Uncategorized

Plac im. Marka Edelmana w Paryzu

Z Paryza donosi

Jerzy Klechta

 


 

Ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim Marek Edelman ma swój plac w stolicy Francji.
Rada Paryża decyzję podjęła w 2013 r. i zrealizowała ją teraz. Plac znajduje się w XI dzielnicy stolicy.
plats-edelmana

„Jestem zachwycony i zadziwiony” – powiedział o paryskim placu nazwanym imieniem Marka Edelmana  wiceprezes żydowskiego ośrodka kulturalnego im. Medema w Paryżu.

„Zachwycony”, – rozwijał swą myśl  Emile Papiernik –  „bo ośrodek im. Medema jest spadkobiercą idei Bundu (żydowskiego ruchu socjaldemokratycznego. Władimir Medem /1879-1823/ był jednym z jego głównych teoretyków), któremu Edelman był do końca wierny”.

„Zadziwiony, bo Rada Paryża nie powiadomiła nas o swej decyzji, choć to nasze stowarzyszenie wystąpiło po śmierci tego bohatera powstania w getcie warszawskim, o uczczenie go nazwą ulicy lub placu paryskiego” – tłumaczył E. Papiernik, dodając: „sztandar Bundu, który owijał trumnę dra Edelmana, przysłaliśmy z Paryża”.

Pierwsza propozycja nazwania któregoś z placów stolicy Francji imieniem Marka Edelmana padła w r.2009. Rada Paryża podjęła wniosek w październiku 2013 a uchwałę 30 stycznia br.

Mer Paryża stwierdziła, że Marek Edelman, „uznany za bohatera, jest jedną z najważniejszych postaci żydowskiego ruchu robotniczego i jednym z najwspanialszych przykładów żydowskiego oporu przeciw nazizmowi”. Anne Hidalgo przypomniała, że „jest to jeden z historycznych przywódców powstania w getcie warszawskim” oraz że „był aktywnym działaczem Solidarności”. Wśród odznaczeń dla Edelmana wymieniła zarówno order Orła Białego, jak i Legię Honorową.

„To pewnie pierwszy plac na świecie noszący imię mego ojca” – powiedział w czwartek PAP, mieszkający w Paryżu syn Marka Edelmana, Aleksander.

To miejsce, położone jest w XI dzielnicy Paryża, na skrzyżowaniu ulic du Moulin Joly (pięknego młyna) i de la Fontaine au Roi (fontanny z królem). Otoczone jest kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Odkupicielki oraz ośrodkiem sportowym, z urządzeniami do ćwiczeń na zewnątrz. Po drugiej stronie znajduje się „auberge de jeunesse”, czyli tani hostel młodzieżowy.

Na niewielkim placu nie ma jeszcze tabliczek z nową nazwą, której nie znają pracownicy hotelowej kawiarni.

 

hidalgo

 Mer Paryża pani Anne Hidalgo, w uroczystej mowie uznała Edelmana za wybitną postać w walce z okupantem hitlerowskim i o wolną Polskę. Po śmierci Mordechaja Anielewicza przejął dowództwo w żydowskim ruchu oporu. Pani Hidalgo podkreśliła jego znaczącą rolę w „Solidarności”.  Działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie.Inicjatorami uczczenia pamięci Edelmana byli przed laty przedstawiciele żydowskiego ośrodka kulturalnego Włodzimierza  Medema. Ośrodek im. Medema jest spadkobiercą Bundu – idei żydowskiego ruchu socjaldemokratycznego. Medem był jego twórcą , zaś Edelman pozostał do końca życia wierny tym ideom

 

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Co jej szkodzi ? Podlizac sie gminie zydowskiej. Merostwo Paryza jest jedno z najbardziej zaklamanych instytucji we Francji. Nielegalnie (wg prawa fr. jest zabronione obchodzic swieta religijne w publicznych miejscach), Delanoe – poprzedni mer – zaczal obchodzic „ramadan” w budynku Rady Paryza (Hôtel de Ville), gdy byly prefekt (prawicowy) spytal za jakie pieniadze na 1 wieczor merostwo wydalo przeszlo 90 tys. euro – nie dostal odpowiedzi albowiem szybko zastapil go prefekt lewicowy. (Mam kopie tego listu, jesli kogos to interesuje).
  Hidalgo kontynuuje te „zabawe.”
  Czy wiecie, ze Ville de Paris, merostwo Paryza, sie zgodzilo na sprzedaz wielu dzielnic paryskich krajom jak Qatar, Arabia Saudyjska ? Pola Elizejskie, bogata dzielnica Trocadero, najbogatsze hotele juz nie naleza do Paryza. Prostytucja, ze az hej !
  Wiec co szkodzi, nazwac jeden placyk (bo nie jest to tkzw. Plac, co widac zreszta na zdjeciu) nazwiskiem zydowskim.
  Nie wpadajmy naiwnie w pulapki (Medem, zadowolony, jest lewacki).
  ——
  A znam te administracje od wewnatrz… bo dla nich pracowalam : Jesli rozumiecie troche francuski :
  Antisémitisme poubellique à la française
  http://ajm.ch/wordpress/?p=381
  Jesli nie znacie jezyka, w skrocie : Wyrzucali ksiazki na tematy zydowskie. Zaczelam bronic pierw ksiazki, potem siebie, bo po tym sie na mnie znecali i jeden kolega, w pracy, mocno mnie kopnal…
  Wytoczylam im proces (administracji merostwa, takze koledze).
  Oba procesy wygrane, pomimo ze … „antysemityzm” nie zostal uznany przez lewackie sady francuskie.
  P.S. Zadne tak zwane „antyrasistowskie” organizacje nie poparly mnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.