Uncategorized

Izraelski historyk Ilan Pappé: Walka toczy się o ideologię, a nie o fakty.

Czy dlatego je naciąga?

Bojowcy Hagany na ulicach Tel Awiwu, 5 maja 1948 r. Gdy kilka dni później Izrael ogłosił niepodległość, zaatakowało go pięć ościennych państw arabskich. W Palestynie trwał już wtedy od dawna konflikt między żydowskimi osadnikami a ich arabskimi sąsiadami.

 


Próbujemy przekonać jak największą liczbę ludzi, że nasza interpretacja faktów jest prawdziwa, i robimy to z pozycji ideologicznych, a nie dlatego, że jesteśmy poszukiwaczami prawdy – tak o swojej pracy mówi historyk Ilan Pappé, autor książki „Czystki etniczne w Palestynie”.

W 1948 r. w Dajr Jasin, arabskiej wiosce pod Jerozolimą, obok żydowskiego osiedla Givat Szaul, doszło do zbrodni: formacje Lehi i Irgunu, prawicowej partyzantki syjonistycznej, zamordowały arabskich cywilów. Na początku mówiono o prawie dwóch setkach, ale liczbę ofiar zredukowano o połowę, w Dajr Jasin zabito kobiety, dzieci, starców, nawet niemowlęta. Ważna w całej sprawie jest relacja Fahima Zajdana, wówczas 12-latka: Wyciągali nas jednego po drugim. Zabili z karabinu jednego starca, a kiedy jedna z jego córek podniosła krzyk, ją też zastrzelili. Potem wywołali mojego brata Mohammeda i zastrzelili go przy nas, a kiedy moja matka zawyła, pochylając się nad nim – z moją siostrzyczką Hudrą na rękach, przy piersi – ją też zastrzelili.

Dajr Jasin jest jednym z centralnych punktów książki Ilana Pappégo, izraelskiego historyka pracującego w Wielkiej Brytanii; to on przytacza opowieść Zajdana. W wyniku wojny o niepodległość Izraela „wyczyszczono etnicznie” 700 tys. palestyńskich Arabów.

Tytuł książki, którą anonsowaliśmy przed miesiącem, jest znamienny, zwłaszcza dzisiaj, po XX w., kiedy czystki etniczne objęły całe połacie świata: Grecję, Turcję, sowieckie imperium, wschód Europy, ale też Bliski Wschód i Bałkany. Dla wielu Pappé jest z tego powodu jednym z (nielicznych) izraelskich sprawiedliwych. Również z tego powodu, że – jak mówią ci, którzy mu wierzą – odkrywa niewygodną, haniebną niekiedy prawdę o korzeniach żydowskiego państwa powstałego na krzywdzie Palestyńczyków.

Tyle że Ilan Pappé jest historykiem co najmniej problematycznym, piszącym o tym, co uważa, że było, a nie o tym, co było. Pappé niczego nowego nie odkrywa. O tym, co się stało w Dajr Jasin, uczy się w Izraelu każde dziecko, arabskie i żydowskie. Początki istnienia Izraela są – mimo kłopotów z pracą w archiwach, bo wiele akt jest w dalszym ciągu zapieczętowanych, niekoniecznie w Tel Awiwie i Jerozolimie, ale też w Londynie, USA, ZSRR – jednym z najlepiej opisanych przypadków rodzącego się państwa.

Bomba premiera Begina. Historia z początków Izraela

Wojna domowa u progu Izraela

A było tak: rezolucja ONZ dzieli brytyjski Mandat Palestyny na dwa – dla Żydów i dla Arabów. Kawałek żydowski to ledwie okrawek, ale David Ben Gurion ze współpracownikami godzi się na taki kraj. Pamiętajmy też, że terytoria, które miały przypaść Izraelowi, są w znacznym stopniu kupione od arabskich właścicieli przez pierwszych emigrantów.

Kiedy Izrael, w zgodzie z wolą wspólnoty międzynarodowej, ogłasza niepodległość, staje się celem ataku pięciu ościennych państw arabskich. W bardzo bliskim tle mamy Holocaust i uczucia emigrantów z Europy, którzy widzieli ludzkie piece. A także – to nie była tajemnica – wizyty wielkiego muftiego Jerozolimy u Adolfa Hitlera. Gdzieś dalej przypominają się pogromy: w Jafie, w Hebronie, w Jerozolimie, w Safed. W arabskich krajach też Żydów nie lubią (koniec końców ich wyganiają), choć antysemityzm w Maroku albo Libii to nic w porównaniu z Europą.

Na dodatek w Palestynie trwa wówczas regularna wojna domowa, z tych najgorszych, bo o małą ojczyznę. Żydowscy osadnicy z pierwszych fal emigracji oraz Żydzi obecni tu od zawsze walczą z arabskimi sąsiadami, też obecnymi tu od wiek wieków. Za tureckiego panowania ich współistnienie nie było idylliczne, ale wszystko jakoś się kręciło.

David Ben Gurion marzył o żydowskiej bombie atomowej

Rachunki krzywd

Calosc TUTAJ

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: