Uncategorized

„Dla tęczowego Boga”

Poruszająca kolęda Grzegorza Turnaua i Magdy Umer:

„Bóg się rodzi, Cyganiątko/obok niego śpi jagniątko/Bóg się rodzi, Pakistańczyk/słońce mu we włosach tańczy” – śpiewa duet Turnau/Umer do słów Jarosława Mikołajewskiego.

„Najbardziej gorące miejsce w piekle jest zarezerwowane dla tych, którzy w okresie kryzysu moralnego zachowują swą neutralność” – napisał kilka dni temu Grzegorz Turnau na swoim profilu na Facebooku, cytując słowa Dantego Alighieri. „Żyjemy tylko w takich czasach, jakie sami sobie urządzamy. Ale urządzamy je też naszym dzieciom. Wnukom. Kotom i psom. Nie bądźmy obojętni” – apelował artysta, wywołując żywiołowy odzew.

Teraz doczekaliśmy się swoistej kontynuacji tego apelu, kolędy „Dla tęczowego Boga”, w której znaleźć można m.in. wzruszające odniesienia do tragedii mieszkańców pogrążonej w krwawej wojnie Syrii oraz uchodźców z Bliskiego Wschodu. „Ach, jak pięknie się rodzić czy w Aleppo, czy w Łodzi…/Ach, jak trudno się rodzić w wodzie, chłodzie, o głodzie…”. A także: „Ach, jak trudno się rodzić w małej łodzi na wodzie…”.

Jedna ze zwrotek przypomina oczywisty fakt, o którym wielu chrześcijan, także w Polsce, zapomniało. Że przecież: „Bóg się rodzi, Cyganiątko”, „Bóg się rodzi, Pakistańczyk”.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1686670,1,poruszajaca-koleda-grzegorza-turnaua-i-magdy-umer-dla-teczowego-boga.read

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Co tu powiedziec, koleda piekna nawet jezeli jako Zyd to z koledami duzo wspolnego nie mam. Dzieci sie powinny rodzic do lepszego swiata, zgadzam sie. Ale dltaego ze nie ma kraju raju, nie znaczy ze dzieci sie rodzic nie powinni. Jak sie dzieci nie urodza, to kto ten swiat naprawi?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.