REUNION 69

Profile Reunion 69 – Majewski Janusz MAYK

Urodził się i ukończył studia w Polsce. Pracuje i mieszka w Szwecji. W Japoni na Uniwersytecie Kioto ma stałą ekspozycję swych prac. Janusz Majewski, MAYK. Uznawany za jednego z najlepszych rysowników Europy. Taką opinię o jego twórczości potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia.

Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczeń wybitnych polskich grafików, Józefa Mroszczaka i Henryka Tomaszewskiego, znalazł się w Szwecji i rozpoczął współpracę z prasą. Od 1975 na stałe zatrudniony został przez Sydsvenska Dagbladet gdzie pracuje do dzisiaj. W tym samym roku zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na rysunek polityczny w Knokke-Heist w Belgii. Ten gatunek twórczości jest specjalnością MAYK-a.

 

W redakcji dostaje zadanie zilustrowania głównego tekstu numeru. Rysunek nie może jednak być po prostu ilustracją tekstu. To powinien być komentarz często rozszerzający informacje pisane albo podkreślający ich znaczenie. W codziennych gazetach pracuje się szybko i MAYK, jak sam mówi, ma dla siebie trzy, cztery godziny. Ma w tym czasie nie tylko stworzyć rysunek, ale co najważniejsze musi najpierw wpaść na jego pomysł. Powinien on mieć wymowę polityczną lub podtekst społeczny zgodny ze stanowiskiem gazety. Jak mu się to udaje?

Najlepszą odpowiedzią mogą być opinie czytelników. Według jednej z ankiet duża część odbiorców gazety zaczyna jej lekturę od obejrzenia rysunku MAYK-a. Są nawet tacy, którzy uważają iż jego rysunkowe komentarze są bardziej wymowne niż teksty pisane.

 

Obok opinii czytelników ważna jest też ocena środowisk dziennikarskich. A ta jest jednoznaczna. Widać to po ilości tytułów prasowych, które zamieszczają rysunki MAYK-a. Obok stałego Sydsvenska Dagbladet są to m.in.: Helsingin Sanomat (Finlandia), Frankfurter Allgemeine Zeitung i Der Spiegel (Niemcy), Affärsvärlden, polskie dzienniki Rzeczpospolita (WWWarszawa) i Głos Wielkopolski (Poznań) oraz tygodnik Wprost (ogólnokrajowy tygodnik polityczno społeczny).

Nie jest to pełna lista bo często również i inne pisma choćby New York Times czy Życie Warszawy (Warszawa), sięgają po szczególnie udane i trafne rysunki.

 

MAYK często też pokazuje swoje rysunki na wystawach. W tym roku np. miał taką ekspozycję w Warszawie w galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W Szwecji natomiast prezentację urządzono w Galerii Ängeln w Lund. Ale chyba najważniejsze wydarzenie dla MAYK-a miało miejsce 23 maja br. w Sztokholmie. Wręczono mu wówczas przyznane przez Towarzystwo EWK prestiżowe stypendium dla najlepszego rysownika w Szwecji w 2001 roku.

EWK jest pseudonimem legendarnego szwedzkiego rysownika prasowego Ewerta Karlssona, który przez kilkadziesiąt lat zaopatrywał w doskonałe polityczne rysunki sztokholmskie gazety a głównie Aftonbladet. Nieżyjący już Karlsson, który otrzymał nawet za swą twórczość tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Linköping, ufundował stypendium jako wyróżnienie dla czołowych swych następców.

Jednym z nich jest właśnie Janusz Majewski, który stworzył i rozwinął swój styl rysunku, posługując się własnym talentem, umiejętnością obserwacji i kojarzenia, wiedzą i ogromnym poczuciem humoru. Dowodem poczucia humoru nie tylko laureata ale i ludzi skupionych w Towarzystwie EWK były wypowiedzi padające podczas uroczystości przekazania stypendium w rodzaju: „Polska straciła, Sydsvenska zyskała…”.

Dowód przyznania stypendium wręczyła MAYK-owi Alice Karlsson wdowa po EWK a w uroczystości, uczestniczył również Ambasador RP Marek Prawda.

Michal Haykowski

Janusz jest mezem Fryderyki Elkany

Inne profile  TUTAJ

Kategorie: REUNION 69

2 odpowiedzi »

  1. Bedzie zyl dlugo !!!!
    Pogloski o Jego odejsciu byly wyraznie przesadzone.
    Gabrys

  2. Poza tym to uroczy i wielce kulturalny Pan,oraz kiedyś ,jak pamiętam, swietny kompan!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.