnie w systemy obrony aktywnej zostaną wyposażone wszystkie czołgi Merkava IV oraz nowe transportery opancerzone Tiger.

11 listopada 2016 r. ministerstwo spraw zagranicznych przygotowało poufny raport, który jest wstępną analizą przyszłej polityki Stanów Zjednoczonych po objęciu rządów przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Raport stwierdza, że Trump nie patrzy w rozsądny sposób na Bliski Wschód i bardzo prawdopodobne jest, że będzie dążył do zmniejszenia zaangażowania Stanów Zjednoczonych w regionie. Głównym przesłaniem raportu jest stwierdzenie, że wypowiedzi Trumpa wskazują, że będzie on chciał skupić się na wewnętrznych sprawach, równocześnie wzmacniając międzynarodową pozycję Ameryki. W praktyce może oznaczać to izolacjonizm Stanów Zjednoczonych. W swoich licznych wypowiedziach Trump bardzo mocno okazywał poparcie dla Izraela, jednak nawet i one były pełne sprzecznych stwierdzeń. Z jednej strony mówił, że Izrael musi zapłacić za amerykańską pomoc wojskową, a z drugiej strony mówił, że pomoc wojskową dla Izraela spostrzega jako wielką inwestycję. Z pewnością priorytetem dla nowego rządu będzie ożywienie procesu pokojowego izraelsko-palestyńskiego. Równocześnie Trump poparł przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i rozbudowę żydowskich osiedli. Podobnie sprzeczne wypowiedzi Trumpa dotyczą porozumienia nuklearnego z Iranem. Z całą pewnością, trudno jest przewidzieć politykę zagraniczną nowej administracji, i może ona przynieść duże zmiany w stosunkach z amerykańskimi sojusznikami na całym świecie.

11 listopada 2016 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon ostrzegł, że niektórzy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ planują przyjęcie w najbliższych dniach uchwały przeciwko Izraelowi. „Od pewnego czasu z różnych źródeł słyszymy, że są próby, aby wykorzystać okres przejściowy po wyborach i podjąć w Radzie Bezpieczeństwa uchwałę przeciwko państwu Izrael. Pracujemy na wielu frontach, w tym z nadchodzącą administracją i rządem Stanów Zjednoczonych, jak również z innymi państwami, aby zapobiec takiej jednostronnej rezolucji. Minister spraw zagranicznych jednego z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa powiedział mi otwarcie, że planował pod koniec roku przyjazd do Nowego Jorku, aby pomóc w przeforsowaniu jednostronnej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa. Informacje takie traktujemy bardzo poważnie. Mam nadzieję, że pod tym względem polityka Ameryki nie zmieni się. I nie poprze jednostronnej rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa, która na pewno nie zwiększy bezpieczeństwa w naszym regionie. Jestem w bliskim kontakcie z amerykańskim ambasadorem w ONZ, Samantą Power, która powiedziała mi, że tak długo, jak propozycja takiej rezolucji nie zostanie przedstawiona, ona nie ma nic do powiedzenia. W różnych amerykańskich gazetach czytaliśmy artykuły wzywające prezydenta Obamę do podjęcia takich kroków. Wczoraj bardzo uważnie słuchałem prezydenta Obamę, który powiedział, że zamierza w uporządkowany sposób przekazać władzę, aby zapewnić sprawną kontynuację rządów – i mam nadzieję, że słowa te odnoszą się także do stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa i dobrych więzi między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Mamy bardzo dobre stosunki z obecną administracją. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich silnego poparcia w ONZ. Wierzę, że będzie to kontynuowane.”

 

 

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Dla niewtajemniczonych…to zaledwie 3 zwykle dni z zycia malenkiego mocarstwa…mozna stacic zmysly…lub wykazac sie „zydowska glowa” i … byc przykladem dla reszty swiata.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.