Ciekawe artykuly

Aktualne artykuly minionego miesiaca zebral Adam Mer

W Będzinie powstanie Muzeum Historii Żydów Zagłębia. „Pomagają nam ludzie z całego świata”

 Pamiątki po życiu, kulturze i historii ponad 30-tysięcznej społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową mieszkała w Będzinie, zwanym niegdyś Jerozolimą Zagłębia, być może już za dwa lata znajdą swoje miejsce. Fundacja Rutki Laskier rozpoczęła właśnie starania o powołanie Muzeum Historii Żydów Zagłębia w Będzinie.

Calosc TUTAJ


Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm

Kilka dni temu przyjaciele z Australii zwrócili mi uwagę na post na blogu napisany (5 maja 2017) przez emerytowanego biskupa George’a Browninga, który był dziewiątym biskupem anglikańskim Canberry i Goulburn. Post zatytułowany „Capitalism, Anti-Semitism & the Judaeo-Christian Ethic” był antyizraelską tyradą głęboko uprzedzonego człowieka i był mieszanką nieścisłości, wprowadzania w błąd, czystych kłamstw oraz wyolbrzymiania. Pod koniec Browning rytualnie zaprzecza, by jego artykuł był antysemicki („… wierzę, że ta krytyka nie jest antysemicka, jest raczej poparciem podstawowych wartości, na których wspiera się judaistyczna kultura”) .​

Calosc TUTAJ


Nowa książka Naomi Klein „No Is Not Enough”. Jak stawić Trumpowi opór

Trochę analiza przyczyn sukcesu Donalda Trumpa, trochę podręcznik walki i przetrwania w czasach jego rządów, a trochę the best of z poprzednich prac Naomi Klein – tak w skrócie prezentuje się wydana właśnie książka publicystki i aktywistki „No Is Not Enough” („Nie nie wystarczy”).

Calosc TUTAJ

 


Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy
Götz Aly z Berliner-Zeitung napisał w zeszłym miesiącu:

Cała ta sprawa cuchnie pod niebiosa. niemiecko-francuska stacja telewizyjna Arte w kwietniu 2015 r. niewielką większością głosów zaakceptowała projekt filmu dokumentalnego o “antysemityzmie w Europie”. Przedstawił go Joachim Schröder ze znanego zespołu produkcyjnego filmowo-telewizyjnego, Preview Production (Munich) razem z Sophie Hafner. Prace nadzorował zespół redakcyjny Arte z Westdeutschen Rundfunk (WDR).

Calosc TUTAJ


Terroryzm trwa, bo jest skuteczny

Za każdym razem, kiedy horrendalny atak terrorystyczny zabija i rani niewinne ofiary, załamujemy ręce i obiecujemy wzmożone środki bezpieczeństwa oraz podjęcie innych niezbędnych środków zapobiegawczych. Nie widzimy jednak, jak wielką rolę w zachęcaniu, motywowaniu i podżeganiu do terroryzmu odgrywają przyjaciele i sojusznicy.

 

 Calosc TUTAJ


75 lat temu Anna Frank rozpoczęła pisanie swojego dziennika

12 czerwca 1942 r. 13-letnia Żydówka Anna Frank, która wraz z rodziną ukrywała się przed Niemcami w Amsterdamie, otrzymała w prezencie urodzinowym zeszyt. Prowadziła w nim zapiski z codziennego życia. Dziennik jest jednym z najważniejszych świadectw Holokaustu.

Calosc TUTAJ

Zjazd Lublinerów 2017

Prawie 200 dawnych żydowskich mieszkańców Lublina i ich potomków zgłsiło dotychczas swój udział w Zjeździe Lublinerów, który odbędzie się w lipcu. Przed wojną Żydzi stanowili jedną trzecią mieszkańców Lublina.

Calosc TUTAJ


Festiwale muzyki klasycznej, lato 2017. Słuchaj, odpoczywaj i zwiedzaj – przewodnik „Wyborczej”

W sercach dużych miast i w zapomnianych wioseczkach. Na zamkach i w najlepszych salach koncertowych. W kościelnej ławie i leżąc na trawie – muzyki klasycznej latem można słuchać na sto sposobów. Oto nasz przewodnik.

Calosc TUTAJ

Kategorie: Ciekawe artykuly

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.