wymaga bardziej zdecydowanego przeciwdziałania – uważają posłowie
- wezwanie do poprawy skuteczności ścigania i współpracy transgranicznej
- krajowy koordynator do walki z antysemityzmem w każdym państwie członkowskim
- historia Holocaustu powinna być nauczana w szkołach
- każdy objaw antysemityzmu wymaga napiętnowanie przez czołowych polityków
Wobec nasilenia się przejawów antysemityzmu, odnotowanego ostatnio w całej Unii, posłowie apelują o bardziej zdecydowane przeciwdziałanie. W czwartek przyjęli w tej sprawie rezolucję.
Mowa nienawiści i przemoc wymierzona w obywateli pochodzenia żydowskiego w Europie są sprzeczne z wartościami UE, wszystkie państwa członkowskie UE muszą więc podjąć środki w celu zapewnienia im bezpieczeństwa – apelują posłowie. Wzywają czołowych krajowych polityków do systematycznego publicznego piętnowania antysemickich wypowiedzi, a państwa członkowskie do wyznaczenia krajowych koordynatorów do przeciwdziałania antysemityzmowi.
Egzekwowanie prawa
Motywy rasistowskie są często uważane za okoliczność obciążającą w przypadku przestępstw kryminalnych. Zasada ta powinna dotyczyć również przejawów antysemityzmu zaobserwowanych w internecie – mówi rezolucja.
Posłowie wzywają w niej również do poprawy współpracy transgranicznej w ściganiu przestępców, a zwłaszcza sprawców aktów terrorystycznych. Policja powinna powołać specjalne jednostki wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości inspirowanej nienawiścią rasową bardziej efektywne ścigać te tego rodzaju wykroczenia. Postulują też przyjęcie przez wszystkie państwa członkowskie definicji antysemityzmu stosowanej przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Społeczeństwo obywatelskie
Dostawcy dostępu do Internetu i platformy mediów społecznościowych powinny wykazać więcej determinacji w przeciwdziałaniu antysemityzmowi i mowie nienawiści. Historia Holocaustu (Shoah, Zagłady) powinna być nauczana w szkołach, a podręczniki do historii winny przekazywać rzetelny opis historii i życia Żydów i być pozbawione jakichkolwiek oznak antysemityzmu – apelują posłowie.
Priorytety Unii w dziedzinie praw podstawowych
W oddzielnym głosowaniu posłowie wyrazili poparcie dla priorytetów działającej w Wiedniu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej na lata 2018-2022 (540 głosów za, 77 przeciw, 23 wstrzymujące się). Obejmują one kwestie azylu, integracji społecznej imigrantów i uchodźców, inkluzję Romów, walkę z rasizmem i ksenofobią i ochronę danych osobowych.
W rozmowach z Komisją Europejską i Radą, negocjatorzy Parlamentu położyli duży nacisk na konieczność zapewnienia pełnego wglądu Agencji w działania policji i w prawodawstwo antyterrorystyczne w państwach członkowskich w celach kontrolnych. Parlament zobowiązał się powrócić do tej sprawy już wkrótce.
Kategorie: Uncategorized