Uncategorized

Izrael zostanie eksporterem gazu. Pierwszy kontrakt zawarto z Jordanią

Wyceniany na 10 mld dol. kontrakt z arabskim sąsiadem zapewni pieniądze na eksploatację gigantycznych podmorskich złóż gazu u brzegów Izraela.
Jordański koncern energetyczny National Electric Power Company przez 15 lat będzie kupować gaz wydobywany z podmorskich złóż Lewiatan u brzegów Izraela – przewiduje kontrakt zawarty z jordańską firmą przez amerykańską spółkę Noble Energy, głównego właściciela koncesji na eksploatację tych złóż. Negocjowana od dwóch lat umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez władze Izraela i Jordanii.

Wyceniany na 10 mld dol. kontrakt umożliwi sfinansowanie inwestycji w wydobycie gazu ze złóż Lewiatan, które ma się rozpocząć w 2019 r. lub rok później.

Już w zeszłym roku władze Izraela zgodziły się na budowę gazociągu o długości 15,5 km, który ma dostarczać gaz do Jordanii.

Gazowe ambicje Izraela

Odkryte w 2010 r. podmorskie złoża kryją ok. 450-650 mld m sześc. gazu. Odkrycie ich diametralnie zmieniło status Izraela, który dotąd w branży energetycznej był mocno uzależniony od importu, a błękitne paliwo sprowadzał z Egiptu.

Odkrycie podmorskich złóż zmniejszy zależność Izraela od importu energii, a jednocześnie pozwoli Izraelowi zarabiać na eksporcie gazu.

W tym roku, po odmrożeniu stosunków dyplomatycznych z Turcją, premier Izraela proponował Turcji współpracę przy eksporcie gazu do Europy. Plan ten zakłada ułożenie podmorskiego gazociągu z izraelskich złóż przez Cypr do Turcji, skąd byłby wysyłany do Europy.

Izrael rozmawia także o dostawach własnego gazu do Egiptu. Pod koniec lat 70. Egipt zawarł z Izraelem umowę gaz za pokój, na której podstawie Egipt po ulgowej cenie sprzedawał swój gaz Izraelowi. Ale po arabskiej wiośnie na początku tej dekady gazowe instalacje w Egipcie uległy dewastacji i wydobycie gazu spadło tak bardzo, że w ostatnich latach Egipt miał problemy z zaspokojeniem krajowego zapotrzebowania.

Jeden z rozważanych w Izraelu planów przewiduje też podłączenie nowych podmorskich złóż gazu odkrytych w Egipcie do gazociągu, którym surowiec ze złóż Lewiatan byłby eksportowany do Europy.

http://wyborcza.biz/biznes/1,148286,20753746,izrael-zostanie-eksporterem-gazu-pierwszy-kontrakt-zawarto.html?disableRedirects=true

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.