Uncategorized

Trumpoza – to początek końca tej cywilizacji


Polski Trump ma twarz zakompleksionego, pełnego złości i urazów prowincjusza, nieznającego życia ani świata, społecznie i technologicznie niepełnosprawnego i całkowicie zdanego na pomoc i obsługę. Jest pogrążony w iluzjach, fantasmagoriach i lękach, których jesteśmy zakładnikami. Jego paranoja staje się paranoją narodu.

Rosyjski Trump jest starym szpiegiem i mafioso. Bezwzględny, cyniczny i diabolicznie sprawny. Trzyma za twarz Rosję i „bliską zagranicę”, nie wahając się przed niczym. Chce panować nad połową świata i bodajże dopnie swego. Ma wiele miliardów dolarów, ale to wciąż za mało, żeby żyć.

Chiński Trump jest wyrachowanym prezesem największej firmy świata „Made in China” i twardogłowym gensekiem najpotężniejszej, najbardziej bezwzględnej i skorumpowanej organizacji politycznej współczesnego świata, Komunistycznej Partii Chin, zarządzającej kosmosem bezwstydnego, brutalnego kapitalizmu pod osłoną komunistycznych haseł. Diabelskie Imperium Cynizmu.

Turecki Trump jest karierowiczem i bigotem, opanowanym narastającą żądzą nieograniczonej władzy, niepohamowanym w represjach i nie znającym wstydu w populistycznej retoryce.

Węgierski Trump jest kutym na cztery nogi technokratą, niepostrzeżenie przeistoczonym w autokratę, bezwzględnie wykorzystującym narodowe kompleksy swoich współobywateli, historyczne urazy i zawiedzione ambicje. Nieznany mu jest wstręt do faszystowskiej bojówki, agresywnego szowinizmu i mitomanii.

Amerykański Trump jest wszak największym Trumpem, bo w Ameryce wszystko musi być „naj”. Niebywały, groteskowy bufon, patologiczny narcyz, manipulator, kłamca, oszczerca, potwarca, oszust, mizogin, ksenofob, szowinista, brutal i ignorant. Żałosny chciwiec, bez krzty odpowiedzialności za swe słowa i czyny, wyzbyty wszelkiego samokrytycyzmu, wszelkich hamulców i wszelkiego wstydu. Postać zbyt absurdalna i zbyt przerażająca, aby śmieszyć, gdyby miał być tylko kabaretową fikcją. Nocna mara świata, nad którym zaszło Słońce. Jakże naiwni są ci, którzy widząc to ze wszech miar patologiczne indywiduum i słuchając wygadywanych przez niego bredni, tego potoku wzajemnie sprzecznych nonsensów, zmieszanych z inwektywami, kłamstwami i oszczerstwami, mają jeszcze nadzieję. Nie, żaden „system” nie powstrzyma Donalda Trumpa i jego monstrualnego PiS à la USA przed globalnym awanturnictwem, destrukcją państwa, demontażem demokracji i korumpowaniem gospodarki narodowej pod dyktando bandy zepsutych do cna miliarderów, którzy jak nigdy wcześniej dorwali się do władzy, w całej jej pełni.

To będzie pogrom. To początek upadku Stanów Zjednoczonych i wielka rekonkwista – odsuwające się od świata i zapadające w siebie Stany ustąpią pola Rosji i Chinom. Świat nie będzie już miał ani taty, ani nawet policmajstra. Będzie jak podwórko, na które dzieci boją się wyjść, gdy pod trzepakiem stoją „ci duzi chłopcy”.

Co łączy wszystkich Trumpów? Nieograniczone ambicje, cyniczny i bezwstydny populizm, pogarda dla reguł demokratycznego państwa prawa, apoteoza egoizmu, igranie z ogniem nacjonalizmu. Koniec z polityką umacniania pokoju i praw człowieka. Koniec z ONZ, z walką o klimat i ochronę zasobów. Niech żyje stare! Niech żyje wyzysk, wojna handlowa, monopol, handel bronią, dzika eksploatacja zasobów przyrody! Niech żyje „America first”, „Poland first”, „Russia first”, „France first” i w ogóle wielkie „first” – jak świat długi i szeroki. Zbudujemy wspaniałą Trump Tower aż do nieba. Będzie z czego skakać.

A więc historia zatacza koło. Znów świat stał się igrzyskiem pychy wiecznie zwaśnionych królów, karmiących swe nieokiełznane ambicje pożyczką i krwią. Polityka odpowiedzialności i solidarności, prawo ponad siłą, współpraca w miejsce brutalnej rywalizacji, wykształceni i kulturalni ludzie w elitach władzy – to był tylko sen. Śnił go sobie przez parę dekad bogaty Zachód, aż go lud obudził. Narody znudziły się patrzeniem w telewizor i słuchaniem drętwych gadek o demokracji, równości i prawach człowieka. Ani to ciekawe, ani się do garnka nie mieści.

Narody przełączyły się więc na seriale i reality-shows, pokazujące tłuszczę i jej wspaniałe samopoczucie. Wspaniałe samopoczucie, którego objawem jest w tym wypadku wściekłość i pogarda. Trumpy wiedzą, jaki zrobić użytek z ludzkiej pogardy, pychy, złości, lęku i (nierzadko zrozumiałej) frustracji. Wiedzą, jak z prostych ludzi zrobić prostaków, jak z mas uczynić gawiedź, jak wyciągnąć z ludzi to, co w nich najgorsze – resentyment, egoizm, chciwość i zawiść.

Wiedzą, jak zedrzeć ze wspólnoty woal miłości i dobrać się do mrocznych pokładów nienawiści. Ci kucharze wiedzą, jak gotuje się tę diabelską faszystowską miksturę, którą znowu zachłystuje się świat. Minie wiele lat, zanim znowu ją wyrzyga.

Trumpoza – to początek końca tej cywilizacji

Przyslala Rimma Kaul

rimma kaul

Kategorie: Uncategorized

8 odpowiedzi »

 1. „początek końca tej cywilizacji”? Mam dla Pana, profesorze, wiadomość: Trump nie dopuści do upadku naszej cywilizacji, a winę za upadek (to, co już się stalo) ponoszą w jednakowym stopniu liberalni smolarze i islamscy agresorzy.

 2. Szanowny pan profesor wyładowuje się w bezsinej złości nie mogąc przeboleć, że przegrała wybory partia jego pupili. Parabolą spina cały swiat, by nie rozpoznano jego prawdziwych motywacji. Nie wiem, czy chodzi mu o nowy światowy trend, którego obawia się, czy o to, że nie potrafi przyznać uczciwie, iż liberalizm lewicowy zbankrutował. Na jedno wychodzi.
  Przy okazji wyładowuje się na nowym prezydencie za to, że nie wygrała jego pupilka antysemitka, która za afery, w których uczestniczyła, za manipulacje medialne, jakich się dopuściła, powinna siedzieć. I może ją zamkną. Wtedy pan profesor chyba powie, że prezydent jest terrorystą. „Pod publiczkę”. Frustracja dyktuje zasób stosowanych słów. Zaiste wielka frustracja.
  Wewnętrzne sprawy Ameryki, to nie jego sprawa. Kwalifikacje moralne niech pozostawi historii. Czy ma powrócić do Polski polityczna poprawność, pseudo-liberalizm – wraz z armią dżihadystów? Nie, nie kocham PISu i ONRu. Nie kocham Rydzyków i Muchomorków. Nawet nie mieszkam w Polsce. To bardzo ambiwalentne, ale dla Polski mniejszym złem jest polski katolicki ciemnogród, niż potop muzułmański. Francja i Niemcy niech służą za przykład. Liberalna lewica tego nie jest w stanie pojąć. Popatrzcie co siędzieje w Szwecji.
  A czy PO rządząc sporo lat wyeliminowała antysemityzm? Pamientam, antysemickie rzygi inernetowe były też wtedy, nawet było tego więcej. Przedstawiciele Polski w UE i w ONZ, wbrew faktom, głosują i głosowali przeciw Izraelowi, na którego pomoc tak bardzo liczą.
  Według pana profesora PIS, to partia hołoty i kretynów, a PO to elita intelektualna kraju. Jeśli elita, to dlaczego właśnie w czasach władzy tej partii kraj opuściły tysiące młodych i zdolnych ludzi?
  „Historia zatacza koło” Chyba słusznie. Nadszedł czas, by coś naprawić, nawet jeśli zaboli.
  A nienawiść nie zawróci historii.

 3. Kazdy z rych „Trampow” jest odpowiedzia na atmosfere w wyzej wymienionych krajach. Jest odpowiedzia na opinie wiekszosci obywateli , ktorzy ich wybrali. Mozna z tym sie zgodzic lub nie, lecz nie da sie tym faktom zaprzeczyc.

 4. Text ten jest emocjonalny, brutalny, ublizajacy, nie udokumentowany żadnym faktem, argumentem lub proba obiektywnej analizy. Jego język jest pełen pogardy i nienawiści czyli wlasnie w stylu który sam krytykuje.
  Takie teksty niczego nie wyjaśniają a tylko podsycaja nienawiść i mieszają ludziom w głowach. Szkoda je publikować bo sytuacja jest trudna i wymaga solidnej informacji i a nie emocji. Zapewne zaden z wymienionych polityków nie jest doskonały, ale konkurenci widać nie byli lepsi skoro nie zostali wybrani.
  A wrzucanie wszystkich krajów do jednego worka nic konstruktywnego nie wnosi do tematu. Inwektywy i straszenie ludzi końcem świata jest zwykła manipulacja.

 5. Okropny tekst. Nie da się czytać. sieje nienawiścią!!!

 6. Dobry artykol, ladnie napisany, bardzo szczegolny i spostrzegawczy. Zgadzam sie z nim w pelnosci nawet jezeli w mojej opinii jest za bardzo pesymistyczny. Mysle ze jeszcze z wysokich domow to skakac nie trzeba, jeszcze nie.

  Z jednym zdaniem tylko w tym artykole sie bardzo nie zgadzam. To ze jak Ameryka przestanie byc Tata swiata, swiat sie zawali. To na odwrot. amerykanska naiwna interwenja w historie swiata po WWII zrobila wiecej zlego anizeli dobrego. Niepotrzebna krew amerykanskich i innych zolnierzy, kobiet mezczyzn i dzieci sie wylala, polityczne bledy byly za duze (Cuba, Korea, Vietnam Irak i wiele innych).

  Jestem amerykaninem ktorego boli widziec kto zostal wybranym za naszego Prezydenta. Ale musze stwierdzic ze z jedna rzecza sie zgadzam z naszym Prezydentem, czas aby Ameryka wyszla ze swej roli taty, mamy i policjanta calego swiata. Kraje swiata powinny zaczac brac odpowiedzialnosc za swoje czyny bez szukania taty i mamy Ameryki. Kraje swiata musza walczyc o swoje interesy, zaden zolnierz amerykanski nie powinien zginac za innych. W tym wypadku najlepszym przykladem moze byc Izrael.

  Tak, Rosja i Chiny sa mocne i maja mocne tendencje imperialistyczne, ale to nie znaczy ze Ameryka ma to wszystko rozwiazac i kazdego bronic. Koniec roli taty i mamy swiata, tylko wzmocni Ameryke i bedzie lepsza dla calego swiata.

 7. Pisal to szlachetnie motywowany -skreslilem tu slowo, ktorego pierwotnie uzylem- medrek. Wprawdzie stylistyka i dobre intencje autora takiemu wnioskowi zdaja sie zaprzeczac, lecz rzeczywistosc, ktora jest takich sentymentow konsekwencja, zdecydowanie to dokumentuje. Alegoria? Zolw przewozacy skorpiona przez powodz. Zamien tam tylko w jej zakonczeniu niewiele: „Middle East” na „Islam”. Nie? A wiec to juz kwestia Twoich „progresywnych” religii. Najkrocej: Trampy i mowia i wioda sie jak glupki, ale mysla w realiach. Ich oponenci, i mowia i zachowuja sie swietnie, lecz wnioskuja, w swym mysleniu, jak glupki. Tak, tez bym wolal by jedno drugiego nie wykluczalo ale nawet Pan Bog nie byl az tak madry…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.