Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

13 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu poinstruował swoich ministrów by się powstrzymali od komentowania wyborów Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. „Prezydent-elekt i ja postanowiliśmy niebawem się spotkać w celu omówienia wszystkich ważnych spraw pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem … Trump wyraził głęboką przyjaźń dla Izraela.”

13 listopada 2016 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w miejscowości Riszon LeZion jeden mieszkaniec zachorował na wirusa Zika. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono, że w szerokim promieniu wokół jego domu zostaną rozpylone pestycydy, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się tego groźnego wirusa, przenoszonego przez komary. Do tej pory potwierdzono 10 przypadków zakażenia się Zika w Izraelu.

13 listopada 2016 r. trzy agencje ratingowe Fitch, Moody’s oraz Standard and Poor’s podniosły rating kredytowy Izraela do poziomu „A+”. Wskazano stabilny wzrost gospodarczy i niskie zadłużenie krajowe, jednak zagrożeniem dla Izraela pozostaje niestabilność całego Bliskiego Wschodu. Stwierdzono także, że eksploatacja złóż gazu ziemnego może być dodatkowym korzystnym impulsem dla rozwoju gospodarki Izraela, w którym w ostatnich latach odnotowano niewielki spadek wzrostu PKB. Jako przyczyny spowolnienia wskazano niską wydajność pracowników, spadek świadowego handlu oraz wyzwania związane z konkurencyjnością. W czynnikach geopolitycznych wskazano, że w najbliższej przyszłości są niewielkie szanse na osiągnięcia porozumienia pokojowego z Palestyńczykami.

13 listopada 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowiauznała izraelski zespół szpitali polowych za najlepszy na świecie. Ranking wskazuje, że Izrael jest światowym liderem w dziedzinie ratownictwa medycznego. Wojskowy szpital polowy jest wykorzystywany podczas kataklizmów i jest wysyłany z pomocą medyczną w różne regiony świata.

14 listopada 2016 r. Sąd Najwyższy odrzucił petycję o opóźnienie ewakuacji żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Sędziowie orzekli, że likwidacja osiedla odbędzie się 25 grudnia 2016 r. Mieszkańcy osiedla odwołali się bezpośrednio do premiera Netanjahu, apelując, aby likwidacja osiedla nie odbyła się pierwszego dnia święta Chanuka.

14 listopada 2016 r. Magen David Adom uruchomiło pierwszy na świecie podziemny bank krwi. Wybudowany obiekt spełnia najwyższe standardy odporności na ataki rakietowe oraz ataki z użyciem broni chemicznej lub biologicznej. Jego budowa kosztowała 25 mln dolarów.

14 listopada 2016 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas skrytykował wczoraj przyjętą przez izraelski rząd ustawę muezina. Ostrzegł Izrael o konsekwencjach przyjęcia tej uchwały, grożąc, że może ona zakończyć się katastrofą. Rzecznik Abbasa, Nabil Abu Roudina powiedział, że w sprawie tej Autonomia Palestyńska wystąpi do Rady Bezpieczeństwa ONZ i innych międzynarodowych organizacji.

14 listopada 2016 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Indiach ze swoim odpowiednikiem Pranaba Mukherjee. Rivlinowi towarzyszy 40 izraelskich przedsiębiorców, którzy będą podpisywali umowy o współpracy w dziedzinach obrony, rolnictwa i przemysłu wodnego.

 14 listopada 2016 r. grupa 127 żołnierzy międzynarodowych sił obserwacyjnych UNDOF powróciła po dwóch latach do swojej bazy Faour na syryjskiej części Wzgórz Golan. Żołnierze pochodzą z Fidżi i Nepalu. Do ich zadań będzie należało przywrócenie monitorowania sytuacji w strefie buforowej pomiędzy Izrael a Syrią.

15 listopada 2016 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował, że dzięki podjętym działaniom bezpieczeństwa liczba ataków terrorystycznych w Jerozolimie spadła o 40%. „Po raz pierwszy od zjednoczenia miasta, w dzielnicach Wschodniej Jerozolimy utworzono posterunki policji. W najbliższych latach będą one obsadzone przez siły policji i służb bezpieczeństwa, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w tych dzielnicach. Z drugiej strony sytuacja pogorszyła się na drogach Judei i Samarii, a szczególnie w obszarze Gusz Etzion i Hebronu. W tym obszarze nastąpił wzrost liczby ataków przy użyciu kamieni.” Sytuacja ta jest stale monitorowana, a odpowiednie służby pracują nad znalezieniem rozwiązania tego problemu

 15 listopada 2016 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Jesteśmy w stałym kontakcie z Rosją. W ciągu ostatniego roku cztery razy spotkałem się z Putinem. Staramy się uniknąć incydentu pomiędzy Siłami Obronnymi Izraelaa rosyjską armią. Jak do tej pory nie było żadnego takiego incydentu, i mamy nadzieję, że nadal tak będzie. Rzeczywistość na Bliskim Wschodzie bardzo szybko się zmienia, i nie zawsze naszym kosztem. Musimy zachować jedność i siłę.”

15 listopada 2016 r. w odpowiedzi na zwiększoną obecność rosyjskiej floty (lotniskowiec „Admirał Kuzniecow„) u wybrzeży Syrii, izraelska marynarka wojenna zwiększyła obsadę swoich okrętów. Poinformowano, że dotyczy to wzmocnieniu obsady ochrony cybernetycznej. „Nasze działania dotyczą ochrony przed możliwością infiltracji naszych systemów – trzeba upewnić się, że jeśli zaistnieje infiltracja, to infiltrator nie będzie w stanie spowodować żadnych szkód i zdobyć wywiadowcze informacje. Dlatego staramy się szybko identyfikować zagrożenia.”

15 listopada 2016 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Masri powiedział, że jego organizacja „posiada setki, a nawet tysiące rakiet, które mogą uderzyć w Tel Awiw, a nawet w dalsze cele za nim.”

15 listopada 2016 r. podsekretarz jordańskiego ministerstwa spraw islamu, Abdullah Abbadi potępił izraelską „uchwałę muezina”, nazywając ją kłamliwą i nieistotną. „Okupant nie może dokonywać żadnych historycznych zmian w mieście, które zajmuje, a rzeczy musi pozostawić bez dokonywania zmian.” Abbadi podkreślił, że wezwanie muezinów z głośników meczetu Al-Aksa pozostanie nie zmienione na zawsze.

16 listopada 2016 r. żydowska organizacja Ateret Cohanim złożyła do sądu wniosek o eksmisję 9 arabskich rodzin z dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Eksmisja dotyczy domów, które zostały wzniesione na gruntach do których prawo własności należy do Żydów. Dotychczas organizacja złożyła podobne wnioski dotyczące 72 takich arabskich rodzin. W obszarze tym na początku XX wieku istniała społeczność jemeńskich Żydów.

 16 listopada 2016 r. Kneset przyjął we wstępnym czytaniu projekt uchwały dążącej do normalizacji statusu żydowskich osiedli w Samarii i Judei, aby uchronić je przed przyszłymi komplikacjami prawnymi. Uchwała stanowi, że osiedla zostały utworzone przez izraelski rząd, bez żadnych ukrytych motywów. Ważnym punktem uchwały jest wzmianka mówiąca, że jeśli nikt nie może udowodnić prawa własności do spornych działek, wówczas są one uznawane za własność izraelskiego rządu w Judei i Samarii. Z drugiej strony, jeśli ktoś potrafi udowodnić własność, wówczas działki te są konfiskowane i przeniesione na własność izraelskiego rządu, a osoba będąca dawnym właścicielem otrzymuje alternatywną działkę. Konfiskata będzie obowiązywać do czasu podjęcia decyzji o statusie obszaru i przyszłości żydowskiego osadnictwa na terytoriach. Projekt uchwały poparło 58 posłów, przy sprzeciwie 50 posłów.

16 listopada 2016 r. grupa uzbrojonych terrorystów zaatakowała rano patrol palestyńskich policjantów w Nablusie, w Samarii. Doszło do gwałtownej wymiany ognia, w której zginęła 1 Palestynka, a rannych zostało 3 policjantów.

17 listopada 2016 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami samochód palestyńskiej policji w Hebronie, w Judei. Pojazdem jechał rzecznik prasowy palestyńskiej policji.

17 listopada 2016 r. izraelska armia po raz pierwszy podjęła działania przeciwko palestyńskim zakładom zanieczyszczającym środowisko. Rano izraelscy żołnierze wkroczyli do zakładu produkującego węgiel drzewny w miejscowości Jaabed, na północy Samarii. Skonfiskowano urządzenia zakładu, osiem ciężarówek oraz 160 ton drzewa. Działania podjęto w koordynacji z administracją cywilną w obszarze „B” Autonomii Palestyńskiej. Wcześniej przez dłuższy czas prowadzono negocjacje w sprawie eliminowania zanieczyszczenia środowiska, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Płk Achvat Ben-Hur ostrzegł Palestyńczyków, że jeśli nie będą zamykać zakładów produkujących węgiel drzewny, to Izrael będzie kontynuował podobne działania w przyszłości, aby w ten sposób eliminować źródła zanieczyszczenia środowiska.

17 listopada 2016 r. minister zdrowia Jaakov Litzman wprowadził zakaz dystrybucji słodkiego mleka czekoladowego w izraelskich szkołach. „My, Izraelczycy mamy jedną z najwyższych konsumpcji cukru, a co czwarte lub co piąte dziecko jest otyłe. Musimy to zatrzymać, musimy przestać podawać dzieciom te śmieci. Jest to szkodliwe dla zdrowia naszych najmłodszych.” Ministerstwo zdrowia razem z ministerstwem edukacji rozpoczęło kampanię podnoszenia świadomości na temat znaczenia zdrowej diety. Podjęto także starania, aby z subsydiowanych przez państwo posiłków szkolnych usunąć lub zmniejszyć dania wysokokaloryczne, o wysokiej zawartości tłuszczy i cukrów. Według danych dostarczonych przez Centralne Biuro Statystyczne, 44% Izraelczyków ma nadwagę. Jest to jeden z najwyższych poziomów otyłości na świecie.

17 listopada 2016 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Przy zatrzymanych znaleziono granaty i noże.

17 listopada 2016 r. Anti-Defamation League poinformowała o niespotykanym wzroście antysemityzmu w Ameryce. Jonathan Greenblatt powiedział: „Amerykańska społeczność żydowska, nasza wspólnota, nie widziała takiego poziomu antysemityzmu w głównym nurcie dyskursu politycznego i publicznego od 1930 roku. Niestety, jest on dzisiaj dopasowany do poziomu eskalacji nienawiści wobec innych mniejszości.”

Nadeslal Efraim

z ostatniej chwil

 

 

 

 

 

http://www.izrael.badacz.org/

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. „Światowa Organizacja Zdrowia uznała izraelski zespół szpitali polowych za najlepszy na świecie. Ranking wskazuje, że Izrael jest światowym liderem w dziedzinie ratownictwa medycznego. Wojskowy szpital polowy jest wykorzystywany podczas kataklizmów i jest wysyłany z pomocą medyczną w różne regiony świata.”
    Całkiem niedawno ta sama organizacja potępiła Izrael, imputując coś odwrotnego. Cóż, tu zamiast werbalistyki i kłamliwych haseł przemówiły nagie fakty.
    Zapewniam, że oni sobie odbiją tę zniewagę. Powrócą na właściwy tor…

  2. „My, Izraelczycy mamy jedną z najwyższych konsumpcji cukru, a co czwarte lub co piąte dziecko jest otyłe. Musimy to zatrzymać, musimy przestać podawać dzieciom te śmieci. Jest to szkodliwe dla zdrowia naszych najmłodszych.”

    Mogę kupić od nich po przecenie? 🙂 Serio, podoba mi się ta akcja, niech się dzieciaki zdrowo chowają.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.