Uncategorized

Wiadomosci z Izraela

28 stycznia 2017 r. duże opady śniegu sparaliżowały w nocy komunikację w Górnej Galilei i na wzgórzach Golan. W Safedzie spadło 10 cm śniegu, a podmuchy wiatru osiągały prędkość 131 km/h. Na górze Hermon spadło 50 cm śniegu. Do południa udrożniono wszystkie drogi w regionie. Na pozostałym obszarze kraju wystąpiły opady deszczu z burzami. W Akko zerwana linia energetyczna poważnie uszkodziła dom, w którym lekko ranna została jedna kobieta.
28 stycznia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z delegacją mieszkańców osiedla żydowskiego Ofra w Samarii. Po spotkaniu nakazał budowę 68 nowych mieszkań w osiedlu Ofra, które mają zastąpić 9 domów przeznaczonych na rozbiórkę w wyniku decyzji Sądu Najwyższego. Jest to wynik skargi zgłoszonej przez arabskich właścicieli ziemi, na której wybudowano te domy.

28 stycznia 2017 r. władze egipskie otworzyły na trzy dni przejście graniczne Rafah ze Strefą Gazy. Umożliwiono ruch w obie strony, z zaznaczeniem, że uznawane będą wyłącznie sytuacje humanitarne. Do Gazy powrócił lider Hamasu, Ismail Hanije. Wyjechał on ze Strefy Gazy we wrześniu, aby przeprowadzić pielgrzymkę do Mekki.
28 stycznia 2017 r. współprzewodniczący amerykańskiej partii Republikanów Marc Zell zasugerował, że opóźnienie decyzji prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy jest wynikiem prośby izraelskich urzędników. „Trump jednoznacznie opowiada się za przeniesieniem ambasady, ale postępuje ostrożnie ze względu na obawy wyrażone przez izraelskich urzędników. Trump wielokrotnie podkreślał, że jego administracja będzie respektować życzenia izraelskiego rządu i narodu w kwestiach dotyczących Ziemi Izraela, i Jerozolimy w szczególności. Nie ma lepszego dowodu na to, niż historyczny brak reakcji Waszyngtonu na ogłoszoną przez Izrael w zeszłym tygodniu decyzję o budowie 2500 mieszkań w Judei i Samarii … Wierzę, że Izrael da zielone światło dla przeniesienia ambasady, i kiedy się to stanie, ambasada będzie przeniesiona do Jerozolimy.”

29 stycznia 2017 r. władze wodne poinformowały rano, że dzięki ostatnim opadom poziom wody w jeziorze Kinnaret wzrósł o 3 cm, osiągając poziom 213 metrów i 39,5 cm poniżej poziomu morza. Jest to 39,5 cm poniżej dolnej czerwonej linii. Podczas szabatu na górze Hermon spadło do 90 cm śniegu.
29 stycznia 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Stanowiskiem Izraela jest, że amerykańska ambasada, tak samo jak wszystkie inne placówki dyplomatyczne, musi być przeniesiona do Jerozolimy. Wierzę, że z czasem to się stanie.”

29 stycznia 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem operację antyterrorystyczną w Dżeninie, w Samarii. Podczas operacji, Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Żołnierze odpowiedzieli granatami hukowymi, gazem łzawiącym i gumowymi kulami, a gdy sytuacja pogorszyła się, otworzyli ogień z ostrej amunicji. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Lekko ranny został także 1 izraelski żołnierz.
29 stycznia 2017 r. dwójka palestyńskich terrorystów usiłowała wejść do żydowskiego osiedla Karnei Shomron w Samarii. Zostali zatrzymani przez ochronę osiedla. Znaleziono przy nich noże.
29 stycznia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Halamish, w bloku osiedli Benjamin w Samarii. Ranny został 12-letni Arab.

29 stycznia 2017 r. minister transportu Israel Katz podczas przemówienia na konferencji Żydowskiego Funduszu Narodowego w siedzibie UNESCO w Paryżu potępił decyzję UNESCO z października ubiegłego roku, która odnosiła się do świętych miejsc w Jerozolimie jako wyłącznie islamskich miejsc, usuwając wszelkie związki z judaizmem i narodem żydowskim. „Była to decyzja, która miała na celu podważenie relacji między Izraelem i dziedzictwem jego przodków, a Murem Zachodnim, Grobowcem Patriarchów, grobem Racheli i zabytkowymi miastami w Judei i Samarii. Nawet setki decyzji UNESCO nie zerwą więzi Żydów z Jerozolimą. Aby podkreślić 50-lecie wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy musimy rozszerzyć granice Jerozolimy i pracować nad wzmocnieniem żydowskiej obecności w mieście. Musimy zastosować izraelską suwerenność do osiedli otaczających Jerozolimę – Ma’ale Adummim, Gusz Etzion, Beitar Illit i Givat Ze’ev. I musimy przyłączyć je do Jerozolimy w ramach metropolii Wielkiej Jerozolimy. We Francji jest Wielki Paryż, a w Izraelu jest Wielka Jerozolima. Będzie to prawidłowa reakcja na decyzję UNESCO. Dążymy do fizycznego wzmocnienia połączeń z Jerozolimą. Tego samego dnia, gdy w Waszyngtonie następowała zmiana rządu, razem z premierem otwieraliśmy nowe tunele na autostradzie do Jerozolimy, tam gdzie walczyła Brygada Harel, aby podczas wojny o niepodległość przebić się do Jerozolimy. Gdzie setki żołnierzy poległo, aby otworzyć drogę do Jerozolimy. My ponownie przedarliśmy się i poszerzyliśmy drogę do Jerozolimy. Ciężko pracujemy nad budowę torów i mostów szybkiej kolei prowadzącej do Jerozolimy. Będziemy w stanie dojechać z Tel Awiwu do Jerozolimy w czasie krótszym niż pół godziny. Mamy nadzieję rozpocząć kursowanie pociągów przed Paschą. Prorok Izajasz powiedział w apelu do narodów świata, aby przygotować drogę dla ludu Izraela i Jerozolimy: przechodźcie, przechodźcie przez bramę. Przygotujcie drogę dla ludzi, budujcie, budujcie autostrady! Usuńcie kamienie. Podnieście sztandar przed narodami. I takim jest słynne błogosławieństwo żydowskie: w przyszłym roku będziemy budować w Jerozolimie!”
29 stycznia 2017 r. asystent sekretarza generalnego Ligii Arabskiej ds. palestyńskich Said Abu Ali powiedział, że „przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy będzie agresją przeciwko prawom ludności palestyńskiej w ich wiecznej stolicy we Wschodniej Jerozolimie. Byłoby to naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zmianą historycznego stanowiska Ameryki względem statusu miasta Jerozolima.”

30 stycznia 2017 r. kilkuset Izraelczyków demonstrowało w Jerozolimie przeciwko zaplanowanej na 8 lutego ewakuacji żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Demonstranci zaapelowali do rządu i parlamentu o uchwalenie ustawy regulacyjnej, która umożliwiłaby uporządkowanie statusu prawnego osiedla Amona.
30 stycznia 2017 r. rząd zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zaakceptowanie umowy zawartej z mieszkańcami żydowskiego osiedla Amona, którzy mają być przeniesieni do nowych domów wybudowanych na sąsiednich działkach do opuszczanych. Organizacja praw człowieka Jesh Din złożyła do Sądu Najwyższego wniosek, który mówi o arabskiej własności tych działek. Oznaczałoby to, że również te grunty powinny być zwrócone palestyńskim właścicielom. Rząd zaapelował do sądu, aby ten odrzucił palestyński wniosek.

30 stycznia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy dużą operację antyterrorystyczną w Judei i Samarii. Przejęto warsztat produkujący broń w Hebronie, oraz drukarnię materiałów propagandowych Hamasu w Ramallah. Aresztowano 19 osób.

31 stycznia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się z szefami lokalnych samorządów położonych w pobliżu Strefy Gazy. Powiedział, że „spokój panujący w strefie jest zwodniczy, a Hamas i inne organizacje terrorystyczne działające w Strefie Gazy nie porzuciły pragnienia zniszczenia Izraela. Nie atakują, gdyż dobrze wiedzą, że równowaga sił nie jest na ich korzyść. Ale jeśli rozpoczną działania przeciwko nam, zapłacą za to bardzo drogą cenę.”

31 stycznia 2017 r. Kneset postanowił, że drugie i trzecie czytanie projektu uchwały regulującej stan prawny żydowskich osiedli, odbędzie się co najmniej za tydzień, a samo glosowanie nad uchwałą nie wcześniej niż 6 lutego. Pierwsze czytanie ustawy odbyło się 30 listopada ubiegłego roku.

31 stycznia 2017 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w całym kraju odnotowuje się gwałtowny wzrost zachorowań na grypę. Przychodnie lekarskie odnotowały wzrost zachorowań o 180%. Z informacji zebranych od lekarzy okazało się, że około trzy czwarte osób, które zachorowały, były wcześniej zaszczepione przeciwko grypie. Eksperci medyczni orzekli, że prognozy Światowej Organizacji Zdrowia co do szczepów grypy na ten rok, okazały się chybione. Z tego powodu skuteczność tegorocznej szczepionki na grypę wynosi około 40-60% (normalna skuteczność to 70-100%). „Tak naprawdę nie byłoby większej różnicy miedzy wstrzyknięciem szczepionki na grypę i wstrzyknięciem wody. Efekt byłby ten sam. Odkryliśmy to na początku zimy i zgłosiliśmy do ministerstwa zdrowia.”

31 stycznia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej zadecydowały, że wybory do samorządów lokalnych w Judei, Samarii i Strefie Gazy odbędą się 13 maja.

1 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powołał wieczorem komisję, który ma działać na rzecz utworzenia nowego osiedla dla mieszkańców ewakuowanego osiedla Amona w Samarii. W skład komisji weszli przedstawiciele mieszkańców, asystent ministra obrony ds. osiedli oraz szef sztabu premiera. Pierwszym zdaniem komisji jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla nowego osiedla.

1 lutego 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły rano ewakuację żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Doszło do starć z radykalnymi żydowskimi osadnikami, którzy palili opony przy wjeździe do osiedla oraz zaatakowali policjantów. Lekko rannych zostało 24 policjantów. Około 200 młodych aktywistów usunięto z osiedla i wywieziono ich autobusami poza zamkniętą strefę utworzoną wokół osiedla. Aresztowano 15 osób za naruszanie porządku publicznego i utrudnianie policjantom wykonywania swoich obowiązków. Do wieczora ewakuowano 30 rodzin.

2 lutego 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Jesteśmy w trudnym momencie. Dołożyliśmy wszystkich starań, aby nie znaleźć się w tym miejscu. Ale jesteśmy państwem prawa. Wszyscy dzielimy ból mieszkańców wysiedlanych ze swoich domów. Utworzymy nową społeczność na państwowej ziemi. Wzywam wszystkich, aby wyzbyli się przemocy wobec policjantów i żołnierzy. Będziemy działać na rzecz wzmocnienia osiedli i będziemy umacniać Ariel.”

2 lutego 2017 r. izraelski instytut meteorologiczny poinformował, że średnia opadów w styczniu była niższa niż zazwyczaj. Brak opadów szczególnie był zauważalny w centralnej części kraju i na wybrzeżu, gdzie spadło zaledwie 40-60 mm deszczu (30-50% średniej dla stycznia). Górna Galilea i Wzgórza Golan odnotowały 100-1500 mm deszczu, co stanowi 50-80% średniej miesięcznej. Jedynie w północnej części Negewu wystąpiły wyższe opady niż średnia dla stycznia (35-55 mm deszczu).

2 lutego 2017 r. minister budownictwa Joav Galant ogłosił wieczorem przetargi na budowę 2086 nowych mieszkań w Judei i Samarii, z natychmiastowym terminem realizacji. W Alfei Menashe powstanie 698 mieszkań, w Beit Arie 630, w Beitar Illit 660 i w Karnei Shomron 98. „Dla budownictwa w Judei i Samarii nie ma dnia bardziej symbolicznego niż dzień ewakuacji Amona. Jesteśmy praworządnym państwem i narodem, i respektujemy orzeczenie Sądu Najwyższego. Mimo to, już wcześniej ogłosiliśmy, że wybudujemy większą Amonę. Początkiem jest budowa tych setek mieszkań, które od razu wejdą na rynek.”

2 lutego 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przez całą noc kontynuowały ewakuację żydowskiego osiedla Amona w Samarii. Przed północą ostatnia rodzina opuściła osiedle. W synagodze pozostało około 200 radykalnych aktywistów, którzy ufortyfikowali się i odmówili opuszczenia budynku. W południe policja rozpoczęła oczyszczanie synagogi. Przeciwko policjantom użyto kamieni, butelki z fabrami, gaśnice i gaz pieprzowy. Rannych zostało 17 policjantów i 20 aktywistów.

2 lutego 2017 r. Palestyńczycy w południe podpalili opony przy żydowskim osiedlu Mevo Shilo w Samarii. Gdy na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, do ognia wrzucili butle z gazem. Od odłamków ranny został 1 żołnierz.

2 lutego 2017 r. palestyński terrorysta nie zatrzymał się samochodem do kontroli i staranował wjazd do żydowskiego osiedla Adam w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Policjanci zatrzymali napastnika, który również odniósł lekkie obrażenia.

2 lutego 2017 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów dr Mosze Kantor powiedział, że rosną ilość antysemickich incydentów w Europie jest niepokojącym zjawiskiem. „Antysemityzm rośnie w całej Europie, i w Wielkiej Brytanii nie jest inaczej. Dane wyraźnie pokazują, że bez zdecydowanych działań ze strony władz, antysemityzm będzie nadal rósł. Mamy nadzieję, że przyjęcie przez Wielką Brytanię oficjalnej definicji antysemityzmu będzie oznaczać, że sprawcy nie będą mogli korzystać z immunitetu lub pozostawać bez ukarania.” W 2016 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano 1 309 antysemickich incydentów (w 2015 r. było 960 – wzrost o 36%).

2 lutego 2017 r. jordański król Abdullah spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Obaj politycy omówili sytuację na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem wojny domowej w Syrii i walki z terroryzmem. Abdullah ostrzegł Trumpa przed przeniesieniem amerykańskiej ambasady w Izraelu do Jerozolimy, gdyż może to zaszkodzić izraelsko-palestyńskiemu konfliktowi. Trump podkreślił potrzebę budowania strategicznych więzi między oboma państwami i współpracy w walce z terroryzmem.

2 lutego 2017 r. rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer powiedział wieczorem, że izraelskie plany budowy w Judei i Samarii nie są pomocne w promowaniu porozumienia pokojowego między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Spicer podkreślił jednak, że administracja Donalda Trumpa nie podjęła jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie działalności osadniczej Izraela. „Amerykanie niezmiennie od 50 lat dążą do osiągnięcia pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Choć nie sądzimy, że istnienie osiedli jest przeszkodą dla pokoju, to budowa nowych osiedli lub rozbudowa istniejących osiedli poza ich obecne granice, nie będzie pomocna w osiągnięciu naszych celów. Prezydent wiele razy powiedział, że ma nadzieję na osiągnięcia pokoju w całym regionie Bliskiego Wschodu. Administracja Trumpa nie podjęła jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie działalności osadniczej i oczekuje dalszej dyskusji, w tym z premierem Benjaminem Netanjahu, kiedy w przyszłym miesiącu odwiedzi prezydenta Trumpa.”

2 lutego 2017 r. międzynarodowa organizacja humanitarna World Vision poinformowała, że zawiesza szeroko pojmowaną pomoc humanitarną prowadzoną w Strefie Gazy, do czasu wyjaśnienia zarzutów, że jeden z jej pracowników przekazywał fundusze dla Hamasu. W sądzie w Beer Szewie trwa proces Mohammeda al-Halabi, szefa operacji World Vision w Gazie, którego oskarżono o przekazanie dużych środków finansowych dla Hamasu.

3 lutego 2017 r. wiceminister spraw zagranicznych Tzipi Hotovely powiedziała: „Obecny rząd izraelski zdecydował się skorzystać z prawa narodu żydowskiego do budowania we wszystkich częściach kraju. Jesteśmy zobowiązani przestrzegać życzenia narodu Izraela, który postanowił kontynuować budownictwo … Biały Dom wie, że osiedla nie są przeszkodą dla pokoju, i w rzeczywistości nigdy nie stanowiły przeszkody dla pokoju. W związku z tym nasuwa się wniosek, że budowanie nie jest problemem. W ciągu ostatnich 25 lat wszystkie próby osiągnięcia rozwiązania były blokowane przez Palestyńczyków. W związku z tym ważne jest, aby zrewidować podstawowe pytania o naturę konfliktu oraz wprowadzić nowe rozwiązania sytuacji. Wśród innych możliwych rozwiązań, które należy rozważyć, jest rozwiązanie regionalne, tak by już nie być uzależnionym od Palestyńczycy, którzy nie są w stanie osiągnąć porozumienia.”

3 lutego 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zezwoliły ochotnikom z bloku żydowskich osiedli Benjamina, na wejście na teren ewakuowanego osiedla Amona w Samarii. Ochotnicy pomagali przy pakowaniu dobytku oraz ciężarówkami wywieźli kontenery mieszkalne z osiedla. Rodziny zadecydują, gdzie rzeczy zostaną przewiezione.

Efraim

z ostatniej chwil

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.