Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer

Strasznym efektem Marca ’68 jest lista wybitnych naukowców i artystów, którzy wyjechali.

 Calosc TUTAJ


Polska przestała być krajem demokratycznym

Najwyższa pora – i tak się właśnie dzieje – żeby nie partie, tylko społeczeństwo się obudziło. My nie chcemy takiego państwa. My nie chcemy się bać – mówi Kazimierz Kutz w rozmowie z Ewą Koszowską.

Calosc TUTAJ

75. rocznica pierwszej deportacji Żydów do Auschwitz w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania

15 lutego 1942 r. do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł transport Żydów, aresztowanych przez Gestapo w Bytomiu. Niemcy zgładzili wszystkich więźniów tuż po przywiezieniu ich do obozu. To najwcześniejsza ustalona data deportacji Żydów do Auschwitz w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

 Calosc TUTAJ

 


107 lat temu urodziła się Irena Sendler – Matka Dzieci Holocaustu

Irena Sendlerowa, nazywana polskim odpowiednikiem Oskara Schindlera, w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. 15 lutego mija 107. rocznica jej urodzin.

Calosc TUTAJ

Dania: Dezinformacja źródłem zamachów terrorystycznych

Duńska agencja bezpieczeństwa i służby wywiadowczej PET (Danish Security and Intelligence Service) opublikowała raport będący analizą zagrożenia atakami terrorystycznymi. Według danych PET fałszywe wiadomości i dezinformacja w Internecie mogą pobudzić niestabilne psychicznie osoby do przeprowadzenia ataków terrorystycznych.

Calosc TUTAJ


Koniec „zachodniego” porządku międzynarodowego? Monachium: Kluczowe zapewnienie bezpieczeństwa

Tuż przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa komentatorzy podkreślają, że kluczową kwestią jest ryzyko osłabienia czy nawet dezintegracji zachodnich struktur, zapewniających ochronę porządku międzynarodowego po II wojnie światowej. W wydarzeniu wezmą udział nie tylko politycy europejscy, ale też wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz obrony gen. James Mattis.

Wiecej TUTAJ


26 Rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej
Umowę o współpracy zawarto w węgierskim mieście Wyszehrad 15 lutego 1991 roku. Początkowo porozumienie nosiło nazwę Trójkąta Wyszehradzkiego, a po rozpadzie Czechosłowacji i utworzeniu Czech oraz Słowacji, otrzymało miano Grupy Wyszehradzkiej – V4.        

Calosc TUTAJ


Tuszowanie ludobójstwa Ormian

W zestawie propozycji dotyczących „polityki USA wobec Turcji”, wezwano niedawno prezydenta-elekta USA, Donalda J. Trumpa, by „zagwarantował” Turcji, że ludobójstwo Ormian nie zostanie uznane przez Kongres USA.

„Stany Zjednoczone mogą po cichu zagwarantować Turcji, że rezolucja w sprawie Ludobójstwa Ormian nie zostanie uchwalona przez Kongres. To zawsze było sprawą krytyczną w stosunkach i większość Turków ta sprawa obchodzi głęboko” – czytamy w artykule wydanym przez Washington Institute for Near East Policy (WINEP), którego współautorami są były ambasador USA w Ankarze, James F. Jeffrey i uczony turecki, dr Soner Cagaptay.

Calosc TUTAJ


Izrael modernizuje rosyjskie śmigłowce

Izraelski koncern Elbit Systems zawarł warte umowy z krajami regionu Azji i Pacyfiku o wartości blisko 110 mln USD dotyczące modernizacji i przedłużenia resursów floty średnich wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mil Mi-17.

Calosc TUTAJ


 

Agnieszka Holland pokazała swój najnowszy film „Pokot” na festiwalu w Berlinie

Agnieszka Holland pokazała w niedzielę na międzynarodowym festiwalu filmów Berlinale swój najnowszy film „Pokot”, ubiegający się w konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia. Na spotkaniu z prasą reżyserka broniła się przed zarzutami, że nawołuje do zabijania.

Calosc TUTAJ


Jak Obama otworzył serce dla „muzułmańskiego świata”

 

Kilka dni po dżihadystycznym morderstwie w redakcji „Charlie Hebdo” setki tysięcy Francuzów przeszły w marszu solidarności przeciwko islamskiemu radykalizmowi. Dołączyło do nich czterdziestu czterech przywódców świata, ale zabrakło prezydenta Baracka Obamy.

Inni terroryści udali się do koszernego sklepu, aby zabić czterech francuskich Żydów, a miejsce to wybrali celowo. Jednak Obama opisał zabójców jako „nikczemnych fanatyków, którzy … strzelali do losowo wybranych osób w delikatesach”.

Calosc TUTAJ

Ekspert: możemy odczytać spalone lub zamoczone dokumenty

Obrazowanie multispektralne – czyli wykonanie specjalistycznym sprzętem zdjęć i poddanie obróbce uwidaczniającej nieczytelne treści – to metoda odczytywania dokumentów zniszczonych przez ogień lub wodę. O możliwościach, jakie niesie ona ze sobą opowiada PAP ekspert dr Tomasz Łojewski.

„I ta metoda to szansa odczytania treści znajdujących się pod spodem. Daje też możliwość odczytania obiektów zamoczonych. Podjąłem np. dość skuteczne próby odczytania dokumentów z Archiwum Ringelbluma, wydobytych ze skrytek, gdzie schowano je podczas wojny…”

Calosc TUTAJ

24 kwietnia 2017 uczestnicy Marszu Żywych uczczą pamięć ofiar Holokaustu

24 kwietnia młodzi Żydzi z wielu krajów i Polacy uczczą pamięć ofiar Holokaustu. W Marszu Żywych przejdą z byłego niemieckiego obozu Auschwitz przed pomnik ofiar w byłym obozie Birkenau – podali organizatorzy z międzynarodowej organizacji March of the Living.

 Calosc TUTAJ

Krzysztof Penderecki uhonorowany nagrodą Grammy
 Kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał nagrodę fonograficzną Grammy w kategorii „Muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek 12.02.2017 w Los Angeles.
W tym roku Grammy przyznano po raz 59. Wśród nominowanych artystów znaleźli się polscy twórcy – kompozytor Krzysztof Penderecki i śpiewak Mariusz Kwiecień.
Calosc TUTAJ

BADANIA NAUKOWE WSKAZUJĄ, ŻE PRZEMOC Z UŻYCIEM BRONI PALNEJ NOSI CECHY CHOROBY. I WŁAŚNIE WESZLIŚMY W FAZĘ EPIDEMII.

Co roku wskutek postrzału ginie ponad 11 tysięcy Amerykanów a przynajmniej 50 tys. odnosi rany.
Calosc TUTAJ


Jedzenie tostów może powodować raka. 

Chrupiące tosty, smażone ziemniaczki, polędwica prosto z patelni to pyszności, które, nieumiejętnie przygotowane, mogą być przyczyną raka.
Calosc TUTAJ

Siedmiu wybitnych Polaków, o których nie wiedziałeś, że byli Żydami
1. Jan Kiepura. Żydowski tenor, który zbeształ Göringa

2. Stanisław Lem. Najwybitniejszy żydowski pisarz science-fiction?

3. Stanisław Ulam. Polski Żyd konstruuje bombę termojądrową

4. Henryk Wieniawski. Wnuk żydowskiego cyrulika

5. Gustaw Herling-Grudziński. Polsko-żydowski świadek stalinowskich mordów

6. Jan Brzechwa. Żydowski ojciec Pana Kleksa

7. Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta czasu wojny z żydowskim rodowodem

Calosc TUTAJ


Prawda o Jerozolimie
Malgorzata Koraszewska
Jerozolima była stolicą Izraela, nigdy nie była stolicą żadnego innego państwa, niemal zawsze dominowali w niej Żydzi, zaś żydowscy mieszkańcy Jerozolimy Wschodniej zostali w 1948 roku wymordowani i wygnani przez legion Arabski. Niepodzielna Jerozolima, będąca stolicą Izraela jest miastem religijnej tolerancji, pora, żeby to miasto przestało być kością niezgody.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.