Sara Lipska
fragment kolażu Dominiki Jakubowskiej
Radni Mławy ustanowili 2017 r. Rokiem Sary Lipskiej – malarki, rzeźbiarki i projektantki, „muzy Xawerego Dunikowskiego”.
Wniosek w tej sprawie złożyło Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej. W odróżnieniu od Białegostoku, gdzie część radnych zablokowała propozycję ustanowienia Roku Ludwika Zamenhofa, rada Mława decyzję podjęła jednogłośnie.
Sara Lipska urodziła się w Mławie w 1882 r. W wieku 22 lat podjęła studia na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, a w 1912 r. na stałe wyemigrowała do Paryża. Przeszła do historii jako rzeźbiarka, malarka, ilustratorka książek i czasopism, projektantka strojów i wnętrz mieszkalnych, afiszy, a także flakonów perfum dla Heleny Rubinstein.
Sara Lipska była muzą Xawerego Dunikowskiego. Wielokrotnie ją portretował, wspólnie podróżowali, a w 1908 r. z ich nieformalnego związku narodziła się córka Maria Xawera.
Rok Sary Lipskiej to kolejna inicjatywa Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej. Jego działacze szykują szereg wydarzeń przypominających postać artystki.
– Wydamy broszurę o Sarze Lipskiej, jej dorobku artystycznym j jej związkach z Mławą – zapowiada Barbara Zaborowska z Towarzystwa Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej – Będą warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Już teraz w miejskiej bibliotece można oglądać wystawę poświęconą Sarze Lipskiej.
Na tym nie koniec. Barbara Zaborowska ma jeszcze inne pomysły, ale na razie nie chce zdradzać wszystkich planów.
Autor: Krzysztof Bielawski
http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/5559,rok-w-mlawie-pod-znakiem-sary-lipskiej/
Kategorie: Uncategorized